Kokonaisen sisäfileen grillaus?

ormo

Olis pakkasessa kokonainen porsaan sisäfilee pötkylä ja sen ajattelin grillata kokonaisena. Oon kerran ennenkin grillannu samanlaisen fileen kokonaisena mutta siitä tuli jotenkin liian kuiva. Nyt kysynkin, olisko kenelläkään mitään vinkkiä miten tuollainen sisäfilee saadaan kypsäksi parhaiten, ilman että kuivahtaa.

Ajattelin aluksi, että otan kuumalla värin pintaan pari-kolme minuuttia ja sit laitan sen folioon ja lämmitän kaasugrillin pienimmällä liekillä tommoset 20-25 min. Meneekö aivan metsään?

3

766

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei kokeillut

      Pienennä ilmaluukkuja, jotta hiillos ei hehku täysillä. Matalassa lämmössä (130-150C) pitkään, käytä lämpömittaria, kypsää kun jossain 75C:ssä.

    • Anonyymi

      On tärkeää ottaa sisäfilee ajoissa sulamaan ja antaa sen lämmetä huoneenlämpöiseksi ennen grillaamista. Tällä tavalla liha kypsyy tasaisemmin eikä pääse kuivahtamaan niin helposti.

      Suosittelen myös käyttämään paistomittaria varmistaaksesi, että sisälämpötila on sopiva. Porsaan sisäfilee on parhaimmillaan medium kypsyydessä, jolloin sen sisälämpötilan tulisi olla noin 63-66 astetta.

      Voit kokeilla marinoida sisäfilettä ennen grillaamista. Marinointi lisää kosteutta ja makua lihalle. Käytä esimerkiksi öljyä, sitruunamehua, mausteita ja yrttejä marinadissa.

      Lopuksi anna lihan levätä muutaman minuutin ajan ennen leikkaamista. Tämä antaa lihan nesteiden jakautua tasaisesti ja varmistaa, että liha on mehevää ja maukasta.

    • "Oon kerran ennenkin grillannu samanlaisen fileen kokonaisena mutta siitä tuli jotenkin liian kuiva."

      Sisäfile ja ulkofile on possun huonoimpia paloja, koska ne ovat rasvattomia ja käyttämättömiä lihaksia. Ne ovat siis mauttomia ja niistä tulee kuivia. Jos etsit possun sisäfileen reseptejä niin ne keskittyvät juuri siihen, että miten niihin saisi marinoitua makua ja miten ne pitää kääriä pekoniin, etteivät kuivu.

      Jos minun pitäisi laittaa sisäfilettä niin injektoisin ne esimerkiksi seuravalla seoksella:

      2 rkl suola
      1 rkl sokeri
      1 rkl Worcestershire-kastike
      2 rkl riisiviinietikka (valkoviinietikka tai mitä kaapissa sattuu olemaan käy hyvin)
      2,5 dl omenamehu
      7,5 dl vettä

      Tuosta tulee ihan liikaa possun fileelle, joten tuon voisi tehdä puolikkaana tai neljäsosana. Toki tuo säilyy jääkaapissa pitkään kun se on kohtuu suolaista ja hapanta. Voisulaa tuohon voisi lisätä vielä reilusti niin tulee makua ja rasvaa.

      "Ajattelin aluksi, että otan kuumalla värin pintaan pari-kolme minuuttia ja sit laitan sen folioon ja lämmitän kaasugrillin pienimmällä liekillä tommoset 20-25 min. Meneekö aivan metsään?"

      Ei mene metsään. Pinnat kuumalla pannulla tuo lisää makua. Samoin grilli tuo lisää makua, mutta käytä ihmeessä lihalämpömittaria, ettei tule ylikypsää ja kuivaa. 70C jälkeen voi ottaa pois grillistä (Snellmannin sivuilta lämpötila). Ei varmaan haittaa, vaikka menee johonkin 75C:een. Itse tekisin 75C:een.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      73
      4486
    2. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      33
      2541
    3. Kumpa tietäisin. Miehelle.

      Vieläkö toivot jotain viestiä, vai suutuitko taas...kun...🤔
      Ikävä
      40
      2374
    4. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      21
      1835
    5. Kauan säkin jaksoit

      Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐
      Ikävä
      40
      1722
    6. Sä olet nainen kuuluisa..

      ..etkä mitenkään hyvällä tavalla.
      Suhteet
      82
      1573
    7. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      25
      1572
    8. Joel Harkimo ja Janni Hussi eroavat

      Tämä on ilon päivä 😊
      Kotimaiset julkkisjuorut
      151
      1397
    9. Mietin tässä T....

      Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..
      Suhteet
      23
      1267
    10. Miehelle...

      Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät
      Ikävä
      90
      1155
    Aihe