Onko kenelläkään kokemusta kefiirisienestä? Se on ymmärrykseni mukaan elävään ravintoon liittyvä aihe. Toinen juttu on volgansieni. Ovatko nämä kaksi yksi ja sama asia?
Kefiirisieni
6
2845
Vastaukset
- hyvää tuli
Sieni oli peräisin jostain venäjältä alkujaan. Useamman vuoden tuota kasvattelin ja join, mutta sitten muuton yhteydessä se jäi. Harmi. Jos jostain saisin sienen niin laittaisin taas tulemaan. Tosi helppoa. Siivilöidään vaan fermentoitunut neste ja lisätään uutta maitoa tilalle.
kun en sientä ole löytänyt. Valmistan kyllä kefiiriä käyttämällä virolaista kefiiriä juurena ja kun lisään kädenlämpöistä maitotilalta noudettua aitoa maitoa niin kyllähän tuo happanee kefiiriksi ja on tosi hyvää. Samalla tavoin syntyy viilit ja jogurtitkin.
- kommentoijille
Olisipa todella mukavaa saada kefiirisientä. Kuuleman mukaan on erittäin hyvää terveysvaikutteiltaan. Olen joskus tehnyt uudistavaa juomaa vehnästä ja ensimmäinen kerta onnistuikin hyvin, mutta seuraavalla kerralla lopputulos oli vähän arveluttava. Aika vaativaa käsityötä, mutta mielenkiintoista.
- ja kombucha eri asia
kommentoijille kirjoitti:
Olisipa todella mukavaa saada kefiirisientä. Kuuleman mukaan on erittäin hyvää terveysvaikutteiltaan. Olen joskus tehnyt uudistavaa juomaa vehnästä ja ensimmäinen kerta onnistuikin hyvin, mutta seuraavalla kerralla lopputulos oli vähän arveluttava. Aika vaativaa käsityötä, mutta mielenkiintoista.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Kefiiri http://fi.wikipedia.org/wiki/Kefiiri#Kefiirin_valmistaminen ja Igor, volgan sieni, tee sieni http://volgansieni.blogspot.com/2007/03/yleist-volgansieniteest.html http://volgansieni.blogspot.com/2006/06/volgansienitee-ohje.html http://www.mahalo.com/Kombucha http://www.kombu.de/finland.htm
- kefiiri
En suosittele, kefiiristä tulee vain karseat ilmavaivat. Erityisen pahanhajuisia pieruja, ja löysällä paskalla pitää käydä 2-3 kertaa päivässä.
Sama vaikutus muuten on activia-jugurteillakin, en suosittele.- NoAirMoMore
No sulla on sitten ollut paljon haitallisia bakteereja. Kun bakteerikantasi tasapainottuu, piereskelykin loppuu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1017433
Siekkilässä ajettu ihmisten yli- mitä tapahtui? Länsi-Savo ei ole uutisoinut asiata
Manneja, vaiko matuja?805018- 794849
- 1324258
Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan103048- 522679
- 402576
- 482229
Törkeää toimintaa
Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818102211Suudeltiin unessa viime yönä
Oltiin jossain rannalla jonkun avolava auton lavalla, jossa oli patja ja peitto. Uni päättyi, kun kömmit viereeni tähtit211840