Eilen kokkasin taas vaihteeksi bravuuriani, pääkallopataa(makaroni, hernemaissipaprika ja tonnikala). Yleensä en ole laittanut suolaa, mutta nyt ajattelin kokeilla ja ostin ison purkin suolaa. Laitoin sitä ehkä ''vähän'' liikaa. Tuli niin ytjäkän makuista että meinasi kieli mennä solmuun. Kun ennen en ole laittantu suolaa ollenkaan, olen tottunut laittamaan soijakastiketta, valkosipulisuolaa ja Tabascoa aika reippaasti, niin tietty laitoin sitä suolaakin reippaasti.
Eli nyt kysymys kuuluukin: kuinka paljon/vähän sitä suolaa oikein pitäisi laittaa? Laitoin ehkä n. 2 rkl ja kyseessä oli pieni kattilallinen mössöruokaa.
Eli nyt kysymys kuuluukin: kuinka paljon/vähän sitä suolaa oikein pitäisi laittaa? Laitoin ehkä n. 2 rkl ja kyseessä oli pieni kattilallinen mössöruokaa.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Aika rankat eväät sulla, 1tl vois riittää tota suolaa... onko muita bravuureita???
Ihan oot reilusti laittanut, ota seuraavalla kerralla teelusikka, älä ruokalusikkaa, jollet
halua mitään suolihuuhtelua. Sehän tehdään
suolavedellä.
Kokkeileppa muuten tehä noista aineksista pääkallolaatikkoa. Muuten periaatteessa sama
mutta se paistetaan uunissa niinkun makaroonilaatikko.
Vispaa siihen 2 kanamunaa ja 3 desiä maitoa
sekaisin, heita ne keitetyt makaronit, hmp ja
tonnari vuokaan, munamaito päälle ja uuniin 175
astetta reilu puoli tuntia.
jos tykkäät, ripottele pinnalle juustoraastetta tai sitten voinokareita ja korppujauhoja.
Hyvää on !
Jos käytät ruuan maustamiseen jo soijaa, et tarvitse suolaa ollenkaan, soijahan on jo aika suolaista. Myös tonnikala on melko suolaista.
Valkosipulisuolassakin (jos kyse on siitä eikä valkosipuliJAUHEESTA) on - niin kuin nimestäkin huomaa - suolaa, joten aikamoinen suolapaukku on patasi ilman suolan lisäystäkin.
Kokeilepa muuten joskus jauhetun valkosipulin sijaan valkosipulinkynsiä pilkottuina tai raasteena. Jos pidät valkosipulin mausta, "elävä" on huomattavasti parempi vaihtoehto kuin valju jauhe.