jos joku lentää

niin näkeekö sitä kukaan? Mitä tapahtuu jos joku esine ylittää valon nopeuden? Onko se mahdollista?
14342
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Jos se olisi käytännössä mahdollista, mitä se ei ole sen vuoksi että se vaatisi äärettömän määrän energiaa (Ei PAAALJON energiaa, vaan kirjaimellisesti äärettömän määrän energiaa) niin kävisi sillä tavoin että aluksessa joka kiihdyttäisi lähelle valonnopeutta, aika hidastuisi.

Samalla hetkellä kun alus loikkaisi valonnopeuteen, aika hidastuisi täysin liikkumattomaksi.

Se mitä se taas merkitsisi ulkopuoliselle tarkkailijalle, tarkoittaisi sitä että tuon valonnopeutta liikkuvan aluksen olisi aivan täydellisen pakko liikkua jokaisen avaruuden pisteen kautta että se voisi säilyttää valonnopeuden. Se taas vaatisi äärettömän määrän energiaa, jota täällä avaruudessa ei ole mahdollista saada käyttöön ihan Einsteinin lakiin perustuen, jossa kaikki maailmankaikkeuden massa täytyisi käyttää että sen saisi muutettua energiaksi, eikä sekään riittäisi kuin ajan hitaudesta johtuen, lyhyemmän ajan kuin silmänräpäys, itseasiassa lyhyemmän ajan kuin "hetki nolla".

Lähelle valonnopeutta voi päästä jos saa valjastettua jotenkin galaksin keskustasta jättimäisen mustan aukon käyttöönsä joka puhaltaa valtavasti varautuneita hiukkasia poispäin galaksin keskustasta, mutta se menee jo niin ufoksi että sillä ei kannata vaivata päätään, siinä säteilyssä melkovarmasti nimittäin heittäisi henkensä hyvin nopeasti.


Niin ja siihen kysymykseen lopullinen vastaus että näkisikö sitä kukaan. Ei näkisi, sillä alus katoaisi ajassa nolla, täysin näkymättömiin juuri sen vuoksi että sen pitäisi omassa ajassaan matkustaa kaikkien avaruuden pisteiden läpi.

Kun se aluksessa oleva astronautti pysäyttäisi aluksensa taas, ajassa nolla, niin maailmankaikkeus olisi myös kuollut ja kuopattu, eli me jotka voisimme katsoa, olisimme kadonneet jäljettömiin jo ikuisuuksia sitten.

Noin siis käytännössä, mutta koska se on mahdotonta niin tuo kaikki on täyttä spekulaatiota. Kukaan nimittäin ei voi nähdä tai saada tietoa informaation takaa.

Äänestä
  • huomannut että jos lentokoneesta joka lentää 700 m sek ammutaan kiväärillä luoti taaksepäin jonka lähtönopeus on 700 m sek sen luodin loppunopeus on nolla mutta jos avaruudessa jostakin kappaleesta joka liikkuu vaikka 700000 m sek lähtee valo taaksepäin sen valon nopeus on vakio valon nopeus voitko selittää sen

    Äänestä

  • ......... kirjoitti:

    huomannut että jos lentokoneesta joka lentää 700 m sek ammutaan kiväärillä luoti taaksepäin jonka lähtönopeus on 700 m sek sen luodin loppunopeus on nolla mutta jos avaruudessa jostakin kappaleesta joka liikkuu vaikka 700000 m sek lähtee valo taaksepäin sen valon nopeus on vakio valon nopeus voitko selittää sen

    aluksesta, jolla on valonnopus, näytetään valoa eteenpäin, näkyykö valoa ollenkaan ja jos näkyy, millä nopeudella se valo etenee?

    Äänestä

  • jos. kirjoitti:

    aluksesta, jolla on valonnopus, näytetään valoa eteenpäin, näkyykö valoa ollenkaan ja jos näkyy, millä nopeudella se valo etenee?

    lentokoneesta katsottuna se luoti lentää ihan sitä nopeutta mitä pitääkin. ja sieltä avaruusaluksesta katsottuna ne valot etenee ihan valonnopeudella.

    ja jos ajattelet että maasta katsottuna se luoti lentää nollavauhtia niin miksei samantien ajatella että auringosta katsottuna, sillonhan se luoti lentää samaa vauhtia ku maapallo. tai linnunradan keskustasta katottuna se luoti lentää jo tosi lujaa jne jne.

    Äänestä

  • ......... kirjoitti:

    huomannut että jos lentokoneesta joka lentää 700 m sek ammutaan kiväärillä luoti taaksepäin jonka lähtönopeus on 700 m sek sen luodin loppunopeus on nolla mutta jos avaruudessa jostakin kappaleesta joka liikkuu vaikka 700000 m sek lähtee valo taaksepäin sen valon nopeus on vakio valon nopeus voitko selittää sen

    on informaatiosta ja sen liikkumisesta, ei materian liikkumisesta.

    Äänestä

  • jos. kirjoitti:

    aluksesta, jolla on valonnopus, näytetään valoa eteenpäin, näkyykö valoa ollenkaan ja jos näkyy, millä nopeudella se valo etenee?

    lentää valonnopeutta ja siellä aluksen sisällä näytettäisiin taskulampulla valoa, niin aluksen peräseinästä keulaan se valo liikkuisi valonnopeutta, samoin myöskin jos sitä valoa sohotettaisiin aluksen ikkunasta ulos koska kyse on jälleen informaation nopeudesta havaitsijaan ja havaitsijan nopeuteen nähden.

    Jos maapallolla joku kykenisi katsomaan kuinka lujaa se valo menee kun alus liikkuu valonnopeutta (täysin mahdotonta), niin siinä kävisi sillä tavalla että kyseinen valo maapallolaisen silmin näyttäisi kulkevan täysin nolla vauhtia. Selitinkin jo ensimmäisessä vastauksessa miten kävisi. Se kulkisi sen vuoksi täyttä nollavauhtia koska maapallolaisen silmin, se taskulampulla sohiva avaruuslentäjä ei olisi vielä kulkenut avaruuden jokaisen pisteen kautta (ei edes ensimmäisen pisteen kautta).

    Siinä on se syy ja ilmiö miksi nopeasti lentävässä avaruusaluksessa kello tikittää hitaammin, vaikka aluksen sisällä mitään muutosta ajan nopeuteen ei kyetäkään havaitsemaan. Siitä myös nimi suhteellisuusteoria, eli suhteessa johonkin.

    Äänestä

..mitään hyötyä vasta tuohon, että valonnopeutta ei voi ylittää. Jos viittaa suhteellisuusteoriaan, niin on huomattava, että se on 'suhteellisuusteoria', ei 'suhteellisuustotuus'. Jos vastaisin, että valonnopeutta ei voi ylittää, niin sehän on sama kuin en edes tahtoisi tieteen enää kehittyvän. Päinvastoin, tulisi etsiä keinoja ylittää valonnopeus.

Albert Einstein: No amount of experimentation can ever prove me right; a single experiment can prove me wrong.

Äänestä
  • informaation nopeus niin huomaat että se on aika vaikeaa.

    Äänestä

  • "se on 'suhteellisuusteoria', ei 'suhteellisuustotuus'."

    Jaa että vain teoria. Kerropa joku tieteellinen totuus. Ihan mikä hyvänsä.

    "Jos vastaisin, että valonnopeutta ei voi ylittää, niin sehän on sama kuin en edes tahtoisi tieteen enää kehittyvän."

    Mitä merkitystä sinun tahdollasi on tieteen kehittymiselle? Kyllä se kehittyy, älä huoli.

    "Päinvastoin, tulisi etsiä keinoja ylittää valonnopeus."

    Tuo taas tarkoittaa ettet oikein ymmärrä suhteellisuusteoriaa, tai tiedettä yleensäkään. Mitäs luulet yritetyn viimeiset sata vuotta? Meinaatko että kaikki alkoivat kumartaa Alperttia kohti heti suhteellisuusteorian julkistamisen jälkeen?

    Äänestä

niin vastaanottaja ei voi saada informaatiota sieltä. Pelkästään punasiirtymä on niin suuri, että mitään signaalia ei voi havaita (aalto on pysähtynyt paikalleen).

Äänestä

on mahdollista ja kun valon nopeus ylittyy siirrytään ns ilman valoja nopeuteen, joka voi olla taasen melkeimpä mitä vauhtia vaan kun nopeusmittaria ei nää :)

t. lähti tieltä professori

Äänestä
  • Ihminen koettaa kovasti ymmärtää asioita, joita ei ymmärrä. Valon nopeus voidaan olettaa olevan se totuus, kun teknologia on vielä vasara-asteella. Aikoinaan sanottiin, että ihminen ei kestä yli äänennopeudella etenemistä..

    Äänestä

  • universum-iso-on kirjoitti:

    Ihminen koettaa kovasti ymmärtää asioita, joita ei ymmärrä. Valon nopeus voidaan olettaa olevan se totuus, kun teknologia on vielä vasara-asteella. Aikoinaan sanottiin, että ihminen ei kestä yli äänennopeudella etenemistä..

    teknologiaa ollenkaan, kun väität sen olevan vasara-asteella.

    Itse asiassa teknologia on kehittynyt viimeisten vuosikymmenten aikana enemmän kuin parin edellisen tuhannen vuoden aikana.

    Äänestä

  • tuntevan kirjoitti:

    teknologiaa ollenkaan, kun väität sen olevan vasara-asteella.

    Itse asiassa teknologia on kehittynyt viimeisten vuosikymmenten aikana enemmän kuin parin edellisen tuhannen vuoden aikana.

    pari tuhatta vuotta ihmeteltiin ja mietittiin ja sit jossakin kohtaa tuli aikoinaan yhtäkkiä kummallinen "teknologian evoluutiohyppy"..?

    seuraava pyrähdys nostaa sit tietämystä ja teknologiaa sille tasolle mitä 50 luvun sarjakuvissa oli tulevaisuudesta :)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


yli valonnopeudella kirjoitti:

niin näkeekö sitä kukaan? Mitä tapahtuu jos joku esine ylittää valon nopeuden? Onko se mahdollista?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu