Nooan arkki ja kakkaongelma

minä vaan

Miten Nooa poikineen kykeni lapioimaan eläinten tuottaman ulosteen pois, ollessaan arkissa?

Arkissa olleiden kymmenienmiljoonien eläinyksilöiden täytyi tuottaa kymmeniä tonneja ulostetta vuorokaudessa.

Millä Nooa poikineen selviytyi tästä paskanlapioimisurakasta?
Vai elivätkö he vain siellä paskan seassa useita kuukausia?

7

458

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sai kuin..

      saikin sittemmin eläinsuojelulain rikkomisesta syytteen. Yhdyskuntapalveluksena hän joutui tanssimaan susien kanssa 2 vuotta.

    • Nooallahan oli luonnollisesti risteilijällään mukanaan myös kaikki ravinto elukoilleen. Kenties myös juomavesi, sillä syntisten ihmisten, puolustuskyvyttömien pikkuvauvojen ja viattomien luontokappaleiden ruumiita kuhiseva suolavesi ei ehkä ollut juomakelpoista? Miten muuten tuo kaikki ravinto pysyi tuoreena ja syömäkelpoisena koko retken ajan? Mahtoi myös olla sen ravintomäärän saamisessa jokaiseen nälkäiseen lärviin vähintään yhtä paljon hommaa kuin toisesta päästä poistuvan jätteen prosessoinnissa.

      Jos elukoita ruokittiin ja lanta heitettiin yli laidan, niin paattiin syntyi valtava massavaje. Miten Nooa mahtoi huomioida risteilijänsä muuttuvan massan tarttuessaan puukkoon? Oliko paatti suunniteltu pysymään pystyssä vaikka uintisyvyys pieneni reissun aikana metrikaupalla? Vai kompensoitiinko massavaje kuten myöhemmin sukellusveneissä pumppaamalla merivettä säiliöihin painolastiksi? Kova kaveri tuo Nooa.

    • onnenpuiston.oraakkeli

      No tästä arkin ulosteesta ja ravinnosta olen aina paasannut. Mutta ei siihen mitään vastausta kretonkeilta saa. Itse olen sitä mieltä että asia, inhorealistinen kun on, ei sovi arkki-idylliin. Arkki-idyllissä pullea pursi keikkuu vetten päällä pullollaan afrikkalaisia lasten tuntemia eläimiä. Ei mitään kakkoja eikä rehu/lihavarastoja. Omasta mielestäni arkkitarinan puolustaminen on ankara loukkaus eläintiedettä kohtaan.

    • (. ) (. )

      Niin kuin huomaat, turha kysellä hankalia kysymyksiä kreationisteilta. Tietävät itsekin arkkitarinan mahdottomuuden.

    • ..asiaan.......

      Jumala otti sen pois. Ei tartte selitellä.

    • paskakasan päällä

      Näin on, paska on lapioitava pois. Muuten menee tila hapettomaksi ja henki pois. Paskan seassa ei voi elää, siitähän nämä monet
      eläinrääkkäysjututkin johtuu. Jos on vetoisa läävä, niin siellä pärjää pitempään tukehtumatta. Uskoisin arkin olleen kohtalaisen tiivis, koska sen pitää vettäkin pitää.
      Voihan tietenkin olla, että nämä jalot baraminit kestivät hapettomuuttakin pitempään, mutta (nyky)ihminen heittää veivinsä, jos happi menee alle 19% Arkissa on täytynyt ehdottomasti olla erittäin tehokas tuuletusjärjestelmä. Jo pelkästään kosteuden ja kuumuuden vuoksi se olisi välttämätön, mutta todellakin tuo paska veisi vielä hapenkin.

      Ota huomioon myös virtsakaivo. Isossa arkissa on pakko olla jotain tiloja myös vesirajan alla, joten sieltä on pumpattava tai kannettava melkoinen määrä tavaraa. Kusta tulee elukoilta yllättävän suuret määrät, sen kun paskaan sotkee, niin tulee oikein mukanaa liejua. Pahnoja voi käyttää kuivikkeena, muistikohan Nooa ne?

      Sitäpaitsi luonnovaraisten eläinten kuolleisuuden huomioon ottaen, kahden yksilön varaan pantu pelastaminen sisältää merkittäviä riskejä. Saati sitten kun ne pannaan pitkäksi aikaa sisätiloihin melkein liikkumatta seisomaan paskavellissä...
      Siinä ne dinosauruksetkin varmaan menivät, kun jompikumpi tai molemmat yksilöt kuolivat paskaan.

    • hoitaa homman

      Älykäs suunnittelija on epäilemättä suunnitellut arkin. Nooa rakensi sinne tietenkin paskanpoistokoneen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuinka vanha kaivattusi on?

      Gallup teille kaikille
      Ikävä
      109
      1267
    2. Taas puukotus yläristillä!

      Tänään taas puukotettu hengiltä ihminen Kuopiontien läheisyydessä yläristillä! Nyt näitä alkaa olla viikoittain!
      Pieksämäki
      38
      1005
    3. Mitä teillä grillataan juhannuksena? Anna oma vinkkisi grilliherkkuihin

      Kesä ja juhannus on grillailun kulta-aikaa. Mitä teillä grillataan juhannuksena? Anna oma vinkkisi grilliherkkuihin. Ka
      Grillaus
      41
      915
    4. Minkä haluaisit

      Nähdä kaivatultasi
      Ikävä
      102
      888
    5. Ihana juhannusperinne

      Lähdemme aina juhannuksena aivan hirveässä kännissä kiikkerällä veneellä pieliselle! Se on hauskaa ja jännittävää puuhaa
      Lieksa
      46
      717
    6. Älä itke rakas.

      Tunnen sun kyyneleet silmissäni. Kaikki tulee menemään hyvin. Loppu häämöttää jo...
      Ikävä
      56
      708
    7. Olen päättänyt tappaa itseni tämän vuoden puolella

      Minulla ei ole oikeastaan mitään hävittävää. Elämäni on surkeaa ja tunnen ihmisten tuijotukset ja supinat. Ne nauravat r
      Ikävä
      78
      679
    8. Mistä tunnistaa suomussalmelaisen kassajonossa

      Terveiset täältä Kuopiosta! Olen aikoinaan Suomussalmelta lähtenyt maailmalle ja muutaman mutkan kautta päätynyt savon s
      Suomussalmi
      66
      658
    9. On ikävä sua

      Muru.
      Ikävä
      34
      606
    10. Mä muuten kerroin puolisolle susta

      Nimeä mainitsematta....
      Ikävä
      57
      597
    Aihe