Osaako joku täällä kertoa miten turvata riittävä jodin saanti, jos käyttää ruuanvalmistuksessa meri-, ruusu -ja gourmet (esim. maldon- ja muut sormisuolat), joihin ei ole lisätty jodia?
Onko valmiissa kaupan elintarvikkeissa, kuten leikkeleet, levitteet, juustot leivät yms. tarpeeksi jodia päivittäiseen tarpeeseen? Kiitos etukäteen vastauksista.
Onko valmiissa kaupan elintarvikkeissa, kuten leikkeleet, levitteet, juustot leivät yms. tarpeeksi jodia päivittäiseen tarpeeseen? Kiitos etukäteen vastauksista.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Henk.koht. olen käyttänyt himalajan suolaa niin kauan kuin sitä on Suomesta saanut, ja jo paljon ennen toin sitä ulkomailta. Ei ole viitteitä siitä, että olisi jodin puutetta, sitä saa luonnostaan mm. kalasta ja tietysti teollisista elintarvikkeista. En mistään hinnasta suostuisi enää jodioiutua suolaa syömään, jotkuthan epäilee että juuri se jodin lisääminen teollisen käsittelyn lisäksi tekee siitä tavallisesta suolasta niin myrkkyä. Olen päässyt monesta epämääräisestä vaivasta eroon sen jälkeen kun vaihdoin luonnonsuolaan.
Näin asian arvelinkin olevan. Vahvistit omat epäilyni. Eli taidanpa minäkin siirtyä käyttämään kokonaan meri- ja ruususuolaa. Ruususuolanhan väitetään jopa alentavan verenpaine. Sehän on jo lääke suorastaan;D
Ostinkin juuri punertavaa Himalajan suolaa sekä harmaata, käsittelemätöntä norjalaista merisuolaa.
Siihen on syynsä miksi jodia lisätään suolaan, joten ei sitä välttämäänkään kannata ruveta, mutta koska sitä tulee luonnollisesti kasveista niin kasvispitoinen ruokavalio kyllä takaa sen saannin.
Mutta jos syö huonosti ja välttelee suolaa jossa on jodia voi tulla ongelmia.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Jodi
säännöllisesti merilevää tai merilevävalmisteita, esim. Kelpamax.