Niin, että millä menetelmällä laimeasta etikasta saadaan tehtyä väkevää etikkahappoa?
Miten etikkahappo väkevöidään
gdfytfktfgegtfsdydgsnjrt
94583
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Vaikeaa on, periaatteesa poistamalla vesi, mutta esim tislaaminen on hankalaa, koska kiehumispiteiden erot on käytännössä liian pienet. Sekä Vesi, että Etikkahappo tislaantuu yli. Noin 90 % Etikkahaposta saa periaatteesa esim. jäädyttämällä poistettua veden. Aikast hankalaa puljaamista kaikenkaikkiaan.
Varmaankin melko edullinen tapa on kaataa se viemäriin ja ostaa apteekista jääetikkaa. Jos tämä vaihtoehto ei käy, niin kertoisitko vähän lisää miksi haluat väkevöidä etikkaa, jolle voisi löytyä hyötykäyttöä laimeanakin?
Väkevä etikka reagoi nopeammin ruokasoodan kanssa, eikä vie niin paljon tilaa, koska sisältää tilavuusyksikköä kohden vähemmän vettä ja enemmän aitoa tavaraa. Mutta kyllä sillä väkevä etikalla on varmaan paljon muutakin käyttöä.
Ei tarvitse olla ihan 100%, mutta miten ne apteekin etikkahapot sitten on tehty? (alaikäinen ei kai voi ostaa apteekin kemikaaleja)
Sooda + etikkahappo =natriumasetaatti +vesi. Mihin tarvit natriumasetaattia. Sitä käytetään lentokentillä liukkauden poistoon. Hiekka kun vikuuttaa suihkumoottoria, siipien jäänpoisto on eri aineella.
Apteekit pyrkii eroon kemikaalien myynnistä, varsinkin kun uusi kemikaalilaki vaatii lupia. Akkuhappoa, rikkihappoa, et saa mistään ilman y-tunnusta.
80% etikkahappoa saat kemikaaliliikkeistä, googlaa.
Jos teet rikkaruohon hävitysainetta pitää väkevyyden olla 15-20%
Tislaamalla.
Nope, tislaamalla saa olla aika fakiiri. Etikkahappo kiehuu 117,5 astetta Celsiusta ja vesi tunnetusti 100 astetta. Käytännössä toi lykkää etikkahappovettä yli, ei puhtaita fraktioita. Tisleeseenkin jää vesi/etikkahappoa. Ja juten tuossa jo mainittiin, ostaminen ratkaisee pulman kivuttomasti.
Tislaamalla.
Prosesseja on useammanlaatuisia.
Ternäärisessä tislauksessa käytetään apuna esimerkiksi metyyli- tai etyyliasetaattia. Esimerkiksi puun kuivatislauksessa saatu nestefaasi, josta terva on erotettu, sisältää vettä n. 95 %, loput metanolia ja etikkahappoa yms.
Tuosta saadaan tislaamalla metanoli ja etikkahappo erilleen jatkuvassa prosessissa, jossa metyyliasetaatti tms. kiertää.
Joitain vanhoja menetelmiä viime vuosisadan alkupuolelta ovat Othmer- ja Suida-prosessit, joista jälkimmäisessä käytetään alipainetislausta.
Nojoo, aika fakiiri kuitenkin pitää olla, jos meinaa kotioloissa tislata noi erilleen. Mites toi sitten toimis ? Ei Etikkahappo ainakaan mitään aseotroopeja muodosta noitten kanssa.
Apteekeissa on se ikävä puoli että litra jääetikkahappoa maksaa AIVAN SAATANALLISESTI. 50 euroa litra ei ole mitenkään mahdoton hinta. Ja saattavat vielä kieltäytyä myymästäkin. Edullisemmaksi tulee ostaa esim. Cheminentistä.
Etikkahapon erottelu vedestä ei ole mahdotonta, mutta vaatii tarkkuutta ja kärsivällisyyttä ja useampia tislauskertoja.