Todellisuus pelkkää unta, sinä ainut oleva

Yesus

"PÄIVÄN KYSYMYS KUULUU: Uskotko, että maailma ja elämämme on pelkkää pitkää ja loputonta unennäköä, meidän pitäisi jokaisen ohjata oma unemme jonnekin tarkoitukseen, valaistua ja herätä? Blaise Pascalia siteeratakseni: Samoin kuin usein näemme sellaista unta että näemme unta, ja kasaamme unen toisensa päälle, eikö tämä elämämme toinenkin puoli, jolloin luulemme olevamme valveilla, itse voi olla unennäköä, johon nuo toiset unet ovat oksastettuja, unennäköä, josta heräämme kuolemassa." Tai sitten emme itse kuole koskaan, vaan kaikki muut kuolevat ja me elämme niin kauan että valaistumme tai oikeastaan kirkastumme ja ymmärrämme että olemme yksi ja ainut. Kaikki on illuusiota, harhaa, keksimäämme unta. Olen vain Minä, joka on jakanut itsensä monadeihin tunteakseen moneuden. Kun kirkastut ja tajuat että olet kaikki, on kuin Shivan kolmas silmä aukeaisi ja maailma päättyy. Niin kauan kuin et ole tähän valmis, illuusio jatkuu, eli jakautunut maailma.

6

662

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • "Uskotko, että maailma ja elämämme on pelkkää pitkää ja loputonta unennäköä,..." Jos joku suurista maailman yksijumalallisista uskonnoista sattuisi olemaan totuus, niin minusta tuntuu siltä, että silloin eläisimme jossain Jumalan tai jumalien kannalta virtuaalitodellisuudessa. Olen tätä hypoteesiä käsitellyt artikkeleissani kotisivuillani www.iki.fi/manninen/

    • Yksi ja Ainut

      Jumala näkee meissä tai minussa unta. Kun herään tai heräämme olemme yksi ja ainut, joka näki unta eli loi todellisuuden. Jos olisit yksi ja ainut, olisitko yksin, vai mielummin unessa kokeaksesi moneuden, sinun ja minun?

      • suuri yksinäisyys

        Kun kirkastut yhä enemmän, huomaat että olet sinä, me, he, kaikki. Kun tämän tajuaa että on vain yksi, Minä niin haluaako olla yksin vai taas vajota usvaan minuksi, sinuksi, meiksi?


    • realisti-idealisti

      On harhaluuloa ajatella, että elämämme on unta. Meillä on järki ja aivot, joilla voimme ohjata käyttäytymistämme. Ajatteleminen on todellisuutta eikä unta. Sen sijaan unessa elävät uskovat mitä tahansa eivätkä pysty kriittiseen ajatteluun. He pakoilevat todellisuutta eivätkä pysty ohjaamaan elämäänsä. Puuttuu ns. elämänhallinta. Ilman auktoriteetteja he eivät pysty muodostamaan mielipiteitäkään. Siis herää unestasi ja ryhdy elämään tervettä elämää. Siihen kuuluu järjen käyttöä, valintoja, yritteliäisyyttä, energiaa, joskus iloa, joskus pettymystä. Mutta jatka haaveilua, se on sitä ajattelemista. Pahinta on hosua ilman tarkoitusta.

      • toiminto näkyy käsien liikk...

        Elämme harhaluulossa siinä mielessä, että aivomme ovat tottuneet käsittelemään asioita tietyllä tavalla ja kun jotain täysin poikkeavat tapahtuu ns. normaalista, niin aivomme, siis me luulemme kokevamme harhaaluuloja tai jotain muuta. Esimerkiksi unihalvaus on sellainen tila, missä ihminen ei voi liikua vaikka me niin haluamme, mutta aivot ovat eri mieltä. Aivopuoliskoja yhdistää niiden välissä oleva aivokurkiainen, jota pitkin ne voivat vaihtaa tietoa keskenään. Vasen aivopuolisko ohjaa kehon oikeaa puolta ja oikea aivopuolisko kehon vasenta puolta. Aivopuoliskot ovat lisäksi erikoistuneet osittain erityyppiseen tiedonkäsittelyyn. Kielelliset kyvyt sijaitsevat vasemmassa aivopuoliskossa ja oikeassa aivopuoliskossa puheen ymmärtämisen kyvyt.


      • todellisuudessa

        Miksi sinäkin elät koko ajan menneessä? Olet tosi hidas!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Sanna: Nvidia sijoittaa miljardi dollaria Nokian osakkeisiin

      Nvidia merkitsee osakkeet 6,01 Yhdysvaltain dollarin osakekohtaisella merkintähinnalla tavanomaisten toteutumisehtojen t
      Maailman menoa
      53
      5520
    2. Palkansaajilta kupattiin 27,5 mrd euroa työeläkkeisiin

      Jo pelkän himmelin toimintakulut olivat 400 miljoonaa euroa, jolla olisi mukavasti tuottanut myös sote-palveluja hyvinvo
      Maailman menoa
      94
      3418
    3. Suomessa Pohjoismaiden tyhmimmät demarit......aijaijai..

      Lasse Lehtinen sanoo suoraan, että Ruotsissa on fiksummat demarit kuin Suomessa. Ja Tampereella fiksummat demut kuin Hel
      Maailman menoa
      45
      3309
    4. Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"

      Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L
      Maailman menoa
      76
      2487
    5. SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensa

      SDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral
      Maailman menoa
      58
      2382
    6. Nepotismi jytkyttää porvaristossa

      Taas uutisoidaan, että useampi perussuomalainen kansanedustaja on palkannut oman perheenjäsenensä eduskunta-avustajaksi
      Maailman menoa
      75
      1897
    7. Persut palkkaavat verorahoilla

      avustajikseen lapsiaan ja naisystäviään. Juuso on palkannut avustajakseen oman poikansa. Hänen koulutustaustastaan ei
      Maailman menoa
      299
      1715
    8. Anteeksi T

      Aamulla olit iloisena huomenta toivottamassa ja minä naama mutrussa sanoi huomenet takaisin. Tajusin vasta yläkerrassa
      Ikävä
      7
      1156
    9. Ville Rajainmäki, 25, omaishoitaja

      Hän on 65 eläkeikääntyneen avustajana 24/7 Kerrankin omaishoitajaa arvostetaan ja maksetaan asiaankuuluvaa, 3000€, pal
      Maailman menoa
      23
      1112
    10. Harmittaako että

      Annoit niin paljon positiivista huomiota ja rakkautta kaivatullesi
      Ikävä
      115
      1010
    Aihe