Kävin useammassa polkkupyöräliikkeessä pääkaupunkiseudulla katsomassa uutta pyörää kesäksi. Törmäsin kummaan ilmioon, kun joka alkoi tuntuvan toistuvan jo toisessa liikkeessä kun myyjä selitti edellisen liikkeen tapaan, että fillareiden hinnat ovat nousseet noin 200euroa pyörää kohden kaikkialla.
..
Tuntuu muutenkin fillaroinnin kausiluontoisuuden pitävän fillareiden hinnat pilvissä verrattuna saatuun vastineeseen. Kiinassahan ne kaikki fillarit on tehty, ja tänne konteissa tuotu. Hyvät katteet osaavat fillariliikkeet repiä huonolla palelulla.
..
En myöskään käsitä mikä maksaa fillarin huollossa. Huolto maksaa 150euroa, ehkä se on sitten suhteutettu tähän törkeen kalliiseen fillarin ostohintaan. Ajallisestihan pyörän huoltoon ei luulisi tuntia pidempään menevän.
..
En myöskään käsitä mikä varaosissa maksaa? Jos rattaat hajoavat pyörästä tulee niiden korjaus töineen maksamaan taas tämän tuhannen euron mikä tuntuu olevan fillarin normaali ovh myyntihinta.
..
Siksi lopputuloksena päädynkin, että kannattaa ostaa skootteri kesäksi! Niitähän saa prismasta 599!! eikä tarvitse polkea. varaosatkin ovat fillareiden varaosia huomattavasti halvempia.
Huijaavatko liikkeet hinnoissa keväällä?
6
1068
Vastaukset
- pyörämekaanikko
Vaikuttaa muuten "hieman" provolta tämä viestisi.
Keväällä, kun kysyntää ja asiakkaita riittää, ei ole mitään mieltä myydä fillareita tarjoushinnoilla. Oikeasti fiksu kuluttaja ostaa pyöränsä syksyllä tai talvella, jolloin hinnatkin ovat kysynnän puutteen vuoksi hieman alhaisemmat.
Keväällä maksukykyisiä asiakkaita riittää ruuhkaksi asti, ja maksukyvyttömät saavat liikkua miten itse osaavat. Varattomat ja/tai osaamattomat sitten valittavat kurjuuttaan ja maailman epäoikeudenmukaisuutta aina näin keväisin.
"En myöskään käsitä mikä maksaa fillarin huollossa. Huolto maksaa 150euroa, ehkä se on sitten suhteutettu tähän törkeen kalliiseen fillarin ostohintaan. Ajallisestihan pyörän huoltoon ei luulisi tuntia pidempään menevän."
Hinnoittelu riippuu aivan siitä mitä pyörälle tehdään. Tuo 150e kuulostaa eniten täyshuollon hinnalta. Täyshuolto tarkoittaa, että pyöräsi käytännössä puretaan atomeiksi ja kasataan uudelleen. Se ei tunnissa tule onnistumaan. Täyshuolto tehdään useinmiten piittaamattoman käytön kohteina olleille, miltei ajokelvottomille fillareille.
Uudet osat maksavat vielä erikseen. Ammattitaito maksaa. Jos huoltohinnoittelu tuntuu korkealta, pyörän huoltamista voi yrittää itsekin. Viimeistään siinä vaiheessa huomaat mihin se "korkea" hinnoittelu perustuukaan.
150e on täyshuollostakin kuitenkin aika paljon. Varmasti löytyy liikkeitä jotka tekevät halvemmallakin.
"En myöskään käsitä mikä varaosissa maksaa? Jos rattaat hajoavat pyörästä tulee niiden korjaus töineen maksamaan taas tämän tuhannen euron mikä tuntuu olevan fillarin normaali ovh myyntihinta."
Tuhat euroa tästä vaikuttaa "hieman" korkealta.. Tosin sekin riippuu ihan siitä, mitä palikoita fillariin istutetaan. Kyllähän sitä rahaa saa uppoamaan jos haluaa. Halvemmallakin pääsee.
"Siksi lopputuloksena päädynkin, että kannattaa ostaa skootteri kesäksi! Niitähän saa prismasta 599!! eikä tarvitse polkea. varaosatkin ovat fillareiden varaosia huomattavasti halvempia."
Onnittelut kun upotit ne vähätkin rahasi turhuuteen. Harmillista sinänsä, ettei niihin marketissa myytäviin kiduttimiin myydä varaosia.. Paras ostaa vaan toinen samanlainen varalle, noin tulevaisuutta ajatellen.:D
Polttoainekaan ei sitten ole ihan ilmaista.- Vastaus pyörämekaanikko
Vedit sille luun kurkkuun.
Ei täällä tommosia retardeja tarvita. - Tosi_On_Orava
Vastaus pyörämekaanikko kirjoitti:
Vedit sille luun kurkkuun.
Ei täällä tommosia retardeja tarvita.Kyllä näin on että pyörän kuuluukin olla kallis, ei se muuten ole hyvä.
Markettipyörällä ei voi ajaa metriäkään koska muut nauravat markettipyöräilijän nähtyään. En halua "pyöräkiusatuksi" jota isot sukkahousuja päällään pitävät "mestaripyöräilijät" pilkkaavat. - ja succikset
Tosi_On_Orava kirjoitti:
Kyllä näin on että pyörän kuuluukin olla kallis, ei se muuten ole hyvä.
Markettipyörällä ei voi ajaa metriäkään koska muut nauravat markettipyöräilijän nähtyään. En halua "pyöräkiusatuksi" jota isot sukkahousuja päällään pitävät "mestaripyöräilijät" pilkkaavat.Ei sen pyörän tarvitse välttämättä kallis olla. Itse kuitenkin tykkään että kun lähden lenkille kaikki toimii niikuin kuuluu. Kalustossa on kiinni 4-5 tuhatta euroa ja joka centti on pienestä palkasta säästetty. Toiset pitää sitä elvistelynä, itse pidän harrastuksena ja kaikki maksaa. Moni varmaan vetää tuon summan kurkusta vuodessa alas, mutta se on jokaisen oma asia mitä haluaa harrastaa. Kaapista löytyy myös miesten "sukkahousut" , jotka ovat mielestäni ainoat oikeat housut pyöräilyyn. Sisältävät hyvän säämiskän, istuvat hyvin, eivätkä leopattavat lahkeet sotkeudu rattaisiin/ketjuihin. Hyvää pyöräilykevättä succiksilla tai ilman:), tärkeintä että pyöräilee!!!
- pyörällätäti
ja succikset kirjoitti:
Ei sen pyörän tarvitse välttämättä kallis olla. Itse kuitenkin tykkään että kun lähden lenkille kaikki toimii niikuin kuuluu. Kalustossa on kiinni 4-5 tuhatta euroa ja joka centti on pienestä palkasta säästetty. Toiset pitää sitä elvistelynä, itse pidän harrastuksena ja kaikki maksaa. Moni varmaan vetää tuon summan kurkusta vuodessa alas, mutta se on jokaisen oma asia mitä haluaa harrastaa. Kaapista löytyy myös miesten "sukkahousut" , jotka ovat mielestäni ainoat oikeat housut pyöräilyyn. Sisältävät hyvän säämiskän, istuvat hyvin, eivätkä leopattavat lahkeet sotkeudu rattaisiin/ketjuihin. Hyvää pyöräilykevättä succiksilla tai ilman:), tärkeintä että pyöräilee!!!
Muutama aika sitten vein huoltoon pyöräni ja nimenomaan sanoin,että tarkisaa laakerit ja vaihtaa uudet jos on tarvis.
Kun menin pyörän hakemaan,lasku oli 60 euroa.
Kotona sitten totesin,ettei pyörälle oltu tehty yhtään mitään,äijä tuskin oli avannut koko laakereita.
No,se pyörä jäi sitten historiaan ja ostin nelisen vuotta sitten uuden Järvenpään Chepiciltä.
Pyörä on retkiajoon sopiva Atala Underground.
Hyvä ja tasapainoinen ajettava.
600 euroa se maksoi,olenko siis köyhäilijä???
Minulle ei merkkaa hinta vaan toimivuus.
Tuhansia en uuteen pyörään laittaisi,mutten aiokkaan ostaa maantiepyörää,sillä minun pyöräni pitää olla monikäyttöinen yleispyörä.
En katso tarpeelliseksi hankkia 1-3 pyörää eri lajeihin.
Mutta pidän nykyisen kunnossa ja opettelen mahdollisimman monet työvaiheet itse.
Ainoastaan laakeri yms vaativammat työt teetätän ammattilaisella.
Ja minullakin on retkiajossa tavan vaatteiden alla säämiskät,tuntuu pepussa paremmalta;)
Ja onneksi äijä ostaa kohta uuden maantieajokin,niin saan hänen entisen,kun runkokokokin on sopiva.
Sitten vedän minäkin sukkikset päälle ;))
- Joo o, olipa viesti..
Ei taida alkuperäisen viestin kirjottaja päässy vielä täysi-ikäiseksi tai ainakaan siihen vaiheeseen että itse elättäisi itsensä. Tai no, voi olla ettei käy valot päällä... Nykypäivänä kaikki on kallistunut. Metallien hinnat erityisesti (esim. raudan hinta tyyliin 2-kertaistunu vuodessa) ja kyllä se työvoima siellä idässäkin kallistuu koko ajan. Kyllähän ne sielläkin tajuaa jo että minkä takia he tekevät noin halvalla muualla pyydettäisiin moninkertaisesti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.2812926Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka522313Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3481997- 1151733
Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois1081675Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2121375- 661317
- 681253
- 581232
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl771181