Mikä neuvoksi kun korvike ei pysy sisällä?

Emänta

Meillä on menossa rintaruokinnan vieroitus. Tyttö on nyt 6,5kk ja juonut rintamaitoa 5kk:seksi ja sitten vähitellen kiinteitä mukaan. ÄM vaiheessa yritettiin antaa lisämaidoksi korviketta, mutta raju oksentelu alkoi 1-3h korvikkeen annon jälkeen. Kokeiltiin niin NAN:ia kuin Tutteliakin. Nyt oli kokeilussa Tuttelin 2 ja parin kerran jälkeen tulee jälleen oksennus. Siis ei puklu vaan ihan kunnon raju oksentelu.
Maitopullosta on tullut ihan hirviö niin mulle kuin lapsellekin.

Mitä ÄM tilalle kun korvike ei näytä pysyvän sisällä?
Maidotonta apteekista?
Onko muilla samantapaisia kokemuksia..

3

729

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tuli

      meillä käytetään SEMBERIN korviketta(saa isoimmista marketeista)ei sopinut nanni eikä tutteli.

    • kokeiltu..

      Meillä 2 poikaa, 1v4kk ja 2kk... esikoinen oli korvikkeella 2-viikkoisesta, koitettiin Tutteli ja Semper, Nan sit vain kävi... siitä Nan2:seen ja sitten 3:seen. Sit koiteltiin hylaa ja tavallista maitoa, kumpikaan ei sopinut mahalle, nyt sit juodaan laktoositonta. Kuopus taas ollut korvikkeella 3-viikkoisesta, 5-viikkoisena diagnosoitiin koliikki. Olen kokeillut Tuttelin, Semperin ja Nan:in, sit testasin Nan-jauheen, lievensi masuvaivoja, siitä olemme sitten siirtyneet Nutricia Comforttiin (ent. Tutteli Omeneo Comfort).. meillä ei pienemmälle käynyt valmis nestekorvike laisinkaan, ellei ollut masu kipeä, niin sitten oli ripuli tai oksentelu.. Suosittelen jauheen koittamista, tulee myös halvemmaksi, Nan1-neste on 2.44e/l, Nan-jauhe 1,3e/l ja Nutricia 2,4e/l..

      • kokeiltu...

        Tarkoitin siis Nutrilon-jauhetta, en Nutriciaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      165
      1770
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      154
      1320
    3. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      221
      965
    4. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      71
      887
    5. 55
      796
    6. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      63
      747
    7. Mikä sua mies vaivaa?

      Siis oikeasti.
      Ikävä
      46
      745
    8. 89
      711
    9. Martina avaa suhdettaan

      IL 22.7: Martina avaa suhdettaan nuoreen Muhikseen. Nyt on jo vakavaa, on käyty syömässä Itä-Helsingissä. Onkohan muutt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      200
      658
    10. Martinan alamäki jatkuu

      Surkeasti menee ... https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/f899cee6-e216-4bd1-be3e-c61f68e67a4c ”Surkeasti kulkee”
      Kotimaiset julkkisjuorut
      144
      613
    Aihe