Osaisko kukaan neuvoo?

Antti

Täällä kun liikkuu varmasti tavallista fiksumpaa porukkaa, niin olis pari fysiikan laskua jotka pitäis saada tehtyä.
Itse en ratkaisua löytäny.

Eli kysymykset menee näin:

1.Auto kulkee 1/5 matkasta nopeudella 50 km/h. Kuinka suuri pitäisi nopeuden olla loppumatkalla, jotta keskinopeus olisi 80km/h.
Vastaus on 94 km/h, mutta miten se saadaan? Millaisella laskutoimituksella?

2.Pekka lähtee Ladalla kaupungista X kaupunkiin Y ja samanaikaisesti Arska Fiatilla kaupungista Y kaupunkiin X. Missä ja milloin ne kohtaavat, kun Ladan nopeus on 80km/h ja Fiatin 70km/h ja matkaa näiden kaupunkien välillä on 75km?
Vastaus:
30 min kuluttua 40km kaupungista X kaupunkiin Y. Miten lasketaan?

Niin voisko joku olla niin kiltti ja neuvois tietämätöntä?
Kiitos jo etukäteen.

8

5092

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Triple Nine

      1. Keskinopeus on matka jaettuna siihen kuluneella ajalla. Jos kokonaismatka on esim. 80 km ja keskinopeus on 80 km/h, niin aikaa kuluu tasan tunti. Viidesosa matkasta (80 km / 5 = 16 km) on ajettu nopeudella 50 km/h, joten aikaa siihen on kulunut (16/50) tuntia = 0,32 tuntia. Aikaa on siis käyttämättä 1 tunti – 0,32 tuntia = 0,68 tuntia. Tuossa ajassa tulisi ajaa loput matkasta (80 km – 16 km = 64 km). Kun 64 km ajetaan ajassa 0,68 tuntia, niin loppumatkan keskinopeus on (64/0,68) km/h, joka on noin 94,12 km/h.

      2. Heti lähdön jälkeen autot lähestyvät toisiaan nopeudella (80 km/h 70 km/h) = 150 km/h. Lähtöhetkellä autojen välimatka on 75 km ja tuolla edellä mainitulla nopeudella autot lähestyvät toisiaan 2,5 km minuutissa. Näin ollen kohtaaminen tapahtuu (75 km / (2,5 km/min)) = 30 minuutin kuluttua. Tuon 30 minuutin aikana Pekan Lada on edennyt kaupungista X matkan (80 km/h x 0,5 h) = 40 km.

      Onnea valitsemallasi tiellä;-)

      -99.9-

    • luuhamara

      1.aika on suhteellista, ja matka on taas kahden paikan välinen etäisyys. Paikka on taas aina ihmisessä joten sitä ei voi koskaan määritellä.

      2.lada on sammunu tien varteen, ja fiat on ojassa ennen ku kohtaavat toisensa.

      ...sori, tylsää :)

      • Anonyymi

        Ihmisen paikka on hyvin helppo määritellä. Jokainen ihminen on näkyvän maailmankaikkeuden keskipisteessä, koska kaikki pisteet ovat keskipisteitä.


    • Antti

      Joo, kiitän vastauksista.:)

    • Anonyymi

      ? JHAAA A

    • Anonyymi

      Autolla ajetaan s = 250 km matka. Auto ajaa 1/5 matkasta keskivauhdilla
      v1 = 60 km/h. Kuinka suuri pitää vauhdin v2 loppumatkalla olla, jotta
      keskivauhti koko matkalla olisi 90 km/h ?


      MITEN TÄÄ LASKETAAN?

      • Anonyymi

        Laita vaan vastaukseksi että nopeus ja vauhti on suhteellista niin fysiikanopettajasi vihaa sinua loppuvuoden. Toimii 100% varmasti ja on jopa oikein!


    • Anonyymi

      No jo olet tyhmä ihminen, kun et tuota osaa ratkaista

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      262
      3208
    2. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      74
      1274
    3. 66
      1193
    4. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      180
      998
    5. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      62
      899
    6. Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta

      "MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:
      Taivalkoski
      47
      896
    7. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      48
      824
    8. Mitä tekisit jos

      Aamulla vierestäni heräisit
      Ikävä
      47
      762
    9. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      40
      731
    10. Minkä alan

      Ihmisiä kaivattunne on🤔
      Ikävä
      39
      708
    Aihe