Tietääkö kukaan, missä Helsingin/Lohjan/Nummelan/Salon seudulla myytäisi ihan perus/tavallista jogurttijäätelöä ns. kotipakkauksina, että sitä voisi ostaa myös kotiin pakastimeen? Erikoismauista puhumattakaan? En ainakaan itse ole nähnyt missään.. Mut alkajaisiksi siis edes tota ihan perusjogurttijädee? Sitähän myydään tavallisena ja eri makuisina jäätelöbaareissa pikareihin tai tuutteihin laitettuna, mut ei se säily kotiin asti tai ole tarpeeksi iso koko.. Nyyh ja hjälp!
Mistä voi ostaa JOGURTTIJÄÄTELÖÄ?
5
1446
Vastaukset
- erilaisia
K-kaupassa on puolen litran pakkaus jugurttijäätelöä, se oli jotain marja- oiskohan metsämarjajädee.
- paperitiikeri
Pirkalla on pähkinäjogurttijäätelö ja marjajogurttijäätelöä. Ensimmäistä on myös tavallisena jogurttina mikä on ihan mielettömän hyvää. Itse en ole vielä ehtinyt jäätelönä maistamaan.
- vaasankokki
On helppo tehdä. 2 dl "Igoria eli partaäijää" (turkkilaista maustamatonta jugurttia) 2 dl kuohukermaa 2 dl omavalintaisia marjoja/sosetta. Lisäksi voit kokeilla pekaanipähkinää tai kahvia. Vain mielikuvitus rajana 1/2 dl sokeria -Sekoita jugurtti ja marjat. Lisää sokeria vähän kerrallaan, kunnes haluttu makeus saavutetaan. -Vatkaa kerma vaahdoksi. -Sekoita yhteen marjajugurtti ja kermavaahto- -Pakasta jugurttijäätelö ja sekoita 2-3 kertaa, tunnin välein, ettei hileenny. Säilyy kauan, mutta alkaa hileentymään 2 vrk:n jälkeen. Ota pois pakkasesta 20-30min ennen nauttimista.
- kokeilun haluinen
sama bulgaria juksulla??? sitä sattuu olemaan kaapissa... monesti miettinyt että jos ihan tavallista juksua pistäis muoteissa pakkaseen... mitähän siitä tulis? onko kukaan kokeillut???
- jugurttifani
Enää ei saa noita pirkan jugurttijäätelöversioita. :( Kaupoissa on nyt tosin pirkan valmistamaa italialaista jugurttijäätelö-marjajuttua, mutta se on hirveän isossa laarissa ja on kallista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit856020KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3195117Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja202658Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei482599Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852831832Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1031669Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro171521- 1091497
seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen
Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa1191402Olen ihmetellyt yhtä asiaa
Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm1331393