Vastuksen hyötysuhde

Onko vastuksen, jota käytetään lämmöntuottoon, hyötysuhde 100%
3664
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Sähkön saa muutettua 100% lämmöksi. Kauheata haaskausta se tosin on.

Äänestä

...

Äänestä

Silloin kun on tarkoitus lämmittää jotain, niin vastuksen hyötysuhde ei ole ihan 100%, joskin hyvin lähellä sitä se voi olla. Häviöitä syntyy esim. sähkömagneettisen induktion kautta.

Noin ihan perus fysikkaa ajatellen, niin kaikki energia lopulta päätyy lämmöksi, ja vieläpä niin, että kaikki maailmankaikkeuden paikat ovat saman lämpöisiä. Näin ollen, jos on tarkoitus tuottaa lämpöä määrittelemättä aikaa ja paikkaa, niin kaikkien prosessien hyötysuhde on 100 %.

Ai niin. Voihan se vastus esimerkiksi lämpölaajenemisen kautta tehdä mekaanista työtä, joka välittyy johonkin muuhun paikkaan, ja on näin pois lämmittämisestä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


laksin kirjoitti:

Onko vastuksen, jota käytetään lämmöntuottoon, hyötysuhde 100%

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu