rahkapiirakkaan rommirusinoita???

Onko kukaan tehnyt rahkapiirakkaa rommissa liotetuista rusinoista. En ole tehnyt enkä syönyt moista, mutta syntyi ajatus että voisi olla hyvää.
3480
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Varmasti onkin, tosi hyvä idis. Pääsiäinen lähestyy, kokeihan tehdä tuolleen ja kerro miltä maistui.
Jos onnistuu niin patentoi !

Äänestä
  • siis samaan tapaan teet kuin tekisit rommi-rusinarahkaa, lisää vaan munat ja vaniljasokerin yms.

    Äänestä

En ole tehnyt mutta paras rommirusinajäätelö tulee Martinique-rommista. Rusinat säilyvät siinä vaikka kuinka kauan. Purkkiin siis rusinoita ja rommia päälle. Annetaan imeytyä ja pyöritellään purkkia. Maistetaan välillä ja jos eivät ole tarpeeksi rommisia niin lisätään sitä. Kokille jää kanssa hyvin vähän vajaa pullo rommia (tuota saattoi saada 2 dl pullossa).

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kokeilisin kirjoitti:

Onko kukaan tehnyt rahkapiirakkaa rommissa liotetuista rusinoista. En ole tehnyt enkä syönyt moista, mutta syntyi ajatus että voisi olla hyvää.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu