Pojat jätti kuuhun ilmeisesti jonkun laser-lähettimen. Kuinka tuon laserin voisi havaita? Onko olemassa mitään kotikonsteja, vai pitääkö mennä vaikka NASA:n juttusille jos haluaa vakuuttua tuosta lähettimestä?
Laserin nappaaminen?
Esa38
9610
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
observatorio, joka tekee tutkimuksia niiden kuussa olevien peilien avulla. Otappa kontaktia sinne. Ympäri maapalloa on vastavia yliopistojen ja muiden tieteellisten yhteisöjen tutkimuslaitoksia, jotka käyttävät niitä.
Samanlaisten kanssa on joskus pelattu maanmittarin hommissa. Prisma on oikeastaan ammattislangia. Geometrisesti määritellen se vehje on peilipintainen kuution nurkka, joka heijastaa valonsäteen takaisin tulosuuntaansa. Meikä-äijä käytti enimmillään noin 5 km matkalla toimivaa infrapunapulssia. Kuun etäisyyden mittauksessa tarvitaan laseria, mutta periaate on sama: edestakaisin kulkeneen valopulssin käyttämän ajan mittaus. Niitä prismojahan jätettiin Kuuhun kai jokaisella Apollo-lennolla (?) ja ne ovat siellä edelleen kenen tahansa käytettävissä, jolla on riittävät laitteet valopulssin lähettämiseen ja vastaaottamiseen.
Mitä eroa on Maasta katsottuna Kuun yöllä ja päivällä, Kuun yö heijastaa paremmin laserin Maahan jos niin halutaan.
ei ole mitään eroa lasersäten heijastuvuuteen takaisin maahan. Ilman peilejä kummassakin tilanteessa takaisinheijastuminen on pyöreä nolla fotonia. Prismapeilin avulla muutamia saman aallonpituuden fotoneja tulee takaisin, kun prismaan osutaan.
Kuussa ei ole mitään laser-lähetintä vaan muutama heijastin, joiden avulla Kuun etäisyys voidaan mitata lähettämällä niihin lasersäde Maasta ja mittaamalla heijastuksen viive. Tuossa tietoa aiheesta: Hyvä selitys lasermittausten tekniikasta: http://physics.ucsd.edu/~tmurphy/apollo/basics.html Myytinmurtajien ohjelma aiheesta: Moon Myth BUSTED! Moon Laser! http://www.youtube.com/watch?v=orvMZn8L1f0 Muutama laser-mittauksia tekevä laitos: Lunar and Planetary Institute, Houston Texas USA http://www.lpi.usra.edu/lunar/missions/apollo/apollo_14/experiments/lrr/ Apache Point Observatory, New Mexico USA http://www.apo.nmsu.edu/ APOLLO (the Apache Point Observatory Lunar Laser-ranging Operation) http://physics.ucsd.edu/~tmurphy/apollo/apollo.html University of Texas McDonald Observatory, Texas USA http://www.csr.utexas.edu/mlrs/ Station de Télémétrie Laser-Lune, Grasse Ranska http://www.oca.eu/cerga/laser/laslune/llr.htm
"Kuinka tuon laserin voisi havaita" No ainoa konsti olisi mennä paikanpäälle se et jos tonne "ylöspäin" lähetetään joku laser säde ja sanotaan et no ni nysse reflekti vastaa katoppa vaikka, ei ole vielä havainto siitä et sinne olisi jätetty pinnaheijastimia t.mytpusteri jakso
ole todiste heijastimista? Luuletko, että kuun pinta riittää maasta mitattavissa olevan heijastuksen syntymiseen. Eipä taida riittää.
luulee! Katsos kun kunnon kuusalkkarin perusväitteitä on etä kuun etäisyyden voi mitata laserilla ilman mitään peilejä. Kuulemma ihan rautakaupan halvalla etäisyysmittarillakin onnistuu... Tämä on yksi hupaisempia ja hölmöimpiä kuusalaliittotyyppien perusviisauksia :D Toiseksi paras on se että kuuhun ei voi laskeutua, kun ei ole tekniikkaa, millä ohjata ja jaruttaa avaruusalusta :)
mistä sinä tiedät että yleensäkkään mitään sädettä mihinkään lähteekään? siitäkö ku joku niin sanoo tai jossain niin lukee? vai näetkö sen säteen et se menee kohti taivasta? ja jos näet ni mistä tiedät että se menee kuuhun? t.kaikki muut tietää enemmän