luomu täysmaito ja voi

Onko olemassa Suomessa ja vielä parempi Helsingissä myynnissä luomu täysmaitoa ja luomu voita? Siis tarkoitan luomu voita eikä säilöntäaineetonta voita. Muuten, tuosta tulikin toinen kysymys... Onko luomu tuotteet automaattisesti säilöntäaineettomia ja lisäaineettomia? Nehän ovat eri asioita, kun että on luonnon mukaisesti viljeltyä jne.
72999
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

kaiken maidon Vantaan Sotungista. Siellä on luomutila Bisa joka myy pastöroimatonta ja homogenoimatonta aitoa maitoa. Tila on luomutila mutta maitoa ei vielä saa myydä luomumaitona. Hyvää ja terveellistä se kuitenkin on. Hapatan siitä maidosta kaikki viilit ja kefiirit.

Äänestä
  • Tämä tiedon pala toi aikamoista piristystä päivääni! Kiitos.

    Tiedättekö vielä, että onko ostoskäyntiosoite Bisajärventie 16 vai Nurmimäentie 16?

    Äänestä

En muista valmistajan nimeä kun ollaan jo vuosia
tehty voi itse luomukermasta ja luomupiimästä.
Sen parempaa en ole koskaan maistanut. Ja on helppoa.
Jos omistat yleiskoneen. Minulla on taas satsi
hapattumassa ja huomenna tai ylhuomenna taas
kirnuan sen ja teen kirnupiimästä juustoa. Nam :)
Kun tarpeeksi moni alkaa tekemään oman voinsa,
niin kyllä sitä taas kaupanhyllyillekin tulee.
Valio ensin teki ja sitten lopetti. Kattoos jos
Arla haastaa Valiota enemmänkin. Hyvä olis.

Äänestä

Eilen radiosta kuultua. Suomessa ei saa luomu lammasta, koska ei ole luomuterastamoita. Mitä ihmettä? Miten se teurastus voi vaikuttaa onko luomua vai ei? Jos on luomuna kasvatettu niin kai se luomuna säilyy, vaikka teurastettaisiin teurastamossa, missä teurastetaan myös ei luomua, jos lihoja ei sotketa keskenään. Ymmärrä nyt tätä.

Äänestä

Juustoportin luomu voi :)

Äänestä

kuulut että piimästä tehdään VOITA.Kun vanhaksi elää niin tietomääräkin lisääntyy.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Onko?? kirjoitti:

Onko olemassa Suomessa ja vielä parempi Helsingissä myynnissä luomu täysmaitoa ja luomu voita? Siis tarkoitan luomu voita eikä säilöntäaineetonta voita. Muuten, tuosta tulikin toinen kysymys... Onko luomu tuotteet automaattisesti säilöntäaineettomia ja lisäaineettomia? Nehän ovat eri asioita, kun että on luonnon mukaisesti viljeltyä jne.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu