Oudon särkyvät kananmunat

Munamankeli

Kananmunia on tullut keitettyä koko pienen ikänsä, mutta viimeisen vuoden aikana olen törmännyt ihan uuteen ilmiöön, eli siihen, että lähes joka kananmunapaketissa on ainakin yksi kananmuna, joka särkyy pienimmästäkin kosketuksesta.
Viimeisin kokemus juuri äsken, otin munakennosta kaksi munaa ja se kolmas, mikä oli jäljellä, poksahti rikki ennenkuin kunnolla edes koskin siihen.
Tottahan senkin voi käyttää, mutta silloin vähän ottaa kupoliin jos se muna hajoaa lattialle tms. se kun ei ole mitenkään mukavaa siivottavaa.

Mistähän tämä nyt sitten johtuu?

6

765

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tehotuotantoa

      Kanat on jalostettu liian pitkälle vaan munimaan tehokkaasti. Muniminen on rankkaa hommaa ja käy kanan päälle. Kanan kroppa ei jaksa. Ravintokaan ei riitä tyydyttämään kalkin tarvetta. Munista tulee heikkoja kaiken tämän seurauksena.

      Vieläkö käytetään päivärytmin rikkomista valoilla, lyhennetään päivää niin että kanat saadaan munimaan enemmän kuin muna per päivä.

      • Munamankeli

        ...että mä olen yleensä ostanut aina "vapaan kanan munia" just saadakseni laatua, mutta sekään ei näytä toimivan. Lisäksi kananmunissa nykyään on joku kalainen maku sillointällöin. Johtunee just siitä mitä niille syötetään.
        Sitä sivumakua ei huomaa onneksi muuten kun syödessään keitetyn kananmunan sellaisenaan.


      • Munamankeli

        Asiaa ei varmaan yhtään helpota se, että EU:n toimien seurauksena kotimaisen kananmunantuotannon alkutuottajan kate on pudonnut murto-osaan.
        Erään kaverin isä tappoi itsensä lopulta, kun toimeentulo kanalasta kävi liian heikoksi.


      • lapsuudessani

        ja nuoruudessani asuessani meillä oli kanoja, jotka saivat suurinpiirtein luomuravintoa eivätkä olleen minkään "tehotuotannon" piirissä. Niidenkin munissa oli joskus heikko kuori ja saattoipa kana joskus pyöräyttää myös ns. nahkamunan, josta puuttui se kalkkikuori kokonaan. Kyllä se kuoren heikkous voi johtua monesta syystä ja useimmiten kuoren rikkoutuminen on seurausta jostakin, joka on tapahtunut munakennoja kuljetettaessa, siirtäessä tai muuten liikutettaessa. Jopa muiden asiakkaiden toiminta kaupassa heidän valitessaan sopivaa rasiaa tai ostajan oma toiminta saattaa aiheuttaa munankuoreen halkeaman alun, joka johtaa munan rikkoutumiseen, kun se otetaan käsittelyyn. Itse valikoin aina munarasian munia ostaessani. Pyrin löytämään rasian, jonka munat näyttäisivät mahdollisimman hyviltä. Joskus sitten kotiin päästyäni saattaakin joku munista olla enempi tai vähempi rikki. Jos vähemmän, se kannattaa käyttää nopeasti pois (ei keitetyn munan tekemiseen). Jos on enemmän, on rasiassa pientä "sotkua".


    • Tarkistaja*

      Minä tarkistan jo kaupassa aina kennon jokaisen kananmunan kuoren kunnon yksitellen nostamalla munat irti alustastaan. Jos kuori on hajonnut jo kennossa, munasta on yleisimmin vuotanut vähän sisältöä, joka on kuivuessaan liimannut kuoren kiinni kennoon. Eli jos muna ei liiku herkästi, se on merkki tuosta. Sellaisen kennon hylkään aina kokonaisuudessaan (jätän sen vielä auki muille asiakkaille huomioksi), ja kokeilen seuraavan kennon munien laatua vastaavasti.

    • Minä höyrystän kananmunat, yleensä kenno kerrallaan.
      Muutaman kuukauden aikana siinäkin särkyy n. 3-4 kahdestakymmenestä neljästä.
      Onko syynä sama kuin että kananmunia ei kaupat kovin paljoa saa ?.
      Joku outo puutos (kalsium) tai tauti ?.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Korjaa toki jos...

      Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä
      Ikävä
      25
      2513
    2. Mitä aiot sanoa, kun ja jos tapaatte seuraavan kerran?

      Oletko päättänyt etukäteen?
      Ikävä
      91
      1004
    3. Koetko sä mitään

      Syyllisyyden tunteita siitä mitä teit mulle?
      Ikävä
      58
      871
    4. Mies muistatko kun näit

      Mut ensimmäisen kerran? Missä se oli? Hyvää yötä.
      Ikävä
      66
      855
    5. olet kaiken rakkauden arvoinen

      Olisinpa kertonut kuinka rakastuin sinuun. Kuinka hyvältä tunnuit siinä lähelläni, kunpa en olisi väistänyt vastapäätyy
      Ikävä
      26
      827
    6. Ellen Jokikunnas paljasti somessa ison perheuutisen - Ralph-poika elämänmuutoksen edessä!

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask sekä Ralph-poika ovat uuden edessä. Tsemppiä koko perheelle ja erityisesti Ralphille! Lu
      Suomalaiset julkkikset
      6
      807
    7. Olisi kiva

      Tietää, mitä oikein ajattelet minusta tai meistä? Mitä meidän välillä on? Salattua tykkäämistä, halua, himoa? Onhan tämä
      Ikävä
      37
      790
    8. Mikä koirarotu muistuttaa kaivattuasi eniten?

      Koirien piirteet muistuttavat usein ihmisten ja omistajiensa piirteitä.
      Ikävä
      63
      762
    9. Oot mun koko maailma

      Ei ole koskaan ollut ketään, joka olisi niin täydellinen minulle kuin sinä mies ❤️ Ikävöin sua🥹
      Ikävä
      75
      694
    10. Nainen, jos kuuntelet ja tottelet, niin sinulle on hyvä osa

      Ominpäin toimiessasi olet jo nähnyt mihin se on johtanut. Olen jo edeltä sen sinulle kertonut ja näen sen asian ja totuu
      Ikävä
      135
      688
    Aihe