Onko lääkäriltä oikein et tutkii määrää lääkkeet ja sen jälkeen kirjoittaa tietokoneelle ilmeisesti potilastietoja niin kauan et voi sit rahastaa enimmäisajan mukaan. Oon luullut et potilastiedot kirjoitetaan tai sanellaan aina vasta kun potilas on ja poistunut huoneesta
onko oikein lääkäriltä
rahastetaanko oikein
15937
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Ja mitenkäs tämä liittyy lääketieteeseen??? Eiköhän enemmän etiikkaa.
Tiedoksi, että lääkärillä on varattu potilasta varten vastaanottoaika, jonka jälkeen tulee seuraava potilas.
Ennen lääkäri saneli tutkiessaan potilasta. Nyt useimmilla lääkäriasemilla ei enää ole konekirjoittajia/sanelunpurkajia ja niinpä lääkäri joutuu itse kirjoittamaan potilaskertomuksen.
Siihen tietojen kirjaamiseen menee aikaa, josta palkkaa maksetaan. Terveyskeskuksissakin sovitaan vastaanottoajaksi esim. 20 minuuttia, joka siis sisältää paperityöt, eli itse vastaanottoaika on 10-15 min.
Omalla ajallako ne paperihommat sitten pitäisi tehdä? Olen itse kyllä sitä mieltä, että sanelut ja kirjoitukset kannattaa tehdä vasta potilaan poistuttua (saa keskittyä rauhassa) mutta tuossa on se hyvä puoli, että potilas näkee miksi lääkäri ei yleensä ota seuraavaa potilasta samalla ovenavauksella kuin edellinen lähtee.
Ärsyttää, kun lääkärin töitä yritetään vähentää siirtämällä hoitajille lääkärin töitä. Lääkärit kyllä ehtisivät tehdä omat hommansa vallan hyvin, jos nykyisin lääkäreiden niskoilla olevat sihteerintyöt siirrettäisiin sihteereille (jotka todennäköisesti hoitaisivat ne vielä nopeammin ja tehokkaammin). Esimerkkinä tästä ainakin joissakin sairaaloissa lääkärin tulee joka potilaan jälkeen arvioida potilaan KUSTANNUSLUOKKA kaikista maailman asioista, eikä se käy nopeasti.
kun puhelet vaivojasi tiuhaan tahtiin vielä samalla kun kirjoittaa tietojasi.Ota oikein juttutuokio ja kerro koko lähisuvunkin sairauskertomukset.Vähän kovalla äänellä.Eiköhän laita suo ovesta ulos.Kato kelloo ja sano et ei käy tollanen homma,sillä aikaa on jäljellä 7 minuuttia.Ja mähän sen ajan maksan.Jotta silleen.
sen kun ehtivät.Samalla kun potilas astuu vastaanottohuoneeseen muuttuu potilas rahaksi.Valitettava tosiasia.Käy siis lääkärillä ainoastaan kun on ihan pakko.
työtään tehdä, pelle?
kun luodaan keinotekoisesti suuri lääkäreiden tarve ja pidetään lääkärien määrä keinotekoisesti keinotekoista tarvetta alempana?
Nouseeko vai laskeeko?
luotu keinotekoisesti suuri lääkärien tarve?
Ja tiedoksesi: lääketieteellisten tiedekuntien sisäänottomäärät ovat jo useita vuosia olleet n. puolitoistakertaiset 90-luvun määriin verrattuna. Yliopistoissa ja yliopistosairaaloissa ei oikein resurssit (tilat, opettajat yms.) riitä nykyisiinkään opiskelijamääriin - seurauksena mm. ylisuuret ryhmät harjoitustöissä. Ei ainakaan varaa lisätä opiskelijamääriä ellei resurssipuoleen satsata huomattavasti.
Jos on liian ujo, on sairas.
Jos on liian rohkea, on sairas.
Jos on liian laiha, on sairas.
Jos on liian läski, on sairas.
Jos polttaa liikaa röökiä, on sairas.
Jos kärsii röökin vieroitusoireista, on sairas.
Jos juo liikaa kahvia, on sairas.
Jos kärsii kahvinjuonnin aiheuttamasta unettomuudesta, on sairas.
Jos on liian iloinen, on sairas.
Jos on liian surullinen, on sairas.
Jos on liian huono lukemaan, on sairas.
Jos on liian huono laskemaan, on sairas.
Jos on liian huono kirjoittamaan, on sairas.
Jos ei usko olevansa sairas, on sairas.
Mitä sanot tähän?
kuvitella, mutta nuo ovat kuitenkin vain omia kuvitelmiasi. Ei löydy sairausluokituksesta.
Se ei todista mitään, jos itse luulet jotain pidettävän sairautena!
Katso sieltä.
vaan sopuhintaan niin,että jokainen suomalainen voi hoidattaa sairautensa ja vaivansa.Työttömyys ja vähävaraisuus on yleinen ilmiö ja lääkärit kutsumusammatissaan jos ovat hoitavat myöskin täysin varattomat henkilöt.Mutta niin ei valitettavasti ole,joten "raha" kävelee sairasta köyhempää ennen lääkärin luo."Rahakasta" hoidetaan heti,mutta varattomampi kärsiköön kohtalonsa.Kutsumusammattina vaiko rahastusammattina lääkäri?
Jokaisen lääkärin kannattaa tykönään miettiä,miksi on opiskellut ammattiinsa ja miksi ammattiaan harjoittaa,jos kerran kysymyksessä on ihmistä auttava ammatti.
mieli monesti kysyä lääkäriltä, että miksi hän on ammatissaan, jos ei pidä ihmisistä.
Liian monta kertaa on sattunut kohdalle henkilö, jolla ei ole minkäänlaisia vuorovaikutustaitoja, asenne on vähättelevä ja mitätöivä.
Ihan älyttömiä kommentejakin kuulee, kuten sydäntutkimuksissa olleelle potilaalle nuori alaan erikoistuva lääkäri sanoi, että lenkille vaa, niin kasvaa uusia suonia sydämmeen.
Tai syvässä masennuksessa olevalle, ettei sairaus parane makaamalla, vaikka potilas tuskin pystyy sängystä nousemaan akuutissa vaiheessa.
Lääkärin ammatti taitaakin olla ainoa, jossa saa käyttäytyä miten haluaa ja lisäksi koulutukseen ei vaadita soveltuvuutta ihmisläheiseen työhön.
Alkaa olla harvassa sellainen lääkäri, joka pystyy kohtaamaan potilaansa niin, että tälle tulee tunne tulleensa kuulluksi.
minun kokemukseni on yksityispuolelta selvä rahastus.