Olen ostamassa kaukoputkea digiscopaukseen ja tähtienkien katseluun. Tekniikan maailman keskustelupalstalla on käyty kovaa keskustelua kiikarien optiikkasta ja kysyisin, voiko samoja periaatteita soveltaa kaukoputkiin:
1) Voiko Okumaloman linssejä ostaa erikseen? Ettei tarvitsisi maksaa Swarovski- tai Leica -hintalisää vain nimen takia
2) Onko markkinoilla jo 350cd:n rajaan 1000m:ssä pystyviä putkia?
3) Jos ostaa optiikkaa Venäjältä, saako silti saman takuun kuin Suomessa?
4) Mitä tarkoittaa, kun sanotaan, että "jos installoi referenssitripodin takakanavan tueksi voi erottelu nousta 107:ään prosenttiin." ?
Jotkut toisaalta ovat sitä mieltä, ettei itse optiikassa ole kaukoputkissakaan mitään eroja, vaan että esim. jotkut hyvät tähtikkuvat on vaan otettu korkeilla ja tuulisilla paikoilla (=puhdas ilma)
Kaikki avuliaat kommentit tervetulleita!
1) Voiko Okumaloman linssejä ostaa erikseen? Ettei tarvitsisi maksaa Swarovski- tai Leica -hintalisää vain nimen takia
2) Onko markkinoilla jo 350cd:n rajaan 1000m:ssä pystyviä putkia?
3) Jos ostaa optiikkaa Venäjältä, saako silti saman takuun kuin Suomessa?
4) Mitä tarkoittaa, kun sanotaan, että "jos installoi referenssitripodin takakanavan tueksi voi erottelu nousta 107:ään prosenttiin." ?
Jotkut toisaalta ovat sitä mieltä, ettei itse optiikassa ole kaukoputkissakaan mitään eroja, vaan että esim. jotkut hyvät tähtikkuvat on vaan otettu korkeilla ja tuulisilla paikoilla (=puhdas ilma)
Kaikki avuliaat kommentit tervetulleita!
Vastaukset 16
Vanhimmat
pari vinkkiä tekijämieheltä. Olen nimittäin jónkun verrna skoupannut ja kirjoitellut alan lehtiinkin.
1) voi ostaa, kokeile suoraan www.okumalockuma.com/net_shop/herpleasure.html
ostin sieltä ylirigidin monopodin ja vatkaimen
2) en usko tänä päivänä tuon rajan ylittyvän itse tuolla rajalla käyneenä - 15min alusta
3) venäjän takuu ylittää suomessa olevan takuun jos kysymyksessä on virallinen tuonti eikä takalaatikkokauppa.
4) ammattislangia(mme), voin näyttää sulle kanaaliasennuksen jos tuut käymään?
Mielipiteätä on monia mutta kiikareissa ja kaukoputkikssa on sama periaate mutta eri mekanismi ja toimivuus joten vertailu on mahdottomuus. Silti täytyy vertailla kun absoluuttinen ruskea lähestyy ja voi olla jo tätä päivää huomenna.
Mikä paras unilääke?
mulla on imovanea ja jerkkua jos haluut
ostaa ilman välikäsiä?
kösse
Koitin kerran katsella tähtiä Imovanen voimalla ja mut raiskattiin. Oisko sulla jotain muuta ettei käy pahemmin? Putkena mulla on Okuma.
Röpöönkö?
Näin pääsi käymään. Pluto jäi harmillisesti näkemättä, kun kaukoputkeni heilui raiskaajan tahtiin. Ehdin silti nähdä vilauksen ekvaattoriin laskeneesta Jeesuksenpääsumusta, koska vaikka silmäni olivat Imovanen voimasta kiinni, eivät luomieni reseptorit olleet sammuneet. Väitän, että ilman raiskausta olisin Okumallani erottanut Mars-mönkijän five-spoke -vanteiden kiillosta oman peilikuvani. Että ei toiste vastaavaa kokemusta, kiitti vaan.
Neurologi: Olisko sulla jotain muuta, Ativania tai Dorkkua? Tai haluisitko tulla hakkaamaan mua?
Typerys, toi linkki ei toimi! Mistä saa Okumaa?
Imovane paras.
Minulla on vuosien kokemus kaukoputkista. Se on totta, että linsseillä ei ole niin väliä. Etulasi kerää valon, sitten heijastuu pääasiassa putken sisäpinnan fosfeenipinnoista okulaareihin. Siksi Okuma (Okumalokuma) onkin putkissaan keskittynyt okulaarin ja silmän pupillin väliseen kontaktiin. Harrastajaputkissa (Swarovski, Leica, ym) on paljon laseja peräkkäin asettamalla luotu painava ja laadukas vaikutelma, mutta putken sisäpinnat voivat olla valoa heijastamatonta metallia!!!
Lisäksi neurologina voin kertoa, että silmään tuleva informaatio ei ole niin tärkeää, koska pupilli (iiris/mustuainen) supistuu valon siihen osuessa ja suuri osa informaatiosta välittyy yläluomen sisäpinan reseptorien kautta. Okumoissahan luomi käännetään okuläärin yli ja eteen, ja pelin henki muuttuu täysin. Siksi vain ammattilaisille, mutta suosittelen. Etenkin luonnon ruskea väri tulee esille TÄYSIN uudella tavalla.
Vaikea saada selkoa sun tekstistä. Sen vaan tiedän, että olin kerran neurologilla ja se väitti olevansa lääkäri, mutta työnsikin sitten sormen mun anaaliin.
Okuma?
Vastauksia hieman outoihin kysymyksiin:
1) Kyllä Swarovskissa ja Leicassa on ihan vastinetta hinnalle. Käy itse toteamassa jossain liikkeessä.
2) Yleensä valovoima ilmoitetaan 100m:n etäisyydelle, ainakin kiikareissa.
3) Venäjällä ei tunneta takuuta. Ostat omalla vastuulla ja tappajat voi tulla perässä.
4) Onko tuo jostain TL-Audion sivuilta?
Optiikka on nimenomaan se, joka kaukoputkissa ratkaisee ja maksaa! Siksi Okuma on vuodesta toiseen paras ja kallein linssimerkki.
Tämän keskustelun sisältö ei vastaa alkuperäisen kysymyksen tarkoitusta. Jatkossa tälle palstalle kirjoittavien tulee pitää tarkemmin huolta siitä, ettei asiasta poiketa liikaa. Rivoudet, asiattomuudet, lapsellisuudet ja typeryydet on syytä jättää vaikka sinne TM:n palstalle. Muuten olen pakotettu puuttumaan asiaan nypylähanskaisella kädelläni.
Mulla jo neljäs Okuma.
Moro,
Okuman Suomen maahantuojan antamien tietojen mukaan myyntipuheissa on noudatettu äärimmäistä
varovaisuutta jo pitkään uusimpien testien toistaessa aina vaan samaa juttua testistä toiseen. Okumaa saa kaupasta ja Okumalla saa. Itse sain kuudesti kolme kertaa ekalla Okumalla ja nyt mulla on kolme Okumaa (world record!) ja tänään vedän tigerpumppausta töissä.
Hajotkaa Leicoihinne!
Okuman maahantuojan virallisena edustajana ilmoitan, että edustamaamme tuotemerkkiä on mielestämme käytetty tässä keskusteluryhmässä asiattomasti. Tulemme haastamaan jokaisen tästedes "Okuma (TM)" tai "Okumalokuma (TM)" -tuotemerkkiä halventavasti käyttävän keskustelijan oikeuteen ja vähimmäisrangaistuksena tulemme vaatimaan forceerattua kuolemaa. Pidätämme ykisinoikeuden "runnoa", "penetroida", "dilatoida", "mätkiä" ja "rankoa" Okumalla, ja voimme muuttaa näitä verbejä ilman varoitusta. Tämä varoitus on tosi, ja olemme valmiit puolustamaan oikeuksiamme korkeimmissa oikeusasteissa asti, koska rahoittajanamme toimii iso ja kansainvälinen "The Coca-Cola Company". Tulemme siis seuraamaan tilannetta aivan kovana.
Varoittavin terveisin,
Raimo S. Salokangas, CEO
Okuma Trading
Okumakuja, Ahlainen
============================================
"Okuma on paras.
Mm. Swarovski ja Leica ovat paskoja"
-Japanilainen sananlasku 2000eKr---
============================================
Ja tästä viestistä voidaan päätellä ainoastaan ettei nimeltä mainitsemattoman optiikan maahantuoja ole kovinkaan asiallinen tai vakavasti otettava. Kuvittelisin ainakin että oikea maahantuoja ei uhkaisi fyysisellä väkivallalla vaan pikemminkin oikeustoimilla mikäli aihetta ylipäätään edes olisi.
Lieneekö "laiton uhkaus" -termi tuttu?
Olen aina ihmetellyt tuota termiä "laiton uhkaus".
Onko olemassa myös "laillinen uhkaus"?
Mikä tekee uhkauksesta laittoman? Saako laillisesti uhata? Miten?
Tässä esimerkki.
Jos uhkaat jotain henkilö poliisilla,
sanot että soitat poliisin.
Tämä on laillinen uhkaus ja se on niinkuin nimi kertoo LAILLISTA!
vain nopea esim.
"www.finlex.fi" sieltä parempaa tietoa.
Itsekin etsin tietoa aiheesta.. Tuttu sanoi kysyneensä asiaa poliisilta ja oli saanut vastaukseksi seuraavaa: Lakitoimilla uhkailu on laillinen uhkaus! Tiedä sitten kuinka tarkkaan tämä pitää paikkaansa.. Jatkan tiedon etsimistä.. ;)