Mietin tätä kun itselläni on toisessa käsivarressa luomia, jotka muodostavat tietyn kuvion. Ja muistan kuinka joskus nuorempana huomattiin että mummollani on samassa käsivarressa samassa kohdin saman verran luomia jotka muodostaa saman kuvion. Muilla sukulaisilla en ole tätä huomannut kyllä.
Periytyykö luomien sijainti?
luomikuviot
62399
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Taipumus saada luomia periytyy, mutta luomien sijainti iholla on sattuman kauppaa.
Tämä voidaan yksinkertaisesti osoittaa identtisillä kaksosilla, joilla luomet ovat täsmälleen samasta perimästä riippumatta eri paikoissa.
eikö niitäkään voi vetää tähän
Jokainen ihminen saa alkunsa yhdestä ainoasta solusta, joten ei ole mahdollista että ihosoluissa tapahtuneet luomeen johtaneet geneettiset muutokset periytyisivät jotenkin munasoluun ja sitä kautta sikiön ihoon.
Tapaus, pojallani tuli korvanyläosaan luomi, minulle tuli myöhemmin saamaan kohtaan luomi.
Kun asioita alkaa tarkkailla, niin huomaa ympärillään tavattomasti sattumia.
Koska ihmisillä ei ole yleisesti ottaen hyvää käsitystä tapahtumien todennäköisyyksistä ja miten niitä pitäisi tulkita, halutaan nähdä syy-seuraussuhteita paikoissa, jossa niitä ei ole.
Tämä on aika hyvä englanninkielinen kansantajuistettu esitys aiheesta:
http://www.youtube.com/watch?v=98OTsYfTt-c&feature=channel_page
sattuma meille kävi.