Lakritsin valmistusta

kotona?

Onko kellään ohjetta kotitekoisen lakun valmistamiseen?

8

2013

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lakut!

      Menee vessaan vaan ja istuu pöntölle ja tikistää oikein kunnolla. Kyllä syntyy lakut!

      • Apua sinulle

        Ainakin perusraaka-aineen saat sieltä, vehnäjauhot saa ihan ruokakaupasta. Lakrisipussin kyljestä löytyy tuoteseloste, ei tosin valmistusreseptiä. Auttaisiko tuo paljon kehuttu Google?
        Onnistumisen iloa, jos saat reseptin selville.


    • raakalakritsia

      Kaappia siivotessa löytyi pussi lakritsijuurijauhetta, pikemminkin rouhetta. Parasta ennen oli mennyt kauan sitten, mutta ajattelin, etten mitään menetä paitsi aikaa ja energiaa, jos teen hieman kokeiluja.

      Laitoin kasariin rouheet ja vettä tilkan ja annoin hiljakseen kiehua ehkä puoli tuntia. Sitten siivilöin juurirouheen karkeimmat osat pois ja jatkoin keittämistä, kunnes oli varsin paksua. Sen jälkeen laitoin sen syvälle lautaselle, jossa se muutaman päivän ajan sai kuivua. Tuli tummanruskeaa ja aika pahaa.

    • nyffeliina

      Lakujuuri on itsessään niin voimakasta, että varmasti pelkiltään on pahaa. Sokerilla ja vehnäjauholla parempaa?

    • duulazz

      Tässä on kehittämäni gluteeniton lakritsiresepti.
      Ainekset: 5 dl vettä, 1 dl sokeria, 0.5 tl suolaa, 1 rkl anisöljyä, 1 rkl lakritsijuuriuutetta, 2.5 dl Maizena maissitärkkelysjauhoa, 1 dl melassia. Lisää ainekset tässä järjestyksessä ja sekoita huolellisesti. Lakritsijuuriuutetta voit valmistaa Clipper Lakritsiteestä, liota yksi teepussi 2 dl:ssä kuumaa vettä 20 minuutin ajan. Ylimääräisen uutoksen voit pakastaa esim. jääpalapusseissa annospaloiksi seuraavaa käyttöä varten. Kaada vellimäinen seos siivilän läpi lasagnevuokaan, vuoka on sopivan kokoinen jos taikinaseosta tulee noin sentin paksuinen kerros vuokaan. Vuokaa ei voidella. Paista 150 asteessa reilun tunnin ajan eli kunnes taikina on jämäköitynyt ja pinta kuivahtanut. Paistamisen jälkeen anna vuokan jäähtyä huoneenlämmössä seuraavaan päivään, älä peitä vuokaa millään että pinta saa hengittää. Seuraavana päivänä kumoa taikina leivinpaperille ja leikkaa paloiksi. Kuivaa palat 75 asteisessa uunissa, kuivaus kestää useita tunteja. Kuivauksen aikana lakupalat muuttuvat lähes mustiksi ja saavat lakumaisen sitkeän rakenteen. Herkuttele.

    • kuivaajaneiti

      Hyvä ohje. Ruokakuivureita www.ssj-import.com niillä on arvontoja ja isoja alennuksia melko usein. Itse sain niiden foorumilta 20% alennuksen...

    • harmi3

      Tilasin netistä Stockli Dörrexin, kolmitasoisen kuivurin ja kyllä olen ollut pettynyt. Kuivaus on hyvin epätasaista ja eipä paljoa mahdu kuivattavaa. Harmittaa niin vietävästi etten tilannut excaliburia. Kannattaa miettiä tarkaan ottaako halvan vehkeen ja tilaa myöhemmin uudelleen hyvän.
      Jenkeissä vaihtooppilasvuotena perheellä oli excalibur ja se oli hyvä peli.
      Hyviä jouluja ja uusiavuosia!

    • pilalla kuivannut

      Minulla oli myös STockli, mutta laite hajosi parin päivän sisällä (ei lämminnyt) => palautin ja tilasin excaliburin. Huippukuivuri, ei ongelmia. Suomi takuu, eikä mikään ulkomaanjuttu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      47
      2973
    2. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      106
      2751
    3. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      34
      2745
    4. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      39
      2476
    5. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      51
      1945
    6. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      15
      1579
    7. Miten must tuntuu

      et sä ajattelet mua just nyt
      Ikävä
      32
      1483
    8. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      106
      1287
    9. Kun et vain tajua että

      sua lähestytään feikkiprofiililla :D Hanki aivot :D m-n
      Ikävä
      179
      1228
    10. En vain unohda

      Sitä miten rakastuneesti olet minua katsonut. Oliko tunteet liian suuria että niistä olisi voinut puhua.
      Ikävä
      73
      1070
    Aihe