Mikä olisi hyvä harrastus jossa saa myös lihaskuntoilua?

Olen jo jonkin aikaa nostellut painoa ja treenannut yläkroppaani mutta haluaisin nyt alkaa harrastamaan jotain ihan vakituisesti mikä kehittäisi lihaksia käsissä, rinnoissa ja olkapäissä.

Uintia olen miettinyt jos ensiksi treenaisi kotona käsi ja rintalihaksia jonka jälkeen siirtyisi uimahalliin uimaan raskasta ja nopeatahtista uintia.

Eli harrastusta haetaan mikä kehittäisi mahdollisimman nopeasti lihaksia ja ketteryyttä. Kamppailulajia olen miettinyt mutta olen melko pienikokoinen ja en tiedä pärjäävätkö pienikokoiset kamppailulajissa kuten esim taekwondo, thai ym itsepuolustukset . 174 cm ja vaivaiset 55kg painoa.
2502
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Ei se koosta ole kiinni. Kaikki vaatii kärsivällisyyttä. Sehän on ensimmäinen asia jonka varmaan opit, kun pääset johonkin lajiin kiinni. Kamppailulajien harrastajat eivät ajattele lihasmassaa ensisijaisesti.
Rahasta ei ole kiinni ainakaan pelkkä hyötyliikunta ja tasapainon harjoittelu, sitähän voi tehdä yksinkin. Uinti ja kävely ovat hyviä perusasioita.
Ei muuta kuin ilmoittaudut johonkin ja alat harrastaa. Harjoitukset opettavat kärsivällisyyttä, opit perusasiat ainakin, jos vain päähänpisto.

Äänestä

Ymmärsinkö oikein, haluat siis lihaksiisi kokoa?

Voimaharjoittelussa ensimmäiset 6-8 vkoa kehittyy hermoverkosto lihaksessa eikä lihas kasva vielä juurikaan. Harjoittamaon lihas käyttää ehkä vain neljänneksen puolet potentiaalistaan.

6-8 vkon jälkeen lihas ja elimistö tulee ns. hypertrofiseen tilaan. Tällöin, eritoten, jos toitovmäärät ovat pieniä ja toimitaan hyvin lähellä maksimikuormia, alkaa lihas kasvaa kokoa.

Yleensä tähän liitetään vielä vomakas proteiininsaanti. Ruoka jaksotetaan kuuteen annokseen päivän aikana ja joka kerta tulee saada valkuaista 0.2-0.4 g/kg. Hiilareiden määrää tulee tiputtaa ja nestettä tulee juoda paljon. Tällä kuuden ruoan systeemillä pyritään siihen, että keho on anabolisessa tilassa koko ajan ... tarkoittaa suunnilleen sitä, että kehoa rakennetaan verenkierrossa ravinnosta saaduista aineksista. Anabolisen vastakohta katabolinen, jolloin elimistö pilkkoo toisaalta ja rakentaa toisaalla.

Lihas soluja on kolmea eri tyyppiä:
1) Hidas aerobinen solu, joka toimii siis hapen varasssa ja osallistuu kestävyyssuoriotuksiin
2) Pieni nopea anerobinen solu. Kuormaa kasvatettaessa, tämä solu rekrytoidaan seuraavaksi käyttöön. Se saa energiansa maitohappoprosessilla.
3) Suuri nopea anaerobinen solu. Kuten edellinen, mutta suurempikokoinen ja viimeisenä rekrytointivuorossa kuormaa kasvatettaessa.

Voimaharjoittelussa oikeastaan vain 2 ja 3 kasvavat kokoa. Aerobista kuntoa ei siis voi rakentaa punttisalilla. Nopeuslajeissa samat 2 ja 3 dominoivat ja kestävyyslajeissa ja perustasapainolajeissa 1 on tärkeä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anony kirjoitti:

Olen jo jonkin aikaa nostellut painoa ja treenannut yläkroppaani mutta haluaisin nyt alkaa harrastamaan jotain ihan vakituisesti mikä kehittäisi lihaksia käsissä, rinnoissa ja olkapäissä.

Uintia olen miettinyt jos ensiksi treenaisi kotona käsi ja rintalihaksia jonka jälkeen siirtyisi uimahalliin uimaan raskasta ja nopeatahtista uintia.

Eli harrastusta haetaan mikä kehittäisi mahdollisimman nopeasti lihaksia ja ketteryyttä. Kamppailulajia olen miettinyt mutta olen melko pienikokoinen ja en tiedä pärjäävätkö pienikokoiset kamppailulajissa kuten esim taekwondo, thai ym itsepuolustukset . 174 cm ja vaivaiset 55kg painoa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu