Onko "ei löydetyt" (esim sivut) "not found" vai "not founded"?
Ei löydetyt
_A9na9_
5318
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
not found
find, found, found (vahva verbi) = havaita, huomata, jäljittää, keksiä, löytää, saada selville
found, founded, founded (heikko verbi) = aloittaa, järjestää, luoda, perustaa, pohjata
found then they are lost.
If it had not been founded it could not have been found.
Kahden sanan kääntäminen irrallaan lauseyhteydestä on melkoista vääntämistä.
Lisäksi ”ei löydetyt” on lähinnä huonoa käännössuomea, joten yritätköhän nyt kääntää huonosti suomennettua englantia takaisin englanniksi tuntematta lähtötekstiä?
Suomessa kieltosana on taipuva verbi, jota käytetään toisen verbin finiittimuodon kanssa, esimerkiksi ”en löytänyt”. Sen yksikön 3. persoonan muoto ”ei” on kyllä muodostunut – vieraiden kielten vaikutuksesta ja osittain kyllä todellisten ilmaisutarpeiden takia – myös adverbinomaiseksi kieltosanaksi (esim. ”Ei, en löytänyt sitä”) ja kieltäväksi etuliitteeksi joissakin yhteyksissä (esim. ”ei-suomalainen”, ks. http://scripta.kotus.fi/visk/sisallys.php?p=1631 ). Sen käyttö erikseen kirjoitettuna sanana partisiipin edessä on kuitenkin sentään ainakin toistaiseksi virhe.
Jotenkin ajateltavissa on siis ”ei-löydetyt”, mutta suomen kielessä kyllä vanhastaan sanotaan ”löytämättömät” tai ”löytymättömät”.