Jäämeren jäät katoavat

Tutkimusmiesten mukaan jäätä katoaa Jäämerellä siihen tahtiin, että öljyn ja kaasun poraaminen Jäämerellä on pian arkipäivää. Lisäksi rahtilaivat voivat pian seilata Atlantin ja Tyynenmeren väliä napa-alueen läpi.
http://www.tekniikkatalous.fi/energia/ilmastonmuutos/article263859.ece?s=r&wtm=-27032009
8527
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Pitihän se arvata että tämä alarmistien arktinen riekkuminen ja paskanjauhanta alkaa taas kun kevään myötä arktiset jäät sulaa ihan luonnollisen vuodenaikojen vaihtelun myötä.
Tätä saadaan taas kuunnella ainakin ensi lokakuuhun asti kun jäätyminen pohjoisessa alkaa.

No, samaan aikaan voimme seurata kuinka Antarktiksella käy, saavutetaanko vuoden 2008 huikea kahden miljoonan neliökilometrin keskiarvon ylitys vai tuleeko vielä enemmän. Ainakin toistaiseksi jäätyminen Antarktiksella on ollut reippaasti keskiarvon yläpuolella:

http://arctic.atmos.uiuc.edu/cryosphere/IMAGES/current.anom.south.jpg

Äänestä
  • HS.fi:stä poimittua:

    Hupaisa oli MTV-3:n uutistenlukijan kommentti sunnuntai-iltana: "vesikeli on saanut monet ihmettelemään, onko kysymys ilmastonmuutoksesta". Kun pitkän lumisen pakkasjakson tulee maaliskuun lopussa vesikeli, sitä ainakin ennen kutsuttiin kevääksi, eikä ilmastonmuutokseksi...

    Äänestä

Luulevat pääsevänsä käsiksi jäämeren rikkauksiin vaikka jääkausi on tulossa.
Jos ne älyäisivät kysyä ilmastonmuutospalstan asiantuntioilta niin säästyisi paljon aikaa ja rahaa ja vaivaa.

Äänestä

Ohutta yksivuotista jäätä vain. Sulaa ryskeellä syksyä kohti. Ei enää vanhaa jäätä kuin 10%, sekin 6-vuotista vain. Vielä 20 vuotta sitten vanhaa jäätä 50 %.

Ja myös etelässä jäät mereltä katoamassa!

Äänestä
  • Miksi kirjoitat tuollaisia valheita.
    Jäämerellä oli viime syksynä jäätä n. 5 miljoonaa neliökilometriä, joten ylivuotista (vanhaa) jäätä on yli 30 prosenttia.
    Eihän pohjoisnapa ole koskaan sulanut joten mistä päättelet ettei siellä olisi kuin 6-vuotista jäätä.
    Tosin eihän sen jään iällä ole mitään merkitystä. Vanha ja uusi jää sulavat aivan samalla tavoin.

    Etelässä merijää on ollut pitkäaikaisen keskiarvon yläpuolella koko vuoden ja nyt jo jäätymässä kovaa vauhtia joten tarkistapa tietosi.

    Äänestä

Vielä lisäisin tuohon raporttiin sen että ilmasto lämpenee siihen tahtiin että Rovaniemellä voidaan kohtapuolin aloittaa viininviljely:-D

Äänestä

tänään oli HSn yleisönosastolla Ilmatieteen laitoksen pääjohtajan Petteri Taalaksen kirjotus aiheena "Ilmastonmuutoksen vaikutuksia ei pidä liioitella julkisuudessa" ja siinä sivuttiin myös tuota. Kertoi, että tolla alueella jäätilanteessa on niin valtavia muutoksia normaalistikin ettei tuo kerro mistään yhtään mitään. IHmisen vaikutusta tuohon ei voida todistaa millään tavalla.

Äänestä

Pohjoistuuli onkin ollut häiritsevän kylmää eli joutas ne jäät sieltä jäämereltä lähtäkkin

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Cryosphere kirjoitti:

Tutkimusmiesten mukaan jäätä katoaa Jäämerellä siihen tahtiin, että öljyn ja kaasun poraaminen Jäämerellä on pian arkipäivää. Lisäksi rahtilaivat voivat pian seilata Atlantin ja Tyynenmeren väliä napa-alueen läpi.
http://www.tekniikkatalous.fi/energia/ilmastonmuutos/article263859.ece?s=r&wtm=-27032009

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu