riittääkö pelkkä puuro

aamupalaksi?

tuntuu välillä vaan niin vähältä, syöttekö jotain muuta sen seuraksi? jos niin mitä? aamiaisestahan pitäis saada suurin osa päivän kaloreista

3

870

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • .......

      Ei tarvitse aamupalasta saada suurinta osaa päivän kaloreista. Sehän tarkottaisi keskivertonaisella jo hampurilaisateriaa. Sen sijaan aamupalasta olisi hyvä saada runsaasti kuitua ja proteiinia, jotka pitävät nälän poissa.

      Itse syön aamupalaksi joskus puuroa, joskus ruisleipää leikkeleellä, raejuustolla ja kasviksilla. Välllä riittää myös pelkkä hedelmä.

      • Panhandle

        Aamupalasta tulisi saada noin kolmasosa päivän energiasta ja ravintoaineista. Jos syö päivässä vaikka 1500 kcal, aamupala saisi silloin olla noin 500 kcal:n luokkaa. Ei mitenkään paljon, koska onhan aamulla oltu 7-8 tuntia ilman ruokaa.

        Puuro yksinään ei riitä aamupalaksi, koska siinä ei juurikaan ole proteiinia. Kasviksia (ml. hedelmät ja marjat) pitäisi myös syödä aamulla. Itse olen ratkaissut tämän asian niin, että aloitan aamuni aina murokulhollisella marjoja, vaikka aamiaisen muut ainekset vaihtelevat.


    • tuntuu vähältä????

      Mietityttää, että kuinka paljon syöt päivässä, jos kaurapuuro aamiaiseksi tuntuu vähältä...

      Itse syön lounaaksi töissä pelkästään pussillisen minuuttipuuroa ja seuraksi lasin vettä ja hyvin pysyy nälkä poissa kotiin saakka.

      Jos tarkoituksenasi on laihduttaa, niin sinun kannattaisi pikkuhiljaa "opettaa" vatsalaukkusi pienemmäksi, jolloin et edes pysty syömään niin suuria määriä. Jos jatkuvasti syö paljon, vaikka ruoka olisikin terveellistä, niin varmasti tulee helpommin nälkä ja näin ollen siis päivässä syötyä enemmän, mitä tarvitsisi....

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

      Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
      Maailman menoa
      73
      3941
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      101
      3515
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      82
      3358
    4. Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia
      Maailman menoa
      36
      2648
    5. Mitä ajattelit kun näit

      kaivattusi ensimmäisen kerran? xd
      Ikävä
      124
      1618
    6. Nyt meni lopulliset lämmöt.

      Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta
      Sinkut
      36
      1526
    7. Sulla on avaimet ja keinot

      Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi
      Ikävä
      19
      1144
    8. Meitä ei tule

      Koska periaatteemme ovat rakkautta vahvempia. Tämä on siis koettelemus, jonka tarkoitus on vahvistaa meitä yksilöinä 😌
      Ikävä
      22
      1124
    9. Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla

      Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?
      Ikävä
      42
      1120
    10. Itseään kannattaa tarkastella realistisesti ja

      miettiä mihin ne rahkeet oikeesti riittää. Tyhmempikin ymmärtää että varakas ylemmän tason mies ei kelpuuta sellaista ku
      Ikävä
      118
      1026
    Aihe