Mikä ihmeen krooninen ja ällöttävän monotoninen porukka-tauti suomalaisia kääntäjiä vaivaa? He suomentavat televisio-ohjelmien people-, human beings - yms. sanat aina "porukaksi" . Käsittääkseni "porukka" on vahvaa arkityyliä eikä mitään yleiskieltä. Englanninkielinen porukka on "bunch, crowd, gang, set". Don't you Finnish people get this?
Käsittämätöntä suomen kielen hämärtymistä :(
Käsittämätöntä suomen kielen hämärtymistä :(
Vastaukset 13
Vanhimmat
Sama juttu on se iänikuinen "takkuaminen". Kaikki "takkuaa" nykyään. Mikään ei juutu, kangertele, takertele, jumiudu, jää jumiin eikä mitään muutakaan vastaavaa. Ei edes takkuile. Kaikki vain "takkuaa".
Toinen inhotus on se "eli". Varsinkin haastatteluissa se alkaa raivostuttaa. Lähestulkoon jokaiseen haastateltavan kommenttiin vastaa reportteri aloittaen oman lauseensa sanalla "eli". Miksi ihmeessä? Kyllä intonaatiotakin voi käyttää niin, että kuulija tajuaa kyseessä olevan kysymyksen ilman tuota turhaa lisäsanaa.
>Toinen inhotus on se "eli". Varsinkin
>haastatteluissa se alkaa raivostuttaa.
Onkohan se "eli" samaa sukua kuin "elikkä"?
http://www.hattijahunen.com/elikka.htm
Juuri näin elikkä Suomessa kaikki takkuaa ja tyssää. Synonyymit eivät tule kuuloonkaan. Sitten on vielä yksi, josta saan allergiareaktion: jupakka.
Kun koulussa pidettiin esitelmiä, panin merkille, että lähes jokainen alootti esityksensä sanalla "elikkä" ja se toistui muutenkin usein esitelmän aikana. Siis "Elikkä meillä oli aiheena systeemityön...". Minä sitten poikkeukselliseti aloitin oman esitelmän "AIHEEMME ON..." ja sain kaikki kuulijat nostamaan hämmästyneenä katseensa.
Loistavaa, kiitos. Juuri noin: sisään vain suoraan asiaan. Joskus tietysti lämmittelyäkin tarvitaan, mutta esitelmässä eivät "elikkät" toimi.
Olen myös itse nähnyt tilanteen, missä nuoret esitelmänpitäjät toistavat elikkä-loitsua jokaisen aloittamansa lauseen alussa. Murskaavinta oli se, ettei äidinkielenopettaja reagoinut tähän mammuttitautologiaan millään tavalla.
Porukka voisi olla näitäkin:
seurue, jengi, joukkio, joukko, kaarti, konkkaronkka, kopla, liiga, lössi, piiri, poppoo, remmi, remppa, revohka, ryhmä, sakki, väki, kansa, asujaimisto, väestö, populaatio?
Parhaimmillaan "porukka" olisi johdettuna substantiivista "poru". Mikä olisi silloin määritelmä? Hatti Jahusen pitäisi piirtää PORUKKA :D
Hyvä, aivisuomelisti. Lisäisin vielä: ihmiset. Siis katsokaa nyt, hyvät ihmiset, miten monta synonyymia suomen kielemme vallan tarjoaa ja tyrkyttää. Miksi kukaan ei niitä mediassa käytä? Eikä kyllä puhekielessäkään. Aina vain porukka :(
Tuskin on poru-sanan kanssa mitään tekemistä. Se tulee luultavasti venäjän sanasta poruka, joka merkitsee takuuta. Usein siinä yhteydessä puhutaan yhteisestä takuusta, ja siitä kai tuo yhteisyyden merkitys on lähtöisin.
"Tuskin on poru-sanan kanssa mitään tekemistä. Se tulee luultavasti venäjän sanasta poruka, joka merkitsee takuuta. Usein siinä yhteydessä puhutaan yhteisestä takuusta, ja siitä kai tuo yhteisyyden merkitys on lähtöisin. "
Onko venäläinen kauppias Suomessa kauppaa tehdessään osoittanut isoa väkijoukkoa sanoen "poruka", tarkoittaen, että he ovat kaupan takaajia.
Ja suomalainen on ajetellut, että jaa on palijo ihimisiä = porukkaa.
Korvani ovat olleet panevinaan merkille, että aikuistuva sukupolvi käyttää nykyisin (monikollista) sanaa "porukat" useinkin merkityksessä (omat) vanhemmat!
"Kävin viime viikolla porukoiden kanssa Tallinnassa."
"Tulkaa illalla meille bilettään; porukat on mökillä!"
Pääministeri Matti Vanhanen käytti uutislähetyksessä tänään sunnuntaina 14.12.03 sanoja "... pienemmissä porukoissa" puhuessaan EU:n hallitustenvälisistä neuvotteluista.
Että silleen me suomalaiset siellä muiden kansojen joukossa.
Miten mahtavat tulkit kääntää tämänkin englanniksi, mietin vain. Mitä luulette?
Sit ärsyttää myös esim. radiossa puhuvien ihmisten jatkuva sanojen toistelu. Sieltä saattaa yhdessäkin virkkeessä tulla toistetuksi tai kolmoistetuksi joka ikinen sana. Eikö ihmiset enää osaa puhua normaalisti?
Jos tuntee asiansa, pitää myös osata puhua siitä selvästi.
Si, si, aika huvittavaa. En olisi kiinnittänyt asiaan huomiota ilman tätä aloitusta, mutta... kyllä tulee porukka-sanaa koko ajan kuubalaisista muusikoista kertovassa dokumentissakin nyt uudenvuodenyönä. Turistitkin ovat "turistiporukoita". Kääntäjän nimi paljastuu varmaan vasta lopussa. Jännää.