puhui taas telkussa.Väitti jotta lapsien kouluruokaan tulee palauttaa voi ja kulutusmaito,pysyisivät silloin muka terveinä.Vaan missä on todisteet tuon puolesta? Se kyllä on totta että karkki ja limuautomaatit joutais pois.
Vastaukset 16
- Sivullinen
Voi ja maito ovat tieteellisesti todistettuja
supermyrkkyjä. On hyvä että koululaisille on
tarjolla terveellisis kolestrolitomia karkkeja
ja limuja.- ???
toivottavasti et ole tosissasi etenkään jos olet omaa voimattamuuttasi ja masennustasi edistämään pyrkivä yläasteen oppilas!
- Sivullinen
??? kirjoitti:
toivottavasti et ole tosissasi etenkään jos olet omaa voimattamuuttasi ja masennustasi edistämään pyrkivä yläasteen oppilas!
Jos kaikissa tiedotusvälinissä toistetaan
päivitäin vuosikymmeniä maidon ja voin
olevan MYRKKYÄ, kyllä kovapäisempikin
alkaa oppia.
- Uskomatonta
...vieläpä itsekin ruoka-alan mies (nimeä en tosin muista), joka viime syksynä höpötti että Suomessa erityisruokavaliot ja niiden vahtiminen menevät jo liiallisuuksiin... että aikaisemminkaan ei ole "sairauksista" puhuttu ruokapöydässä ja että kyllä se kaikki hössötys nyt pitäisi loppua että hän voisi mennä ravintolaankin rauhassa jne.
Olisi suoraansanoen tehnyt mieli kuristaa moinen, mistä ihmeestä keksikin moisia sammakoita suustaan päästää, kun viimeinkin ovat ravintolatkin ottaneet asiakseen miellyttää myös meitä erityisruokavalioa noudattavia ihmisiä (joita on huomattavan paljon ja yhä kasvava määrä!).
Ihan uskomatonta. - Rasva-Antero
Heikkilä puhuu voin ja kulutusmaidon puolesta ja transrasvoja vastaan. Voi ja kaikki naudasta peraisin oleva rasva sisältää 1-2 prosenttia juuri transrasvoja. Ei löydy yhtään tutkimusta että tyydyttyneet eläinperäiset rasvat tai transrasvat olisivat millään tavalla terveellisiä. Aasiassa esim. Kiinassa tai Japanissa ei juuri nautaperäistä maitoa tai voita tunneta, mutta lapset ovat terveitä.
- niin
Tiedätkö, kuinka paljon on 1 %?
- Rasva-Antero
niin kirjoitti:
Tiedätkö, kuinka paljon on 1 %?
Se 1-2 % on paljon kertyessään esim. 60 vuoden ajan verisuonistoon.
- utelias
Rasva-Antero kirjoitti:
Se 1-2 % on paljon kertyessään esim. 60 vuoden ajan verisuonistoon.
Mutta jos kauhistelet sitä, että maitorasvoissa on 1-2 % transrasvoja, kerropa saman tien, minkä verran noita samaisia transraavoja on kovetetussa kasvirasvassa, entä kovettamattomassa kasvirasvassa, yms.
Eli onko tuo 1-2 % paljon vai vähän verrattuna muihin vaihtoehtoihin? - Rasva-Antero
utelias kirjoitti:
Mutta jos kauhistelet sitä, että maitorasvoissa on 1-2 % transrasvoja, kerropa saman tien, minkä verran noita samaisia transraavoja on kovetetussa kasvirasvassa, entä kovettamattomassa kasvirasvassa, yms.
Eli onko tuo 1-2 % paljon vai vähän verrattuna muihin vaihtoehtoihin?Ei se minusta naudan rasvasta tee terveellistä jos siinä on vähemmän transrasvoja kuin kevytlevitteissä. Kovettamattoman esimerkiksi rypsiöljypohjaisen margariinin käytön terveellisyydestä - esimerkiksi terveellisten rasvahappojen osalta - ei pitäisi olla epäselvyyttä.
- takuuvarmasti
Kuulun ikäluokkaan, jonka aikaan koulussa oli täysmaito, voi, sulatejuusto, yksinkertaiset tuhdit ruuat. Mutta ei ollut ylivilkkautta, masennusta, ylipainoisuutta, allergioita.
Ruuan antama energia riitti hyvin kasvuiässäkin, eikä välipalojen tarvetta ollut.
Nuoremmat eivät tästä tiedä, eikä siitä paljon ääntä pidetä.
Ymmärrän, että teollisesti valmistettuun koneeseen käyvät teollisesti valmistetut öljyt ja polttoaineet. Ihmisen keho on luonnossa omanlaisekseen kehittynyt ja sille sopivat vain luonnon omat alkuperäiset ravintoaineet siinä muodossa kuin ne luonnossa esiintyvät.
Teollinen prosessointi ei voi tehdä myrkyllisestä myrkytöntä. Teollinen prosessointi voi tuhota luonnon kehittämän koostumuksen. Evoluutiossa mikään ei ole syntynyt sattumalta.
Miksi ihmeessä ihmisen pitää yrittää olla viisaampi kuin luonto? Meillähän on täällä kaikki valmiina, kunhan emme vain pilaa sitä!- Risto
Maitoa juodaan vain Pohjoismaissa, Pohjois-Saksassa ja Usassa. Eli muissa maissa koululaiset ovat sairaita?
- Hupu
Risto kirjoitti:
Maitoa juodaan vain Pohjoismaissa, Pohjois-Saksassa ja Usassa. Eli muissa maissa koululaiset ovat sairaita?
No haloo, ei se maito ole aikuiselle ihmiselle mitenkään elintärkeää ravintoa, en tiiä onko lapsellekaan (paitsi vauvalle äidinmaito tietenkin)!
- Anonyymi
LVI asennus Heikkilä,komentaa,näpit väliin kun suodatin vaihto, taisi olla jääkaappi mielessä, mitä mielessä Gigantti kysymys?
- Anonyymi
Voita ja luomumaitoa meillä käytetään ja harvinaisen terveitä olemme. Kiva olla vanhuuseläkkeellä, kun on vielä hyvä kunto eikä tarvitse istua nuorempien keskellä terveyskeskuksessa. En muista milloin olisin sairastanut.
- Anonyymi
LVI Heikkilä Nivala ohjeistaa näpit väliin kun vaihdetaan suodattimia, joka tekee niin myös näppinsä tekee itse,vastaa myös puheensa.
- Anonyymi
Uudessa tutkimuksessa , joka julkaistiin PLOS Medicine -lehdessä , tutkijaryhmä havaitsi, että maitorasvan nauttiminen maidosta, voista ja juustosta voi todella auttaa estämään sydän- ja verisuonisairauksia.
Tutkimuksemme viittaa siihen, että maitorasvan vähentäminen tai maidon välttäminen kokonaan ei ehkä ole paras valinta sydämen terveydelle.
Heillä joilla oli korkein maidon rasvahappojen taso oli itse asiassa pienin sydän- ja verisuonitautien riski.
Moni välttelee maitotuotteita ja ajattelee tekevänsä hyvää terveydellensä mutta samalla syö irtokarkkeja, juo olutta ja polttaa tupakkia eikä liiku.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1202532Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???401812Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha7101220- 1081042
- 721008
- 98966
- 48905
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk87848- 97816
Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik34781