Täytyy tarita tuo viime kesäinen paahtosuolaresepti uudelleen - nyt kun uusia perunoita ja apposia alkaa tulla solkenaan markkinoille. Muuten tämä perinneruokapalsta kuihtuu kasaan ja jos joskus niin kesällä, pitäisi tehdä näitä perinteisempiä ruokia oman raakaainetarjonnan ollessa parhaimmillaan. Koettakaahan tätä iänikuisen sillin sijaan - ja apposille myös oikein hyvä:
läskiä - vaan mistä saat enää? Käytä rasvaisempaa siansivua!
ruisjauhoja
suolaa oman maun mukaan
Pilko läskit noin 1 cm:n siivuiksi.
Sulattele niitä miedolla lämmöllä, sitten kun lihat ovat ruskistuneet lisää ruisjauhoja sen verran että rasva imeytyy jauhoihin (lisää jauhoja vähitellen). Jos rasva loppuu niin lisää vähän voita.
Ruskista jauhot - niistä pitäisi tulla vähän kuin kosteaa hiekkaa. Tuoreen leivän tuoksusta tunnet, milloin alkavat olla valmiit. Paistinpannu pois levyltä ja lisää suola.
PaahtoSUOLAn tulee olla riittävän suolaista.
Tarjoa uusien perunoiden ja voin kanssa. Kasta halkaistu uusiperuna halkaisupinnaltaan paahtosuolaan.
Voit panna tiristetyt siansivut paahtosuolakipon pohjalle ja paahtosuolan niitten päälle. Suolaisia sianpaloja on kiva onki paahtosuolan kanssa kiposta.
Paahtosuola
2
2082
Vastaukset
- ja apposet
Nyt tuli sen sortin perinneruoka, etten ole ikäpäivinä edes kuullut vaikka nänkin kauan (60v) joka päivä jotain tullut syötyä.
Siis läskit pannulle, ruisjauhoa ja suolaa sekaan. Missä vaiheessa tämä paahtosuola tehdään, pannaanko kuumalle pannulle pelkkää suolaa ja mitä on apposet?
Suolaista suolaa, onko se karkeaa merisuolaa?
Täytyy kyl kokeilla, tosin ruisjauhoja ei nyt ole kotona. Käykö vehnäjauho?Läskit pannulle - tarkoituksena saada matalalla lämmöllä hiostamalla rasva irti siansivusta. Tässä rasvassa paahdetaan ruisjauhoja - ja siis vain ruisjauhoja, vehnänen ei käy. Tuskin saat nykylihoista tarpeeksi rasvaa nilistettyä, joten voin lisäys saattaa tulla kyseeseen.
Tuloksena on kasa ruisleivän hajuista ja märän hiekan näköistä jauhoa, johon rasva on imeytynyt. Tämä massa suolataan halutulla määrällä hienoa suolaa - ja a vot - siinä on pahtosuola. Älä kuitenkaan säästele suolassa.
Apposet ovat näitä uuden sadon herneenpalkoja, missä on jo vähän papua sisällä, mutta kovin littuskoitahan ne vielä ovat. Keitetään sellaisenaan vähäsuolaisesa vedessä parikymmentä minuuttia, jotta pehmenevät, mutta jäävät vielä napakoiksi. Palko kouraan, kastetaan vähän voisulassa, vähän paahtosuolassa ja hampaiden välistä vetämällä kaapaistaan pehmeä malto ja papuset suuhun. Jäljelle jää se kova kalvo ja muut mahdolliset kovemmat osat, joita tietenkään ei syödä.
Perunan kanssa menetellään halkaisemalla peruna ja kastamalla halkaisupinta paahtosuolaan; sula voi kelpaa tähänkin kaveriksi.
Sesonkiherkkuja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle273455Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A122619Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?
Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.1172582Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen
Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell1112231Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.761703Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥481614Sointu Borg tilittää - Ei suostu enää tähän työhön: "Katastrofi"
Sointu Borg on mediapersoona, joka löi itsensä läpi Diili-realityssä. Borg on monipuolinen tekijä: mediapersoona, juonta261566Keskustelua kasteesta
You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti4001315- 1371267
Tulipalo viimeyönä
Olipa ikävä kuulla tämä tulipalo, nyt on jatkuvasti asuinpaloja.Grillikausi alkanut.Grillit pois parvekkeilta ja asuntoj151166