Pitäisi maanantaina tehdä tyttöystävälle kunnon ruoat jälkiruokineen, mutta ideat puuttuu :S Ruoan pitäisi olla melkeinpä kana- tai kala ruokaa, mutta kanan laittaminen onnistuu omasta käsistä paremmin. Jälkiruoaksi ajattelin mansikoita, kermavaahdon, suklaakastikkeen tms. kanssa. Olisiko jollain heittää sopivia ohjeita/respetejä näille ruokaeineksille?
Ruokaohjeita
16v poika
2222
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Jos vain ostat fileenä kalatiskiltä, niin aika vaikea saada menemään pieleen, ellei liian kauan paista. Uunikala siinä mielessä vielä helpompi, ettei niin minuutin päälle se aika.
Itse teen esim. uunilohta siten, että file öljyllä voideltuun uunivuokaan (öljy siksi, ettei jämähdä kiinni, helpompi pestä), päälle suolaa (saa olla aika reilustikin, riippuen paksuudesta), sitruunamehua, hienoisesti mustapippuria, silputtua purjosipulia ja juustoa. Ellei halua juustoa niin purjosipulikin kannattanee jättää pois, koska voi kärähtää uunissa. Paistoaika 200-asteisessa uunissa puolisen tuntia. Lisukkeeksi esim. uusia perunoita, omaan makuun ei tarvitse muuta kastiketta kuin valella päälle hieman kalasta irronnutta lientä.
...paistaisi lohta ihan noin pitkään. Liian pitkään kypsennettäessä se vaan kuivuu turhaan, ja lohi on mielestäni parasta silloin kun se on vain juuri ja juuri läpikypsää. Itse pidän lohen uunissa ennemminkin 15-20 minuuttia, jopa paksummatkin filepalat. Yleisesti ottaen kalan saa parhaiten paistumaan kuivumatta siten, että laittaa sen alumiinifolion sisään. Silloin myöskään kalan päällä olevat mausteet tai esim. sipuli eivät kärähdä. Lopuksi voi avata folion, ja pitää kalaa vielä hetki uunissa, jotta pinta "grillautuu" hieman.
Yksinkertainen ruokalaji kanasta on kastike, johon tulee marinoituja kanafileitä ja lisäksi vapaavalintaisesti esim. sipulia, vihanneksia, herkkusieniä tai hedelmäpaloja. Ja lisäksi tietenkin mausteita. Kun kana on (lähes) kypsää ja muut ainekset sopivan pehmeitä, niin lisää hieman ruokakermaa ja anna hautua vielä 5-10 minuuttia. Tarjoa riisin kanssa. Hyviä yhdistelmiä kanakastikkeeseen:
- hunaja- tai mandariinimarinoitu kana, sipuli, säilykeananas- tai säilykepersikkapalat, curry, chili, kookosmaito (ruokakerman tilalta/lisäksi)
- marinoimaton (tai hunaja- tai grillimarinoitu) kana, sipuli, paprika, kesäkurpitsa, tuoreet herkkusienet, mustapippuri, paprikajauhe
Mansikat ja muut raikkaat hedelmät ovat mielestäni nyt kesällä mielestäni parhaimmillaan ihan sellaisinaan, tai tosiaan kermavaahdon ja/tai suklaakastikkeen kanssa. Mansikkaidea on varmasti tyttöystäväsi mielestäkin kiva ja romanttinen! Muutenkin on mielestäni hienoa, että ikäisesti nuori mies on kiinnostunut ruoanlaitosta, ja erityisesti ilahduttamaan sillä tyttöystäväänsä. Jatka samaan malliin! :)