Ostin lidlistä kreikkalaista halvaa ja mietin miten se pitäisi säilyttää? Olen luullut että yleensäkin halvat säilytetään jääkaapissa, mutta lidlissä nämä oli kyllä ihan kuivatuotteiden seassa. Olen pitänytkin halvaa kotona huoneenlämmössä eilisestä asti. Paketissa lukee vain että viileässä, mutta kuiva ja viileä vai kostea ja viileä? Entäs sitten nyt kun avasin tuon, säilyykö se silloin vielä huoneenlämmössä? Kuinka kauan? Pitäisikö pistää jääkaappiin?
Halvan säilyttäminen?
11
7488
Vastaukset
- poskeen mitä
pikimmin niin ei ole ongelmaa. Jääkaapissa voi vähän aikaa säilöäkin, vaikka parempi syödä kaikki heti pois.
- aloittaja
tuossa paketissa on 400g, eikä tuota syö kyllä päivässä kuin 50g, on niin makeaa. Ja yksin asun niin ei voi syöttää muille.
- Ihan vain
aloittaja kirjoitti:
tuossa paketissa on 400g, eikä tuota syö kyllä päivässä kuin 50g, on niin makeaa. Ja yksin asun niin ei voi syöttää muille.
Huoneen lämmössä paketissaan.
- aloittaja
Ihan vain kirjoitti:
Huoneen lämmössä paketissaan.
säilyykö sitten viikkoja vai päiviä?
- aloittaja
aloittaja kirjoitti:
säilyykö sitten viikkoja vai päiviä?
on niin hankalaa tuollaisen tutteen säilymisen arviointi maalaisjärjellä, on kuitenkin aika rasvaista jne
- Paperiin
aloittaja kirjoitti:
on niin hankalaa tuollaisen tutteen säilymisen arviointi maalaisjärjellä, on kuitenkin aika rasvaista jne
Halva säilyy avattunakin vaikka kuinka kauan.
- Se on suurimmaksi osaksi
aloittaja kirjoitti:
säilyykö sitten viikkoja vai päiviä?
Sokeria.
- ...
Se on niin pahaa että mitä jos nakkaisit saman tien roskikseen.
- halvaa
Oot varmaan syöny sellasta vanhentunutta kumimaista halvaa, joka on reunoiltaan muuttunu kovaks ja liisterimäiseks.
Ja osa noist kreikkalaisista halvoista, varsinkin valmiissa pakkauksissa, ei oo hääppösiä.
Parhaat halvat on IMO suomalaisen Halva Makeistehtaan oma ja sitte esim H:gin rautatieaseman turkkilaisesta kioskista saa ihan syntisen hyvää irtohalvaa, yleensä se pitäiski ostaa irtona.
Halvan pitää olla tietenkin rasvasta ja makeeta, mut se ei oo olla purkkamaista, vaan kuivaa ja lohkeilevaa, mun mielestä ei sais säilyttää kosteessa.
- pohjuli
Säilytän itse halvaa jääkaapissa ja siellä on nyt ollut noin kolme viikkoa jo. Ostin Israilin matkan lopulla ison palan torilta ja sitä riittää aina vaan. Kun on rasvainen niin siksi jääkaapissa että ei härskiinny. Sokeria siinä on niin paljon että säilyy pitkään. En tietenkään voi sanoa oikeaa säilytys aikaa mutta ihan hyvillä mielein olen tuota viimeksi tänään syönnyt 24.1.19 ja se o ostettu 29.12.18 että alkaa sillä jo olemaan kuukausi ikää...
- hiukkahalvempaa
Paketin avaamisen jälkeen halva tuorekelmuun ja folioon ja jääkaappiin - näin rasvat eivät härskiinny eikä ota jääkaapin kosteutta ja hajuja itseensä.
Ennen nauttimista pala puoleksi tunniksi huoneenlämpöön tasaantumaan ja loput kelmussa/foliossa takaisin jääkaappiin - näin se halva säilyy tuoreena ja nautittaessa maut ovat kohdillaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986138KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3495597Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei522639Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521042056Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071768- 1231687
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191613Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1801267- 731177
Nuoret hakevat eläkkeelle, vaikka eivät ole olleet vielä töissäkään
hyvin menee. Pieni vastoinkäyminen elämässä, ja heti masennutaan. Monet alle 30-vuotiaat hakevat työkyvyttömyyseläkettä188998