sohvalla makaamisen jälkeen on tarkoitus alkaa kerätä taasen kuntoa.
Intissä cooper meni vajaa 3000, tahtosin saavuttaa vähintään saman kuntotason. En aio missään kilpailla, mutta haluan kohtalaisen kunnon, ettei nelikymppisenä ole aivan mätäpaise kunnossa.
Kävin äsken tekemässä tällaisen kuntopohja kartoituksen sohjoisella metsätiellä, kun en muuallakaan kehdannut juosta.
Kävelin ensin reippaasti 20 min ja juoksin sitten 3 km puolen tunnin aikana. Sitten tuli paha olo ja jalat oli ihan hapoilla, mutta en ollut mitenkään erityisen piipussa. Vielä olisi mennyt ilman pahaa oloa (seliseli..)
Olin kuitenkin, että jaksoin tuonkin verran, kun röökiäkin on tullut vedettyä viimeiset 10 vuotta..
Miten tästä nyt kannattaisi jatkaa, että innostus säilyy ja montako kertaa viikossa ja kuinka pitkiä lenkkejä? Entä reipas pyöräily, korvaako se juoksulenkin?
juoksu ohjelma aloittelijalle
2
2220
Vastaukset
- kannustin
on kun ottaa itselle selvän tavoitteen, esim. johonkin järjestettäävään kuntojuoksuun osallistuminen. Esim. puolimaraton "läpi" ensi syksynä voisi olla kohtuu tavoite. Katso netistä esim. "Sepon kotisivuilta" valmis harjoitusohjelma "puolimaraton läpi" ja noudata sitä omien tuntemusten mukaisesti, kuitenkin määrätietoisesti, niin hyvä tulee. Alussa juokseminen voi tuntua "pahalta", mutta pienen harjoittelun jälkeen siitä alkaakin nauttia. Itsellä oli vähän sama tilanne, eli 3km juoksu oli jo kova suoritus, mutta nyt maraton menee jo kohtuuaikaan. Muista kuitenkin kuunnella omaa kehoa äläkä puske väkisin jos meno ei jonakin päivänä maita.Tsemppiä.
- korpirisu
Hei!
Alussa ei kannata hengästyttää itseään eikä muutenkaan rasittaa liiaksi, että pystyy treenamaan tarpeeksi monta kertaa viikossa.
Juoksun lomassa kannattaa olla kävelypätkiä, ettei syke nouse liian korkeaksi eikä olo muutu tukalaksi. Harva jaksaa raastaa useamman kerran viikossa treeniä, jossa henki loppuu ja on paha olo.
Aloita sitten puolimaratonohjelma, kun jaksat juosta vaikeuksitta tunnin ajan yhtäjaksoisesti.
Uskon että pääset hienoon tulokseen ;)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu2053181Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva2391610Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus951472- 921379
Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e461334Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen
No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.1561246Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin121178Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!
"Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze1231009Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät89922Tuntuu liian hankalalta
Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.44803