Täällä kun liikkuu varmasti tavallista fiksumpaa porukkaa, niin olis pari fysiikan laskua jotka pitäis saada tehtyä.
Itse en ratkaisua löytäny.
Eli kysymykset menee näin:
1.Auto kulkee 1/5 matkasta nopeudella 50 km/h. Kuinka suuri pitäisi nopeuden olla loppumatkalla, jotta keskinopeus olisi 80km/h.
Vastaus on 94 km/h, mutta miten se saadaan? Millaisella laskutoimituksella?
2.Pekka lähtee Ladalla kaupungista X kaupunkiin Y ja samanaikaisesti Arska Fiatilla kaupungista Y kaupunkiin X. Missä ja milloin ne kohtaavat, kun Ladan nopeus on 80km/h ja Fiatin 70km/h ja matkaa näiden kaupunkien välillä on 75km?
Vastaus:
30 min kuluttua 40km kaupungista X kaupunkiin Y. Miten lasketaan?
Niin voisko joku olla niin kiltti ja neuvois tietämätöntä?
Kiitos jo etukäteen.
Osaisko kukaan neuvoo?
8
4907
Vastaukset
- Triple Nine
1. Keskinopeus on matka jaettuna siihen kuluneella ajalla. Jos kokonaismatka on esim. 80 km ja keskinopeus on 80 km/h, niin aikaa kuluu tasan tunti. Viidesosa matkasta (80 km / 5 = 16 km) on ajettu nopeudella 50 km/h, joten aikaa siihen on kulunut (16/50) tuntia = 0,32 tuntia. Aikaa on siis käyttämättä 1 tunti – 0,32 tuntia = 0,68 tuntia. Tuossa ajassa tulisi ajaa loput matkasta (80 km – 16 km = 64 km). Kun 64 km ajetaan ajassa 0,68 tuntia, niin loppumatkan keskinopeus on (64/0,68) km/h, joka on noin 94,12 km/h.
2. Heti lähdön jälkeen autot lähestyvät toisiaan nopeudella (80 km/h 70 km/h) = 150 km/h. Lähtöhetkellä autojen välimatka on 75 km ja tuolla edellä mainitulla nopeudella autot lähestyvät toisiaan 2,5 km minuutissa. Näin ollen kohtaaminen tapahtuu (75 km / (2,5 km/min)) = 30 minuutin kuluttua. Tuon 30 minuutin aikana Pekan Lada on edennyt kaupungista X matkan (80 km/h x 0,5 h) = 40 km.
Onnea valitsemallasi tiellä;-)
-99.9- - luuhamara
1.aika on suhteellista, ja matka on taas kahden paikan välinen etäisyys. Paikka on taas aina ihmisessä joten sitä ei voi koskaan määritellä.
2.lada on sammunu tien varteen, ja fiat on ojassa ennen ku kohtaavat toisensa.
...sori, tylsää :)- Anonyymi
Ihmisen paikka on hyvin helppo määritellä. Jokainen ihminen on näkyvän maailmankaikkeuden keskipisteessä, koska kaikki pisteet ovat keskipisteitä.
- Antti
Joo, kiitän vastauksista.:)
- Anonyymi
? JHAAA A
- Anonyymi
Autolla ajetaan s = 250 km matka. Auto ajaa 1/5 matkasta keskivauhdilla
v1 = 60 km/h. Kuinka suuri pitää vauhdin v2 loppumatkalla olla, jotta
keskivauhti koko matkalla olisi 90 km/h ?
MITEN TÄÄ LASKETAAN?- Anonyymi
Laita vaan vastaukseksi että nopeus ja vauhti on suhteellista niin fysiikanopettajasi vihaa sinua loppuvuoden. Toimii 100% varmasti ja on jopa oikein!
- Anonyymi
No jo olet tyhmä ihminen, kun et tuota osaa ratkaista
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja15520124Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant428384Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va546118SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1765742Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot264768Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?
Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua3124457HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.754383Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm754160"Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana
Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste1153740Huomenta naiselle
Toivottavasti tiedät, etten ole koskaan tuntenut ketään kohtaan näin voimakkaasti. Olen tietenkin meistä epävarma silti.1071593