Tyhjäkäynnillä jotain tärisee moottorissa, esim. kun seisoo liikennevaloissa. Mutta kun auto liikkuu tärinää on täysin huomaamaton.
Samoin huomasin, että tärinä kuuluu kovemmin kun on valot päällä ja jopa kun pitää jarrua alhaalla. Jos sammuttaa valot ja päästää jarrun, niin tärinä häviää melkein kokonaan. Mistä se voi johtua.
Auto on yli 20 vuotta vanha.
Jotain tärisee...
2
189
Vastaukset
Moottori tärisee matalilla kierroksilla, ja valojen päälläolo laskee tyhjäkäyntikierroksia alemmas kun virtaa menee useampaan kohteeseen. Jos valot sammutetaan, kone käy lujempaa ja se ei ole silloin sillä resonanssialueella.
Sekin riippuu ihan autosta, kuinka paljon sitä tyhjäkäyntitärinää on.
Voi tietysti olla, että joku moottorinkiinnike ei ole kunnollinen tms.- joku työkalu
Ota vaikka ruuvitaltta ja painele kevyesti eri näköisiä osia (aloita ilman putsarista)
Huomaat kun ääni/tärinä muuttuu, näin huomaat minkä kannakken ruuvi on löystynyt. (saattaa olla joku irtonainen klemmarikin)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1731676
- 107969
- 85809
- 51655
Koillis motor
Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa19653ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla
Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann40547Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..45508Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?
Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m164503Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä
Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;190450- 26439