Miten lasketaan?

Jos henkilö X katsoo 2h pituisen elokuvan, niin montako kertaa elokuva tulisi katsoa, jotta on nähnyt joka ikisen kohdan elokuvasta ainakin todennäköisyydellä 98%, kun henkilö X räpäyttää silmiä kerran, kun edellisestä räpäytyksestä on kulunut 5-8 sekuntia. Keskimääräinen räpäytyksen kesto on 0,1s. Kaikki räpäytysajankohdat ovat yhtä todennäköisiä, kun edellisestä räpäytyksestä on kulunut se 5-8s.

Neuvoja?
3469
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Hauska katsoa kun tosissaan vaahdotaan matematiikan osaamisen ja opetuksen tasosta, mutta ei osata vastata peruskysymyksiin :)

Äänestä

ei kuitenkaan muista yhtään mitään koko tekeleestä vaikka katsoisi sen äärettömän monta kertaa! Täten ei ole mieltä laskea tuollaisia asioita. Käytännössä on sama vaikka pitäisi luomensa kiinni koko tekeleen ajan.

Äänestä

Joku jo ketjussa kerkisi haukkua "palstaakin" siitä ettei porukka ole jaksanut vastata. Mutta jospa vastaan siitä huolimatta jotain. Kysymyksesta tekee ilkeän se, että tapahtumien malli ei ole Poisson-prosessi vaan tuollainen tasajakauma. Siispä koko homma joudutaan johtamaan "ruohonjuuritasolta" eikä tavalliset jonoteorian tms tulokset sovellu ihan suoraan. Jonoteoriasta löytyy yleiskuvaus tuolta: http://en.wikipedia.org/wiki/Queueing_theory Varsinaisen vastauksen pystynet johtamaan soveltamalla jonoteorian tuloksia sillä tavalla, että korvaat eksponenttijakauman noilla tasajakaumilla. Tuolta löytyy jotain perusteita jonoteoriasta: http://www.ee.unimelb.edu.au/staff/mzu/classnotes.pdf Ratkaisu on brute-force-laskuna luultavasti aika työläs. Helpompi tapa voi löytyä jos keksii jonkun muun kuin jonoteoriatavan johtaa tulos. Se, että mallina on tasajakauma eikä eksponenttijakauma voi myös helpottaa ratkaisua eikä vain vaikeuttaa sitä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


todarimies kirjoitti:

Jos henkilö X katsoo 2h pituisen elokuvan, niin montako kertaa elokuva tulisi katsoa, jotta on nähnyt joka ikisen kohdan elokuvasta ainakin todennäköisyydellä 98%, kun henkilö X räpäyttää silmiä kerran, kun edellisestä räpäytyksestä on kulunut 5-8 sekuntia. Keskimääräinen räpäytyksen kesto on 0,1s. Kaikki räpäytysajankohdat ovat yhtä todennäköisiä, kun edellisestä räpäytyksestä on kulunut se 5-8s.

Neuvoja?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu