suklaan sulatus

mari

Kertokaa helpoin/paras tapa sulattaa suklaa niin ettei tule rakeista mössöä.

8

3924

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pekki

      helpoin tapa on sulattaa suklaata on mikrossa!
      Lyhyitä "sykäyksiä" kerrallaan kestoltaan 1-0,5 min. muista sekoittaa aina välillä, koska se alkaa sulamaan pohjalta. Valkoinen suklaa on vielä herkempää se palaa jos lämpö nousee yli 35`C.

    • Enni

      suklaalevyn paperissa oli semmonen että:
      keitetään vesi lähes kiehumispisteeseen ja pistetään sinne kellumaan jokin astia johon suklaa on murennettu ja sitte vain sekoitetaan.
      astiat pitää valita tarkoin ja vahtia että vesi ei kiehu ja roisku.

      tiedä sitte onnistuisko jos lämmittäis veen vaikka vedenkeittimellä ja sulattais noin. vois olla helpompaa mutta jäähtyykö liian äkisti?

    • laura

      olen kuullut, ja kerran itse kokeillutkin, että sulattaa suklaan muovipussissa ihan tiskialtaassa kuumassa vedessä, veden pitää tietenkin olla todella kuumaa. suklaa pieniksi paloiksi, pussin suu kunnolla kiinni ja sitten liikuttelet sitä siellä kuumassa vedessä.

      itse tosin aina sulatan suklaan vesihauteessa, eli vesikattilan päälle esim. teräskippo, johon suklaa. ja muista sekoitella että sulaa tasaisesti! heti kun suklaa on sulanut, kattila pois liedeltä.
      tai voit laittaa suklaan sekaan myös vähän kermaa, jolloin vesihaudetta ei tarvita, mutta sitä sekoittelua kylläkin.

    • Jojoi

      Vesihauteessa, varsinkin valkoinen suklaa. Mutta itse olen kyllä saanut tumman suklaan aina sulatettua suoraan kattilan pohjallakin, ilman vesihaudetta. Kun pitää lämmön tarpeeksi alhaisena.

    • Sssuussasulavaa

      Tarvitaan vanhanaikainen selkeä hyvä mikro suklaa paloiksi mikronkestävään kuppiin 1-2 milsaa aikaa otetaan pois odotetaan vähän sekoitetaan ja jos haluu voi lisätä vähän kermaa!

      • mari

        kiitokset kaikille hyvistä vastauksista. Kyllä nyt sulaa eikä tule vain rakeisia kikkareita.


      • Laura
        mari kirjoitti:

        kiitokset kaikille hyvistä vastauksista. Kyllä nyt sulaa eikä tule vain rakeisia kikkareita.

        Oleppa hyvä!


    • liian myöhäistä--

      Mitä tehdä, jos suklaa on jo rakeista? Lisätäänkö siihen mahdollisesti jotain, vaikka kermaa tai voita?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sua j-mies!

      Enkä oikeesti ymmärrä miksi. Eihän me tunneta ees kovin hyvin. Mut haluaisin sun kanssa jotain säätöä sit kai vaan 🫦
      Ikävä
      52
      5069
    2. Voi itku! Sanna Marinilla EI OLLUT mitään tekemistä jäänmurtajakauppojen kanssa

      Miten tässä näin kävi? Sanna-kultti paniikissa.
      Maailman menoa
      91
      3922
    3. En välttämättä koskaan aikaisemmin tosissani uskonut mihinkään sielunkumppanuuteen ym

      Ennen kuin tapasin sinut. Oudointahan tässä on että ollaan tiedetty toisemme kuitenkin vuosia ja enemmän vuosia, mutta v
      Ikävä
      15
      3223
    4. Tykkäys ei tarkoita

      yhtään mitään!
      Ikävä
      37
      2824
    5. Mulle riittäisi halaukset

      Ja juttelut mut sulle ei taida riittää
      Ikävä
      44
      2185
    6. Puukotus Lidlissä

      Kuka sai puukkoo Lidlin pihas tänään. Ja kuka oli tekijä?
      Kankaanpää
      21
      2182
    7. Tarvitseeko

      kaivattusi suojelua?
      Tunteet
      39
      2156
    8. Mitä on tapahtunut myllymäessä ?

      On poliisit Sepänkadulla myllymäessä
      Kankaanpää
      9
      2045
    9. Paljon on tullut kuultua juttuja ja

      ei ole syytä olla uskomatta niitä.
      Ikävä
      64
      1711
    10. Sielunkumppanini ja nykyinen kaivattuni ovat hyvin samankaltaisia ihmisiä

      Ja uskon että he punovat langansa yhteen pian. Sielunkumppanille voi olla kova paikka hyväksyä kuinka välittävä ja herkk
      Ikävä
      34
      1692
    Aihe