"Suomessa on myytävänä jauhemaisia äidinmaidonvastikkeita, joihin saattaa otollisissa olosuhteissa jopa kuudessa tunnissa kehkeytyä tappavia myrkkybakteereja, väittää akatemiaprofessori, mikrobiologi Mirja Salkinoja-Salonen. Tästä on surullisena osoituksena muutaman vuoden takainen tapaus, jossa suomalainen vauva menehtyi juotuaan liian kauan tuttipullossa seisonutta vastiketta. Suomalaisvauvan tapauksesta on kirjoitettu artikkeli amerikkalaiseen julkaisuun, mutta Suomessa siitä ei ole juuri puhua pukahdettu." http://www.turunsanomat.fi/kotimaa/?ts=1,3:1002:0:0,4:2:0:1:2000-05-19,104:2:47779,1:0:0:0:0:0:
vauva menehtyi, varo
15
9979
Vastaukset
- vauvan paras
ravinto???Ei ainakaan korvike!
- vai miten se meni?
En kammoksu rintaruokintaa, jos se pysyy kohtuuden rajoissa, mutta on ihan turha mussuttaa siitä, että se olisi ainoa ja paras ruoka imeväisikäiselle lapselle. Täysin terveen yksilön kykenee kasvattamaan äidinmaidon vastikkeilla. Kaikille se lehmänä eläminen ei yksinkertaisesti vaan onnistu, mutta suomalaisen menttaliteetin mukaan ei-imettävät äidit osataan syyllistää h-tin tehokkaasti lähes kolmannen luokan kansalaisiksi.
- mutta lehmän maito
vai miten se meni? kirjoitti:
En kammoksu rintaruokintaa, jos se pysyy kohtuuden rajoissa, mutta on ihan turha mussuttaa siitä, että se olisi ainoa ja paras ruoka imeväisikäiselle lapselle. Täysin terveen yksilön kykenee kasvattamaan äidinmaidon vastikkeilla. Kaikille se lehmänä eläminen ei yksinkertaisesti vaan onnistu, mutta suomalaisen menttaliteetin mukaan ei-imettävät äidit osataan syyllistää h-tin tehokkaasti lähes kolmannen luokan kansalaisiksi.
..vasikalle parasta ja äidinmaito vauvalle. Luonto jo sen sanoo kun vauvan vatsa sopeutuulehmänmaidolle vuodeniässä. Mutta aina maito ei riitä eikä siitä ketään syyllistetä sille ei vain voi mitään. Tai on muita syitä, ettei voi imettää. Ennen etsittiin imettäjä nyt otetaan korviketta. Se on ihan omassa päässä jos silloin kuvittee muiden syyllistävän.
- myös äidin maidolle voi oll...
Ajatelkaa sitä kun myös äidin maidolle voi olla allerginen! Se se vasta ikävä allergia onkin ja voi olla lapselle melko kohtalokas. Kyllä se korvike on vauvalle tosi hyvää ravintoa jos muuta ei ole tarjolla niin kuin monilla jotka imettämisen joutuu lopettamaan. Kaikki eivät huutele ympäriinsä sitä miksi sitä korviketta antaa. Jos netissä kysyy korvikkeen käytöstä niin heti ollaan kertomassa kuinka paska äiti on kun sitä antaa, tietämättä edes syytä siihen miksi kyseinen äiti sitä korviketta antaa. Sitten jos kertoo ettei maitoa tule niin sitten heti on joku viisas äiti kertomassa että kyllä tulee kun minullakin tuli.
- tässä!
Maista aina ennen kuin tarjoat vauvalle!!!!!! Kyllä sen pilallisen maidon maistaa. Yök. purp. Itse maistan aina. Kaikkea. Ja juuri tuosta samaisesta syystä. Meilläkin oli vauvalla pullo öisin vieressä, ja joka kerta, ennen kuin tarjosin hänelle, maistoin roiskuttamalla kämmenselälle hieman, ja jos maistui ok, niin annoin vauvalle. Ja totta se on, että joskus oli todellakin tuo, yök ja purp. silloin tiesi että jouti viemäriin.
- laboraattori
Kuule voin kertoa sinulle ihan suoraan, ettei hetkessä noussutta bakteeripitoisuutta maista ihan äidin suulla. Bakteerimäärä voi silti jäädä hyvin alhaiseksi ja maito voi olla täysin juotavan makuista. Suomessa ja muualla maailmassa huomattavasti suurempi bakteeririski äidinmaidonkorvikkeissa on Cronobacter (ent. Enterobacter sakazakii). Sitä päätyy jauheeseen jo jauheen valmistusvaiheessa. Tulee tuotantoympäristöstä jälkikontaminaationa pastoröinnin jälkeen. Ja tämä on se suurin syy, miksei äidinmaidonkorvikkeita saa säilyttää 30 min kauempaa pullossa lämpimänä.
- sitten tuohesta jos
laboraattori kirjoitti:
Kuule voin kertoa sinulle ihan suoraan, ettei hetkessä noussutta bakteeripitoisuutta maista ihan äidin suulla. Bakteerimäärä voi silti jäädä hyvin alhaiseksi ja maito voi olla täysin juotavan makuista. Suomessa ja muualla maailmassa huomattavasti suurempi bakteeririski äidinmaidonkorvikkeissa on Cronobacter (ent. Enterobacter sakazakii). Sitä päätyy jauheeseen jo jauheen valmistusvaiheessa. Tulee tuotantoympäristöstä jälkikontaminaationa pastoröinnin jälkeen. Ja tämä on se suurin syy, miksei äidinmaidonkorvikkeita saa säilyttää 30 min kauempaa pullossa lämpimänä.
et pilallista maitoa maista. Pahoitteluni.
- 9 vuotta
vanhan jutun....
- LA joulukuussa
Mulle sanottiin jo laitoksella, ettei vauvan maitoa saa seisottaa huoneenlämmössä tuntia pidempää. Vaikka on mulla kyllä kavereita, jotka saattavat seisottaa maitoa yön yli pöydällä. Sitä en kyllä käsitä ollenkaan. Itsekään en sellaista maitoa joisi, saati että vauvalle tarjoaisin.
- Nimetön
ja myös samasta syystä pullot ja tuttipullontutit pitäisi pestä aina huolellisesti ja mielellään keittää.
- Nimetön
melkeen kaikissa on tuota samaa. Siksihän joka paketisssa ja purkissa myös lukee, että ei saa lämmittää uudelleen. ja ei saa tarjota yli tunnin pullossa ollutta maitoa jne.
- ufddsd
...maito joka on seissyt lasissa liian kauan eli yli 30min. Ja lapsilleni tuskin olen tarjonnut koskaan noin kauan huoneenlämmössä ollutta maitoa/piimää/korviketta. jonkun mainitsema maistamistapa on hyvä, etenkin kaiken sen lasinsirujupakan jälkeen olen maistanut kaikkia ruokia joita lapseni syövät (ellen satu syömään samaa). Neuroosin piirteitäkö vai vain huolehtimista, tiedä häntä... ja en siis tarkoita että menen haukkaamaan jokaisesta leipäviipaleesta, lähinnä purkkiruokia ja eineksiä tarkoitin.
- te äidit
...itseä vai vauvaa, kun tämä vauvan syöminen on niin vaikea asia jo monella palstalla. Vauvan ruokinnalle on varmasti säännöt, koska vauvan elimistö ei kestä kaikkea. Ei tupakkaa, ei viinaa, ei pilaantunutta ruokaa eikä aina lehmänmaitoa. Niin eikä myöskään kaikkia lääkeaineita.
- HAISTAKAA NY..
on se silti kumma kun pidetään heti huonona äitinä jos korvikkeella syöttää! joillaki ei sitä maitoa tuu yksin kertaasesti ollenkaa vaikka pumppaas ja pumppaas tai lypsääs tai mitä ikää keksii. mulla esim meni nännit joka kerta nii verille ku yritin imettää joten se loppu siihe ja siksi korviketta syätän. huamaako joku sen saatana aikuusena kuka o syättäny korviketta kuka ei?! MEET KAUPPAHA JA VAUVA NUKKUU ESIM RATTAIS NII JOO TUATA SYÄTETÄÄ TISSISTÄ. TOISET VAUNUT VIERES JA TOTEAT JAA TUA SAA KORVIKETTA! KUMMALLISEKSI MENNY TÄMÄ MAILMA!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään
Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"1109507Ikuiset kaipaajat
Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo1676014Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla
”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset1595387Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään
"Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El285344Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta
Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään444276Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle
Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m873531Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi
Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta783489En tiedä ymmärrätkö
Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk102891Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?
PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html1162887Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla
Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä482813