Kokonaisen sisäfileen grillaus?

ormo

Olis pakkasessa kokonainen porsaan sisäfilee pötkylä ja sen ajattelin grillata kokonaisena. Oon kerran ennenkin grillannu samanlaisen fileen kokonaisena mutta siitä tuli jotenkin liian kuiva. Nyt kysynkin, olisko kenelläkään mitään vinkkiä miten tuollainen sisäfilee saadaan kypsäksi parhaiten, ilman että kuivahtaa.

Ajattelin aluksi, että otan kuumalla värin pintaan pari-kolme minuuttia ja sit laitan sen folioon ja lämmitän kaasugrillin pienimmällä liekillä tommoset 20-25 min. Meneekö aivan metsään?

3

747

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei kokeillut

      Pienennä ilmaluukkuja, jotta hiillos ei hehku täysillä. Matalassa lämmössä (130-150C) pitkään, käytä lämpömittaria, kypsää kun jossain 75C:ssä.

    • Anonyymi

      On tärkeää ottaa sisäfilee ajoissa sulamaan ja antaa sen lämmetä huoneenlämpöiseksi ennen grillaamista. Tällä tavalla liha kypsyy tasaisemmin eikä pääse kuivahtamaan niin helposti.

      Suosittelen myös käyttämään paistomittaria varmistaaksesi, että sisälämpötila on sopiva. Porsaan sisäfilee on parhaimmillaan medium kypsyydessä, jolloin sen sisälämpötilan tulisi olla noin 63-66 astetta.

      Voit kokeilla marinoida sisäfilettä ennen grillaamista. Marinointi lisää kosteutta ja makua lihalle. Käytä esimerkiksi öljyä, sitruunamehua, mausteita ja yrttejä marinadissa.

      Lopuksi anna lihan levätä muutaman minuutin ajan ennen leikkaamista. Tämä antaa lihan nesteiden jakautua tasaisesti ja varmistaa, että liha on mehevää ja maukasta.

    • "Oon kerran ennenkin grillannu samanlaisen fileen kokonaisena mutta siitä tuli jotenkin liian kuiva."

      Sisäfile ja ulkofile on possun huonoimpia paloja, koska ne ovat rasvattomia ja käyttämättömiä lihaksia. Ne ovat siis mauttomia ja niistä tulee kuivia. Jos etsit possun sisäfileen reseptejä niin ne keskittyvät juuri siihen, että miten niihin saisi marinoitua makua ja miten ne pitää kääriä pekoniin, etteivät kuivu.

      Jos minun pitäisi laittaa sisäfilettä niin injektoisin ne esimerkiksi seuravalla seoksella:

      2 rkl suola
      1 rkl sokeri
      1 rkl Worcestershire-kastike
      2 rkl riisiviinietikka (valkoviinietikka tai mitä kaapissa sattuu olemaan käy hyvin)
      2,5 dl omenamehu
      7,5 dl vettä

      Tuosta tulee ihan liikaa possun fileelle, joten tuon voisi tehdä puolikkaana tai neljäsosana. Toki tuo säilyy jääkaapissa pitkään kun se on kohtuu suolaista ja hapanta. Voisulaa tuohon voisi lisätä vielä reilusti niin tulee makua ja rasvaa.

      "Ajattelin aluksi, että otan kuumalla värin pintaan pari-kolme minuuttia ja sit laitan sen folioon ja lämmitän kaasugrillin pienimmällä liekillä tommoset 20-25 min. Meneekö aivan metsään?"

      Ei mene metsään. Pinnat kuumalla pannulla tuo lisää makua. Samoin grilli tuo lisää makua, mutta käytä ihmeessä lihalämpömittaria, ettei tule ylikypsää ja kuivaa. 70C jälkeen voi ottaa pois grillistä (Snellmannin sivuilta lämpötila). Ei varmaan haittaa, vaikka menee johonkin 75C:een. Itse tekisin 75C:een.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      90
      1757
    2. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      85
      1242
    3. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      110
      1123
    4. Tunnistebiisi

      Laita joku tunnistebiisi, niin tiedän ett oot täällä ja kaipaat ehkä mua
      Ikävä
      71
      954
    5. Taidat tykätä linnuista paljon

      Mikä on sun lemppari ☺️😉🥹🦢🐦‍⬛🦉🦜🦚
      Ikävä
      102
      884
    6. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      828
    7. Miks käyttäydyt noin?

      Välttelet kaikkia kohtaamisia...
      Ikävä
      47
      741
    8. Ei sun tarvi jännittää enää

      en yritä enää mitään. Tiedän että olin mauton ja sössin kaiken.
      Ikävä
      36
      732
    9. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      47
      681
    10. Minkälainen ääni mulla on mies

      Sinun mielestä?
      Ikävä
      33
      663
    Aihe