paras pastakastikkeesi?

eli mikä on paras itse valmistamasi pastakastike?

Kerro se tänne!

Ohje voi olla kalasta, kanasta ,lihasta, jauhelihasta tai pelkistä vihanneksista valmistettu.

Kunhan vain se on HYVÄÄ ja MAUKASTA juuri PASTAN kanssa!
142279
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

on herkkusieni-herne kastike!!!

Äänestä

tuohon aloitusviestiini myös pyynnön siitä että kirjoitatte parhaan pastakastikeen reseptin myös kokonaisuudessaan tänne!

tuossa tuli jo yksi ihan kivan kuuloinen OTSIKKO, mutta ei minkäänlaista ohjetta kuinka hän sen kastikken tekee?

Äänestä
  • rasia tuoreita tai tölkki säilykeherkkusieniä, sipuli, pussi pakasteherneitä.
    pilko sipuli, kokonainen tai puolikas ihan oieneksi, ruskista kevyesti oliivi öljyssä (hieman voita sekaan, ja saat ihanan aromin)
    lisää sienet ja herneet. pyöräytä hetki kuumalla pannulla, lisää hieman vettä, aluksi vaikka puoli desiä ja kasvisliemikuutio sekä persiljaa pieneksi hakattuna, myös kuivattu käy.,lisää toinen puoli desiä vettä. hauduta miedolla lämmöllä. lisää tarvittaessa vettä. ihan lopuksi, lisää halutessasi loraus kermaa. tarjoile spaghetin tms. kanssa

    Äänestä

  • loistavia!

    kiitokset kaikille, kaikki ohjeet täytyy testata!

    lisääkin saa laittaa, nam........

    Äänestä

Bolognese-kastike (ohje pöllitty TV:stä.)

Ainekset: jauhelihaa (sikaa ja nautaa, melko laihaa), sipulia, suolaa ja pippuria, voita, tomaattimurskaa, tomaattipyreetä, kuivaa valkoviiniä.

Silputtua sipulia kuullotetaan voissa, jonka jälkeen laitetaan jauheliha sekaan ja ruskistetaan hyvin, yhtään punaista ei saisi jäädä. Kaadetaan joukkoon lasillinen valkoviiniä ja keitetään kunnes viiniä on puolet alkuperäisestä. Lisätään tomaattimurskaa, pyreetä, suolaa ja pippuria. Keitetään hiljalleen 4-5 tuntia, niin että kastike on tasaista. Suolan kanssa kiltisti, ainakin alkuun. Tarpeen mukaan voi lisätä nestettä (vettä). Tarjotaan tietenkin keitetyn pastan kanssa, parmesaania mukaan.

TV-kokki painotti, ettei mitään yrttejä, pyreetäkin vain nokare. Jos joku ihan välttämättä haluaa valkosipulia, niin sitä voi varovasti laittaa alussa.

Pitkä poreilu tekee tämän kastikkeen, välillä voi vaikka siivota tai tehdä jotain muuta (tuorepastaa), ruoka valmistuu itsekseen liedellä.

Äänestä

parasta pastakastiketta: suikaloitua pekonia, sipulia ja paprikaa. kypsennyksen jälkeen vaan ruokakermaa ja mausteita sekaan ja nautiskellaan nauhamakaronin kanssa. tosi hyvää :)

Äänestä

En tiedä onko paras, mutta hyvää ainakin:

PEKONI/SIENIKASTIKE

Kastike tehdään pannulla tms. ja ainekset laitetaan suurin piirtein tässä järjestyksessä:

- pilkotaan paketti pekonia pieniksi saksilla
- silputaan reilu sipuli
- siivutetaan muutama valkosipulin kynsi
- jos tarvii, niin lisätään hiukan esim. oliiviöljyä pannulle
- siivutetaan munaleikkurilla paketti herkkusieniä (tai pienitään muuten siitakkeita) tai mikä parasta käytetään kotimaisia seka- tai muita sieniä
- siivutetaan n. 5 cm pala purjon vihreätä osaa ohuiksi siivuiksi
- nesteeksi ruokakermaa
- mausteeksi mustapippurirouhetta, hiukan rouhittua viherpippuria, pari tippaa tabascoa ja Ketjup Manis-soijaa sekä ripaus sokeria
- lopuksi vielä nippu silputtua persiljaa

Jos soosi vaikuttaa liian ohuelta, sen voi suurustaa esim. vesitilkkaan sekoitetulla perunajauholla tai muulla tärkkelyksellä. Taikka tietysti vehnäjauhoilla. Itse käytän useimmiten vehnäjauhoja, joita ripsautan ehkä ruokalusikallisen pannulle ennen nesteen laittoa.

Äänestä
  • 1Pss pekonia
    1 sipuli
    3dl valkkaria TAI omenamehua
    1/2 pss juustoraastetta
    1 muna (kanan)
    Suolaa
    Mustapippuri
    - Silppua pekoni kuumalle pannulle esim keittiö saksilla, lisää hienonettu sipuli, kun paistuu niin sekoita juustoraaste,muna,ja mustapippuri keskenään. Lisää pannulle neste, anna kiehua niin että neste on melkein haihtunut pannulta.
    Kun spagetti on valmista valuta se ja lisää pekoni sipuli. Sen jälkeen lisätään juustoraaste mössö KOKOAJAN sekoittaen. Tarjoile samantien!!!
    NAM!!!!

    Äänestä

Pestokastike on ehdottomasti parasta ja vielä nauhapastan kanssa.

Tässä tulee tällainen summittainen ohje, itse en ikinä käytä tarkkoja mittoja.

1 ruukku basilikaa
1-3 valkosipulin kynttä (oman maun mukaan)
50g parmesania
n. 1/2dl pinjansiemeniä (jos ei löydy, mantelirouhe käy hyvin)
1-2dl oliiviöljyä (riippuu haluaako enemmän tahnamaista vai juoksevaa)

Pyöräytetään kaikki aineet tehosekoittimessa. Lisätään nauhapastan joukkoon ja syödään heti.

Aineiden määrää voi vaihdella sen mukaan, mistä itse eniten pitää. Minä pidän valkosipulista ja parmesanista, joten käytän niitä runsaasti. Taidankin tehdä tätä heti keskiviikkona opintotuen kunniaksi! ;)

Vinkki! Pesto on jumalaista myös ruisleivän päällä. :)

Äänestä

Purjosipuli pilkotaan ja pehmennetään voissa pannulla. Lisätään katkaravut ja ruokakerma/creme fressi. Laitetaan sekaan makeaa chilikastiketta ja tomaatti pyrettä ruokalusikallinen kumpaakin. Pikkusen suolaa ja maailman paras pastakastike on valmista n.kymmenessä minuutissa.

Äänestä

BROISKUKASTIKE

-broilerisuikaleita
-kermaa
-voimakasta kanalientä (n. 1/2 l vettä, 2 liemikuutiota)
-vehnäjauhoja/maizenaa
-sipulia
-valkosipulia
-punaista paprikaa
-esim. currya, chilijauhetta, basilikaa, meiramia, paprikajauhetta, mustapippuria
-hunajaa
-persiljaa

1) Paloittele ja kuullota pannulla sipuli, valkosipuli, sekä paprikanpalaset. Lisää broilerisuikaleet ja paista ne
2) Tee voimakas kanaliemi
3) Lisää pannulle jauhot ja kypsennä niitä hetki
4) Lisää joukkoon kanaliemi ja kerma (molempia fifty-fifty)
5) Mausta kastike mausteilla
6) Lisää joukkoon hunajaa maun mukaan
7) Silppua joukkoon persiljaa
8) Sopii syötäväksi riisin tai pastan kanssa

*******************

TUHTI PEKONIKASTIKE

n. 300 g pekonia
n. 2 suolakurkkua
1 sipuli
valkosipulia
4-5 dl kermaa
kananmunan keltuainen
mustapippuria

1) Silppua sipuli ja kuullota se valkosipulin kera pannulla
2) Lisää joukkoon kuutioitu pekoni ja kysennä se 3) Lisää joukkoon kerma ja anna saostua
4) Sekoita joukkoon keltuainen ja suolakurkkukuutiot sekä mustapippuri
5) Kastiketta voi syödä esim. nauhamakaronin kera

************************

TOMAATTIKEITTO, TOMAATTINEN PASTA- TAI LASAGNEKASTIKE

2-3 tölkkiä tomaattimurskaa (valkosipulista tai yrttistä)
Sipuli
Valkosipuli
Oliiviöljyä
2-3 kana- tai kasvisliemikuutiota
1 prk smetanaa tai ranskankermaa
Tuorebasilikaa
Mustia oliiveja
Mausteita (esim. timjamia, basilikaa, meiramia, sitruunapippuria, mustapippurirouhetta, valkosipulijauhetta, sipulijauhetta)
2-3 rkl sokeria

(jauhelihaa tai kinkkusuikaleita)

1) Silppua sipuli ja valkosipuli pieneksi, kuullota oliiviöljyssä kattilassa
2) Lisää joukkoon tomaattimurska sekä liemikuutiot ja keitä seosta hetki
3) Mausta keitos mausteilla, silputulla tuorebasilikalla ja oliivisiivuilla
4) Lopuksi lisää joukkoon purkki smetanaa tai ranskankermaa sekä pehmennä makua sokerilla
5) Lasagnea tai pastakastiketta tehtäessä paista ja mausta jauheliha ja sekoita tomaattikastikkeen joukkoon (voit käyttää myös esim. kinkkusuikaleita)
6) Voi syödä myös sellaisenaan tomaattikeittona tai käyttää kastikepohjana esim pitsaan tai pastakastikkeisiin

Äänestä

saattaa olla vähän omituinen sekoitus.Tavalliseen maitokastikkeeseen mausteeksi sinappia(kotisinappi meillä)ja currya,lopuksi kipataan tölkillinen herkkusieniviipaleita.Mulla on vielä tapana sörssätä spagetin joukkoon ketsuppia ja sen jälkeen reilusti kastiketta päälle.Lisäkkeeksi sopii kaikki paistetut,jollei muuta niin kalapuikot.

Äänestä

piti kyllä laittaa teille KAIKILLE ohjeiden laittaneille, eikä vain parille ekalle....

- taisi pastakastikkeiden *maku* jo huumata minut....

Äänestä

Eli tästä voi muokata haluamansa version joko kinkkusuikaleella tai kanasuikaleella:

Paistetaan pannulla joko kinkkusuikaletta tai marinoituja broilerisuikaleita, valkosipulia, sipulia, tuoretta paprikaa suikaleena (ei pakko). Sitten vaan sekaan ruokakermaa (tai kermaa) ja aurajuustoa reilusti. Lopuksi vielä ananasta tölkistä ja mausteet suola ja pippuri. Chiliäkin voi laittaa maun mukaan. Ja vaikka jotain tuoretta yrttiä. Pastan kanssa tarjolle ja avot, hyvää on!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kokkikakkonen kirjoitti:

eli mikä on paras itse valmistamasi pastakastike?

Kerro se tänne!

Ohje voi olla kalasta, kanasta ,lihasta, jauhelihasta tai pelkistä vihanneksista valmistettu.

Kunhan vain se on HYVÄÄ ja MAUKASTA juuri PASTAN kanssa!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu