Psykoosi ja parisuhde

Tietämätön/kokematon

Moi!

Voisiko joku kertoa kokemuksista psykoosia sairastaneen kanssa seurustelusta.
Ja mahdollisista ongelmista!

Tietämätön...

16

4867

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei mitenkään

      en oo seurustellu, mut sisaruksella oli. Ei sellasessa tilanteessa seurustella. Hoitosuhde ja sairaalaan.

      • sitä kysynyt

        Tarkka sanamuoto oli "psykoosia sairastaneen", siis menneessä aikamuodossa.


      • sitä kysynyt
        sitä kysynyt kirjoitti:

        Tarkka sanamuoto oli "psykoosia sairastaneen", siis menneessä aikamuodossa.

        Psykoosista useampi vuosi...


      • Uskoa partneriin

        Aika negatiivinen asenne sinulla!
        Voisitko perustella paremmin!?


    • Psykoosi?

      Hetkinen! Nyt täytyy tarttua asiaan. Käsittääkseni psykoosi ei sinänsä ole sairaus tai jos on, niin käsite on turhan laaja jotta tuohon voisi vastata. Esimerkiksi skitsofrenia on psykoottinen häiriö ja muita psykoottisia häiriöitä on niin monen asteisia, että tuota olis pakko tarkentaa ennen kuin siihen voi vastaata. Ja kuka täältä netistä voi asiaan paljonkaan sanoa. Ehkä sen, että psykoottisista häiriöistä kärsivän ihmisen kanssa parisuhde on tottakai vaativampaa kuin kahden ns. "terveen" välinen parisuhde. Mutta jos olet rakastunut älä heitä kirvestä kaivoon ainakaan suomi24 vastausten perusteella.

      • Kaivoon

        Jos kerran RAKASTAA, niin miksi luovuttaisi?


      • Vetäminen...

        Suhde on sen verran tuore, että rajoja on mahdoton vetää yleensä käytäytymiseen.
        Koska silloin niin sanotut "normaalit"
        tilanteet voivat sekoittua keskenään.

        Eli liiallinen vikojen etsiminen on varmasti väärää tässä tilanteessa ja tuhoisaa.


      • menetetty

        sairastan skitsofreniaa ja olen lukenut että se on autismisairaus. olen menettänyt toivon ei kukaan nainen mua enää haluu.


      • Ganjaman
        menetetty kirjoitti:

        sairastan skitsofreniaa ja olen lukenut että se on autismisairaus. olen menettänyt toivon ei kukaan nainen mua enää haluu.

        Jujun sekavuudesta selvyyteen levy saattaa muuttaa tuon sairauden hyväksi.ite monta vuotta sekasi mut Jujun sekoilut Autto. Haluun nähdä tääl sitä punasta,keltaista,vihreetä väriä. Kuhan sanoin.terveisin harhainen pilvipää.miun psykoosi tarina löytyy googlesta nimellä.selviytymis tarinoita psykoosista.nimi merkki ganjaman.ole oman mielen herra ja terve tuloa pilvi pohdiskelijoiden piireihin.


    • _Tilanteesta_

      Riippuu psykoosin laajuudesta ja vakavuudesta. Mahdollisuus uusiutumiseen on aina olemassa. Itse tein sen päätöksen, että haluan terveen miehen.

    • Tuntematonta aluetta...

      Onko arka aihe? Koska näin vähän kommentteja...

    • lijyg

      Elin avoliitossa sairastuessani psykoottiseen masenukseen. Suhde päättyi noin kaksi vuotta sairastumisestani, syynä oma lähtöni kuntouttavaan asumiseen ja avoni muutto toiselle paikkakunnalle parempiin töihin. Jälkikäteen olemme keskustelleet yhteiselosta sairauteni aikana.

      Haastaviksi koimme arjen sujumisen oireiden kanssa. Sekä masennus että psykoosi vaikeuttavat arjen sujumista ja "terveen" osapuolen on otettava suurempi vastuu arjen sujumisesta. Psykoosijaksosta toipuessa lääkityksestä ja toimivasta päivärytmistä huolehtiminen vei ison osan voimavarojani.

      Tunnetasolla haastavia ovat muutokset ajattelussa ja käytöksessä. Vaikka rakkaus ja kiintymys säilyvätkin, voivat esim. pelkotilat vaikeuttaa yhteiseloa.

      Tiedän että tätä ei kysytty, mutta toivottavasti tästä oli apua.

      • tiedon puutetta...

        Kiitos vastauksesta!

        Miten psykoosiin sairastanut henkilö muuttu?
        Esim seksi ym ym...

        T. Uudessa suteessa elävä.


    • psykoosin asteesta.

      Skitsofrenia on tietääkseni elinikäinen sairaus, jossa pidetään oireet kurissa lääkityksellä. Itse sairastin kolme vuotta sitten psykoottisen häiriön, eikä mies sen takia ole lähtenyt lätkimään. Mielestäni pahin aika parisuhteen kannalta oli juuri tuo sairastuminen, koska siinä koeteltiin suhteen kestävyys. Olin kyllä itse silloin halukas ottamaan eron, koska epäilin miestäni monesta asiasta.

      Kun ne pari osastokuukautta ja psykoosin jälkeinen masennus olivat ohitse, en ole huomannut mitään ongelmia suhteessamme, jotka voisivat liittyä tuohon sairastumiseen. Pikemmin se sairastuminen puhdisti kaikesta menneestä ja sain aloittaa tavallaan puhtaalta pöydältä.

      Olen psykoottisen häiriön jälkeen opiskellut uuden ammatin ja opiskelen parhaillaan avoimessa yo:ssa. Lisäksi hoidamme yhdessä kotityöt ja kolme lastamme, vaikkakin nyt työttömänä suurin osa kotihommista on minun vastuulla. En valita. Olemme molemmat suht onnellisia eikä tulevaisuus näytä yhtään pahalta. Miehellä riittää töitä ja itse olen alkanut harrastaa pianon soittamista kirjoittamisen ja lukemisen lisäksi.

      Tämä oli siis sairastaneen kannalta katsottuna, mutta saanen vastata omasta puolestani. Mieheni ei käy keskustelupalstoilla koskaan.

      • tuskainenM

        Miehesi on hopeaa, mutta sinä kultaa josta pitää kiinni. Jaksellaan kimpassa:)


      • okkokamu

        Kiitos kaikille!

        Elän ihan kivassa ja haasteellisessa suhteessa ja kasvan itsekkin "Aikuiseksi"
        vähitellen...

        Saa toki kirjoitta lisää aiheesta !!!


    Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      277
      2551
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      77
      2433
    3. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      65
      1824
    4. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      29
      1666
    5. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1608
    6. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      56
      1532
    7. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      134
      1386
    8. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      73
      1268
    9. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      75
      1068
    10. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      82
      1059
    Aihe