suomensukuisten kansojen alkuperästä Volgan mutkasta,--Kyllä tuo ugrilaisten kansojen asuma-alue kuitenkin kartalla näyttää aivan selvästi laatokan ympäristöä ja vienan karjalaa ja toisaalta taas argangelin itäpuolisia alueita ja ,että slaavilaiset ovat tunkeutuneet etelästä ja jakaneet ugrilaiset alueet kahteen osaan -itäiseen ja läntiseen- hakeutuessaan rannikkoalueille ja samalla karkoittaneet ugrilaiset rannoilta.--Kellä kartta, olis hyvä saada se tähän ,mulla vain vanha kirja-kiitän jo etukäteen.
kaukaa on
3
1366
Vastaukset
- alkukoti
Suomalaisten alkukoti on enemmän etelään, jossain liettuan ja puolan rajalla. Sieltä suora viiva kuuluisaan volgan mutkaan. Meidän maa!!
- huomannut
Kun sattui tuolla hyvin suuret maanjäristykset, niin juoksivat kukin taholleeen! Aikaisempi lienee ollut idempänä, josta levittäytyivät osa Aasiankin puolelle. Joitain suomenkielisiä lienee asunut Väinäjoen rannoillakin ennen maailmansotia, joista joku siellä syntynyt taiteilija, Pisarro tai Kandisky kertoo elämäkerrassaan.
- aikana
pohjoiset kansat vetäytyivät ns.refuugeihin ,joita oli Espanjassa ja Ranskassa,Balkanilla oli slaavilaisten kansojen refuugi ja Mustanmeren rannikolla ugrilaisten kansojen refuugi, joka ulottui Volgan mutkaan saakka.
Kaikki euroopan kansat ovat jään vetäytyessä liikkuneet jäätikön reunoja seuraten suunnileen nykyisille paikoilleen.
Ugrilaiset kansat ovat Venäjällä kyllä hukkumassa slaavilaisen kansan mereen- vain rippeitä on enää jäljellä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 573302
- 633117
Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea
Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa512919SDP:n lyhyt selviytymisopas
1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p512440- 632201
- 562091
Mitä se olisi
Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?411035Toivoisitko
Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit1171002Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!
Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.125969Sotekeskus
Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit38944