Olisiko jollakin vegaanisia ruokaohjeita raavaille miehille? Ideoita?
Yksi vaihtoehto ainakin on pyttipannu:
5 keitettyä perunaa
2 keitettyä porkkanaa
1 sipuli
1/2 pakettia maustamatonta tofua
soijakastiketta
rypsiöljyä
Valuta tofusta vesi, leikkaa sentin kokoisiksi kuutioiksi, mausta soijakastikkeella. Pilko sipuli, ja laita tofun kanssa paistumaan paistinpannulle. Palottele porkkana ja peruna ja lisää sekaan. Nami Nami!
Yksi vaihtoehto ainakin on pyttipannu:
5 keitettyä perunaa
2 keitettyä porkkanaa
1 sipuli
1/2 pakettia maustamatonta tofua
soijakastiketta
rypsiöljyä
Valuta tofusta vesi, leikkaa sentin kokoisiksi kuutioiksi, mausta soijakastikkeella. Pilko sipuli, ja laita tofun kanssa paistumaan paistinpannulle. Palottele porkkana ja peruna ja lisää sekaan. Nami Nami!
Vastaukset 7
Vanhimmat
mitä tarkoitat,(raavailla) miehisillä ohjeilla,jos tarkoitat rasvaisen ruuan lihan läskin syöntiä ,niin unohda kasvissyönti. kasvissyönnissä pitää omaksua että niitä syödään pääaterioina ,keitetään ,raakana ,paistettuna. kasviskeittokirjoissa on lisää ohjeita joskaan niitä ei paljon käytännössä tarvi, ruuan oppii tekemään muutenkin eikä niitä tule luettua.
Tarkotti varmaan kasvisruokaohjeita miehille. Miehille pitää olla niin selkeät, yksinkertaset ohjeet, rasvassa paistettua ja paljon proteiinia.
"Miehille pitää olla niin selkeät, yksinkertaset ohjeet, rasvassa paistettua ja paljon proteiinia."
Hehee :D Minä kieltämättä sovin ruokineni tuohon stereotypiaan mainiosti. :)
Kasvishernekeitto on sopivaa ruokaa.
Myös pavuilla on "miehinen" vaikutus suoliston toimintaan. Purkillinen papuja vaikka pyttipannun sekaan.
Nyt tuli mieleen toinenkin resepti joka pistää otsan hikoilemaan.
1 annos:
-auringonkukkaöljyä
-1 kpl yksikyntinen valkosipuli
-tuoretta inkivääriä (esim. n. 3cm pätkä pieneksi paloiteltuna tai raastettuna)
-hyppysellinen kuminaa
-punaista chilipaprikaa (naiset: 1 kpl, miehet: 2-3 kpl)
-soijakastiketta
-papuja
-pähkinöitä
-herne-maissi-paprikaa
-soijajauhetta
-vettä
Paistinpannulle öljyä, jossa keitetään pieneksi paloiteltua valkosipulia, chiliä, inkivääriä ja kuminan siemeniä. Lisätään pavut, pähkinät ja pakastevihannekset. Päälle ripotellaan 1-2 rkl soijarouhetta, vähän vettä, sekä luraus soijakastiketta.
Lisukkeeksi basmati-riisiä.
3dl punaisia linssejä
2 sipulia
5 perunaa
2 rkl öljyä
8 dl vettä
2 kasvisliemikuutiota
2 tl paprikajauhetta
1 valkosipulin kynsi
1 tl viinietikkaa
1 tölkki murskattuja tomaatteja
2tl hunajaa
Huuhtele linssit haalealla vedellä ja liota niitä yön yli vedessä. Kaada liotusvesi pois. Kuori sipulit ja perunat ja viipaloi ne. Kuumenna öljy padassa ja hauduta sipuli- ja perunaviipaleita hetki öljyssä. Kaada pataan vesi. Lisää kasvisliemikuutiot, mausteet, tomaattimurska ja linssit. Keitä 20 min. Lisää hunaja ja anna hautua hetki.
Ainesmääriä voi muuttaa makunsa mukaan, esim. itse jätän aina hunajan pois ja lisään toisinaan mukaan viipaloituja porkkanoita. Linssien liotusaika vaihtelee, ja voi olla huomattavasti lyhyempikin.
Ei nyt äkkiseltään tule mieleen muuta kuin tirisevän mehukkaat soijaleikkeet, jotka on maustettu oikein kunnolla chilillä ja tabascolla - kastikkeeksi kannattaa kokeilla soijakermaa. Lisukkeeksi esimerkiksi lohkoperunoita ja salaattia (jos se kelpaa miehiseksi ravinnoksi).