Halvauksesta paraneminen

elikkä miten halvaus saadaan pois.. kait siihenkin joku keino on.. miten se saadaan kokonaan pois..

5

759

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kysymykseesi olet

      saanut jo aiemmin vastauksia. JOS siihen olisi jokin keino, siis että kaikki halvautuneet palautuisivat ennalleen niin tämän hoidon keksijä olisi varmastikin saanut Nobelin,...

    • rekisteröitymätön**

      Olen todella pahoillani ystäväsi puolesta. Olen myös hieman huolestunut sinusta. Sinulla on hieman posttraumaattisen stressioireyhtymän vaikutelmaa. Sinun pitäisi puhua jonkun ammattilaisen kanssa. Lääkäri, pappi... ihan kuka nyt hyvältä, luotettavalta kuuntelijalta tuntuu.

      Elämässä sattuu ja tapahtuu. Menetykset ovat kova pala. Voimme menettää ihmisiä, terveytemme tai vaikka vain turvallisuudentunteemme. Menetys kääntää maailman ylösalaisin ja ympäri ja haluamme vain palata entiseen, pidämme kynsinhampain kiinni siitä, mikä oli.

      Mutta kaikkea ei voi palauttaa takaisin. Jotta voimme jatkaa matkaa, elää elämäämme, meidän on hyväksyttävä menetykset.

      Roikkumalla menneessä ja turhassa toivoissa estät paitsi itseäsi, myös ystävääsi menemästä eteenpäin.

      Halvaantuminen ei lopeta elämää, ellei itse päätä niin. Sinun tehtäväsi on tukea ystävääsi eteenpäin, ei epätoivoisesti takertua harhakuviin.

      • jolla voi käydä kavereiden luona kuten ennenkin.. istua vaikka nuotiolla iltaa tai mennä vaikka tansseihin tai vaikka.. lomareissulle.. jonnekkin kesämökille tai jos päättäisi mennä laivaristeilylle.. tässä nyt muutamia esimerkkejä kertoakseni.. Niin miten sinä pääset niihin mihin ennenkin pääsit..

        Tuossa yllä olevassa puhutaan että minun pitäisi hyväksyä muiden ihmisten pahat teot.. Niitä minä en hyväksy milloinkaan.. en voi hyväksyä sitä.. että toista loukataan tieten tahtoen.. sitä minä en voi hyväksyä.. en mitenkään vaikka miten päin asioita ajattelisin.. silti on elettävä eteenpäin ja toivottava vain sitä.. että mieheni jälleen kerran saa kätensä ja jalkansa toimimaan ja pyöräilee kuten ennenkin.. tai menee tuonne lintumetsälle koiran kanssa kuten ennenkin teki..


      • pirre-tyttö kirjoitti:

        jolla voi käydä kavereiden luona kuten ennenkin.. istua vaikka nuotiolla iltaa tai mennä vaikka tansseihin tai vaikka.. lomareissulle.. jonnekkin kesämökille tai jos päättäisi mennä laivaristeilylle.. tässä nyt muutamia esimerkkejä kertoakseni.. Niin miten sinä pääset niihin mihin ennenkin pääsit..

        Tuossa yllä olevassa puhutaan että minun pitäisi hyväksyä muiden ihmisten pahat teot.. Niitä minä en hyväksy milloinkaan.. en voi hyväksyä sitä.. että toista loukataan tieten tahtoen.. sitä minä en voi hyväksyä.. en mitenkään vaikka miten päin asioita ajattelisin.. silti on elettävä eteenpäin ja toivottava vain sitä.. että mieheni jälleen kerran saa kätensä ja jalkansa toimimaan ja pyöräilee kuten ennenkin.. tai menee tuonne lintumetsälle koiran kanssa kuten ennenkin teki..

        sinä tansseihin ja laivaristeilylle. tekis varmaan sulle hyvää. sun pitäs varmaankin hyväksyä tosiasia, että miehesi ei enää entiselleen toivu.


    • kandipaatti

      Riippuu toki halvauksen syystä, mutta yleensä ottaen ainakaan aivoverenkiertohäiriöiden aiheuttamista halvausoireista ei parannuta, koska aivoihin tullutta vauriota ei oikein pystytä korjaamaan. Sen sijaan niistä kuntoudutaan. Kuntoutustulokset ovat yleensä oikein hyviä, kunhan potilas saa hyvää puhe/fysioterapiaa ja jaksaa itse tehdä töitä kuntoutumisen eteen. Jos vain jää makaamaan sängynpohjalle masentuneena, on ennuste surkean huono.

      Vaurioituneiden aivoalueiden viereiset alueet on kuntoutuksella opetettava ottamaan vastaan vaurioalueiden tehtävät.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      9
      1044
    2. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      125
      976
    3. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      949
    4. 56
      945
    5. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      85
      822
    6. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      47
      802
    7. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      162
      749
    8. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      721
    9. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      66
      697
    10. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      58
      654
    11. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      596
    12. Teini kuolema

      Jatketaan uudestaan kun poistettu eka aloitus.
      Kajaani
      22
      566
    13. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      95
      561
    14. Tykkäätkö minusta

      Mies vai et? -nainen
      Ikävä
      52
      531
    15. Kumpi tästä nyt

      Teki niin vaikeaa?
      Ikävä
      60
      524
    16. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      26
      500
    17. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      35
      497
    18. Humppila korvasi johtajia tekoälyllä

      https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 150
      Maailman menoa
      58
      472
    19. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      31
      453
    20. Mnot, miksi sinulle on tärkeää solvata uskovia?

      Onko sinulla joku katkeruus tai peräti viha heitä kohtaan? Kirjoituksesi nimittäin tihkuvat katkeruutta ja vihaa uskovi
      Luterilaisuus
      246
      418
    Aihe