Mikä ihmeen saavutettu etu on kylmä ilmasto? Jos lämpötila nousee, on 1) Mukavampaa kun ei tarvitse kärvistellä pakkasessa 2) Ilmasto puhdistuu kun ei tarvitse pössyyttää lämmitysuuneja ja 3) Ilmasto puhdistuu kun ei tarvi ajaa aura-autoilla ja kuskata vettä (lunta) kuorma-autoilla järettömästi paikasta toiseen.
Kasvit kasvaa ja ihmiset ja elikot viihtyy.
Entä sitten jos muuttuukin?
TyhmäKysymys
20533
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 20
Vanhimmat
Ilmeisesti ilmastouskovaiset vaativat uutta jääkautta? Minullekin kelpaisi mainiosti lämpimämmät kelit. Eiköhän ilmasto pärjää omin keinoin. Tuskin siihen ihminen pystyy vaikuttamaan.
http://www.brighton73.freeserve.co.uk/gw/paleo/400000yearslarge.gif Tuossa käyrästä näkee, kuinka lämpötila on vaihdellut viimeisen 450 tuhannen vuoden aikana. Noin 125 tuhannen vuoden välein on lämpötila noussut jyrkästi. Jos katsotte nykytilannetta, olemme 5:ssä nousussa ja lämpötilan nousua on mahdollista tulla viellä yli aste, mikäli sama sykli toistuu nytkin. Joten ei huolta.
Kiitos, jos ei tuosta tajua, niin ei sitten mistään!!! Mitähän uskovaiset piiperoiset tohon enää pystyvät sanomaan. Kiitos, kaveri.
"mitähän hörhöilet täällä tieteenvastaisia huuhaata" "koskaan aiemmin ei lämpötila ole noussut näin nopeasti, kuin nyt" "eikö ole jo nukkumaan menoaika" "tuo käyrä ei mitenkään kerro, että aikaisemmin olisi ollut lämpimämpää" Niitä riittää.Tiedän jo ennakolta.
Jos ei tosta ymmärrä, niin mistä sitten. Siinä asitetään selkeästi 400 000 vuoden jakso maapallon ilmastosta. Joten mikään ei todellakaan ole muuttunut. Unelmoikoot ilmastohörähtäneet mitä tahansa!
Kuinka monta kymmentä metriä meren pinta oli ylempänä silloin kun lämpötila oli nykyisestä pari astetta lämpimämpi ja oliko silloin satoja miljoonia ihmistä asumassa kiinteästi meren lähistöllä?
Niin, ja oliko kaikilla vihreät verkkarit niinkuin sinulla? Oliko kaikki tucceja? Mikä mahtoi silloin olla in? Syötiikö silloin oikeita vai vääriä juustoja? Oliko lehmänpierut hiilidioksidisempia? Kuka teki ja mitä? Entä olivatko eläimet isompia vai pienempiä? Jos olivat niin miksi? Kato tucci wikistä, niin ei tarvi vikistä!
lämpimän ilmaston perässä. No kattokaa ympärillenne että onkos siellä Kanarialla, Thaimaassa, Floridassa nyt sitten niin hirvittävää ja kaikki maailmanlopun vitsaukset päällänsä? Siellähän on vuoden keskilämpötila varmaan parikymmentä astetta Suomea korkeampi. Mitä hittoa haittaa vaikka Suomessa lämpötilat parilla asteella nousiskin, antaa tulla vaan.
Kerrassaan mainiota hörhöilyä nykyisin tällä palstalla. On suurta komediaa lukea näitä toinen toistaan typerämpiä aloituksia ja niitä myötäileviä kommentteja. Mitäs me tieteistä kun meillä on mielipiteet. Thanks. Keep up the good work! :-D
Taidat olla ilmastouskovainen, kun noin vaahtoat. Tiedekö sen määrää, millainen on ilmasto tulevaisuudessa? Onko tieteellä siihen jotain influenssia? Ovatko EKONOMIEN tarkoitusperäisesti tehdyt ilmastoon liittyvät ENNUSTUKSET tiedettä? Tiede on jo ilmoittanut tietämättömyytensä ilmastoasioista ja syihin sen muutumisista. Pysy uskossasi "tieteeseen".
Kommenttisi on oiva esimerkki hörhöilyn sietämättömästä typeryydestä. Nice going! :-D
olis jos suomessa tai siperiassa tai alaskassa lämpötila pari astetta nousiskin? joku arktinen pistiäinen kuolis sukupuuttoon? no voi kauheeta. on tainnu unohtua toi seurauspuoli pohtimatta kokonaan koko kvasitieteellisessä kohkaamisessa.
... asenne kaverilla.
että arvostelet sen esittäjää. Ei niinkään huono pointti: mitä esimerkiksi Suomi häviää jos vuoden keskilämpötila nousisi vaikkapa 5 astetta? Silloin oltaisiin varmaankin joissakin Baijerin lämpötiloissa, jos niissäkään. Melko hyvin siellä elävät. Miksi paniikinlietsonta?
Jos et ymmärrä, niin ymmärrän. :D Sillä syynä siihen on ei-välttämättömän, mutta riittävän ehdon ei-riittävä, mutta välttämätön osa. :D Kivaa, kun oot mukava. :D
Voit puolestani kysellä loppuikäsi. Jäät vastauksetta. Teille hörhöille vastailu on kuin heittäisi helmiä sioille. :-P
Mutta jatka ihmeessä. Ehkä se vielä selkenee sinullakin.
ainakin omassa pikku pääkkylissä herää pieni ajatus että mihin tässä nyt sokeasti oikein uskotaankaan.
kirjoituksesi ovat upeita, ihailen suuresti, oi viisas tietäjä.
On turha esittää asiallisia perusteluita sillä sinun älyllinen kapasiteettisi ei riittäisi niiden ymmärtämiseen. :-)