Hämähäkit suomessa?

Onkos missään listaa (kuvallista) suomessa esiintyvistä hämähäkeistä? Luokattoman kokoinen hämppis veteli eilen kämpillä kuolemaansa. Ennenkin nähnyt moisen mörön, mutta ei hajua mikä se oli.

Kokoa sentti pari (joka on suhteutettuna täällä oulun alueella näkemiini hämppiksiin iso kuin perkele). Ja niin, kyseessä siis ei ollut mikään lukki.
138926
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Kuvallista lajilistaa ei ole.

Täydellinen lajilista täällä:
http://users.utu.fi/sepkopo/checklist_of_spiders_in_Finland.htm

Mutta arvailen mielelläni - isoja hämppejä sisätiloissa ovat huonehämähäkit Tegenaria domestica ja serkkunsa varastohämähäkit T. atrica

http://www.aphotofauna.com/Spider-House20-09-05.jpg

http://irenekjaerstad.com/blog/wp-content/gallery/other/tegenaria-atrica-00002.jpg

Joskus sisään eksyy myös rantahämähäkkejä Dolomedes fibriatus ja isorantahämähäkkejä D. plantarius

http://www.univie.ac.at/IECB/cell/foto/moore/images/Dolomedes_fimbriatus.jpg
- tunnistaa noista vauhtiraidoista kropassa - vanha, ylitalvinen naaras voi olla varsin tummakin ja vauhtiraidat erottuvat huonosti.

http://www.aradet.de/de/img/Dolomedes-plantarius2.jpg


Olisiko jokin noista? Vai haluatko kuvailla tarkemmin?
Voisit ottaa myös kuvan (mielellään vaikkas mitan vieressä)ja laittaa tänne linkin. Vaikka tuonne http://www.aijaa.com/
voit pistää kuvia.

Äänestä

Sydänkesällä erilaisia hämähäkkejä voi olla pelkästään yhdessä Suomenlahden saaressa olla jo miljoonia?

Äänestä
  • Riippuu saaren koosta ja kasvillisuudesta. :) Hehtaarilla runsasta niittyä on helposti parisataatuhatta hämähäkkiä, kun taas kuiva kalliomaasto tuskin on yhtä rikas.

    Äänestä

löysin tänään sellassen oudon hämähäkin meiän rappusista.... Se oli harmaa, ja sil oli valkoisia raitoja.... Se ei ollut paljon nastaa suurempi... Joten jos joku tietää mikä se oli ja et pureeks se ym. nii kertokaa... hehe! Mul on puoliks araknofobia :D ei kyl kovin paha... :P

Äänestä

Meillä oli tänään 5cm halkasijaltaan oleva hämähäkki pyykkitelineessä, se oli musta-oranssi-valkoraitainen ja todella karvainen. Soitin oulun eläinkotiin koska olen nähnyt sietämättömän määrän erilaisia hämähäkkejä ja epäilin tätä yksilöä banaanilastin tuomaksi. No eläinkodin nainen kävi hakemassa tämän terävä hampaisen yksilön purkkiin ja epäii sitä lintuhämähäkin poikaseksi. Myöhemmin hän laittoi minulle tekstiviestin että eläinlääkärit olivat tutkineet tätä kyseistä yksilöä ja tulleet siihen tulokseen että kyseessä on tavallinen suomen luonnon hämähäkki. Laji nimikettä ei saatu tietoon, mutta jos jollakin olisi laittaa kuvallista linkkiä "rodun" kanssa niin olisin aika otettu!! Kiitos!
Tosiaan kuvilu:
koko: n. 5cm jalkaväli halkaisia
väri: musta-oranssi-valko raitainen
rakenne: pitkähköä tuuheaa karvoitusta jaloissa ja muu ruumis karvan peitossa, ruumis oli kaksi osainen, irtonaiset silmät ja perä osa oli kiilan mallinen
muuta tietoa: erittää runsaasti paksua todella vahvaa seittiä.

Äänestä
  • Ylempänä on jo mainittu noita Suomen suurimpia: Tegenaria domestica ja Tegenaria atrica, Dolomedes fimbriatus, Dolomedes plantarius.

    Oletko noilla kokeillut kuvia googlettaa?

    Äänestä

  • kuvia hakemaan kirjoitti:

    Ylempänä on jo mainittu noita Suomen suurimpia: Tegenaria domestica ja Tegenaria atrica, Dolomedes fimbriatus, Dolomedes plantarius.

    Oletko noilla kokeillut kuvia googlettaa?

    olen koittanut eikä oo tunnistettu vieläkää. tuntuu vaa että eläilääkärillä ollu joko huonopäivä tai kiire koska ei oo vielä yhtää saman näköstä tullu etes netissä vastaan. :s

    Äänestä

  • meinasi itku päästä kirjoitti:

    olen koittanut eikä oo tunnistettu vieläkää. tuntuu vaa että eläilääkärillä ollu joko huonopäivä tai kiire koska ei oo vielä yhtää saman näköstä tullu etes netissä vastaan. :s

    Suomessa on yli 600 hämähäkkilajia. Kaikista ei ole kuvaa netissä. Monet täsmäävät kuvaukseesi, joka on todella riittämätön hämpin tunnistamiseksi. Seuraavan kerran voisit eläinlääkärin sijaan ottaa yhteyttä oikeisiin asiantuntijoihin eli biologeihin - luonnontieteelliseen keskusmuseoon voi näytteitä lähettää tunnistettavaksi.

    Äänestä

Kävin välikatossa tutkimassa poistoimaputkia ja putken kyljessä majaili pikimusta n. 1.5cm mittainen pikimusta pallohämis, jolla punaisia raitoja risteäviin suuntiin selässä. Josko jollain tuntemusta ko. Lajista?

Äänestä
  • Red back eli musta lesken sukulainen?

    Äänestä

1.5cm siis jalkoineen.

Äänestä

mökillä liikkuu öisin pikimustia, jalkojen kanssa n. 3cm hämähäkkejä, jotka kulkevat hirsien ja lankkujen oksanreikien kautta ja elävät selvästi välikatossa ja hirsien raoissa. Mökkimaasto on mäntymetsää Etelä-Savossa. Onko kenelläkään tietoa mitä nämä todella vikkelään liikkuvat iljetykset ovat ja millä saisin karkotettua ne pois sisätiloista?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


23qr3423424213 kirjoitti:

Onkos missään listaa (kuvallista) suomessa esiintyvistä hämähäkeistä? Luokattoman kokoinen hämppis veteli eilen kämpillä kuolemaansa. Ennenkin nähnyt moisen mörön, mutta ei hajua mikä se oli.

Kokoa sentti pari (joka on suhteutettuna täällä oulun alueella näkemiini hämppiksiin iso kuin perkele). Ja niin, kyseessä siis ei ollut mikään lukki.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu