Lehti:
He [jengit ja nimimiehet] voivat määrätä, kuka saa asua milläkin osastolla tai mennä koulutukseen, tai pakottaa muita tekemään palveluksia.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/200904289493788_uu.shtml
Ihan melkein oikeinhan tuo on muodostettu, mutta vähäsen könpelö kuitenkin. Toisaalta, jos tuon pilkuttaisi vain hiemankin toisin, merkitys siinä muuttuisi:
He [jengit ja nimimiehet] voivat määrätä, kuka saa asua milläkin osastolla tai mennä koulutukseen tai pakottaa muita tekemään palveluksia.
On meinaan vähäsen kinkkisen oloinen virke...
Hangkalaa, tämä suomi...
Jaunty J.
2211
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Lähinnä ajattelusi on "könpelö"...
Olipa kerrankin oikein pilkutettu! Useimmat osaavat laittaa pilkun sivulauseen eteen, jossa se ei ole niinkään tarpeen (koska relatiivipronomini tms. osoittaa sivulauseen alkamisen), mutta yhdeksän kirjoittajaa unohtaa pilkun sivulauseen lopusta, jossa pilkun puuttuminen helposti aiheuttaa tulkintavirheitä. Kun pilkut ovat paikallaan, ei virkkeessä ole mitään kinkkistä (edellyttäen että voit luottaa kirjoittajan pilkutustaitoon). Tietysti asian olisi voinut ilmaista selkeämminkin.