Allergiat ja luomuruoka

rexvox

Onko kellään kokemusta luomuruoan myönteisestä vaikutuksesta lasten ruoka-aineallergioihin? Meidän molemmilla pojilla (3v. ja 1v.) suolisto-oireisia allergioita/yliherkkyyttä, jota tosi vaikea selvittää, mistä johtuu. Vanhemmalla epäiltiin maitoallergiaa ja vilja-allergiaa, nuoremmasta ei vielä ota senkään verran selkoa.

Onko kokemusta esim. speltin käytöstä vilja-allergiselle? Luomumaidon sopivuudesta ei tullut ihan tarkkaa selvyyttä, kannattaisiko kokeilla homogenoimatonta maitoa?

3

1031

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ++++

      Ainakin maidon osalta tiedän, että joillekin maitoallergikoille sopii luomumaito. Mutta varovainen kannattaa kokeilujen kanssa olla, etenkin jos allergia on paha.

      Vilja-allergiasta ja speltistä sanon vain sen, että jos allergia on paha, älä kokeile omin päin. Spelt on kuitenkin "vain" yksi vehnän eri muodoista. Onhan kuitenkin tapauksia, joille sopii ns. tavallinen vehnä, mutta durum-vehnä (lähinnä pastatuotteet) ei sovi.

    • mie vaan..

      ainakin luomumaitoa kannattaa kokeilla olipa oireita sitten iholla, korvissa tai suolistossa niin aika usein on toiminut!

      patorointi on juuri se syy, miksi alle vuoden ikäisilel ei lehmänmaito anneta. Moni mieltää sen siihen että maitoallergia aon paljon, mutta onhan tuttelit yms samaa tavaraa, mutta toisin käsiteltynä! Niin ja luomu on ainoa homogenoimaton, muista ravistaa!

      Muutenkin jos oireet on vähän epämääräisiä ja niitä on hanakala jäljittää niin lisäaineet minimiin ja todella yksinkertaista ruokaa tarjolle. Joillakin jopa juurekset saatavat aiheuttaa oireita vaikka ne on juuri niitä ekoja sössöjä..

    • EkoMart

      Meillä on syöty jo 7v pelkästään luomua ja perheen
      allergiat on kadonneet.
      Itse olin pitkäaikaisesti sairas, mutta nykyisin
      voin paremmin kuin koskaan ennen.
      Nykyisin viemme nuorimmalle lapselemme itse
      kouluruoan päivittäin. Uskallan suositella.
      Useat huippu-urheilijatkin ovat jo luomuvalmennuksessa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      156
      10166
    2. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      189
      6739
    3. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      174
      6434
    4. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      38
      5887
    5. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      61
      4792
    6. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      8
      4575
    7. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      13
      3858
    8. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      89
      3559
    9. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      79
      3529
    10. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      10
      3081
    Aihe