riittääkö pelkkä puuro

aamupalaksi?

tuntuu välillä vaan niin vähältä, syöttekö jotain muuta sen seuraksi? jos niin mitä? aamiaisestahan pitäis saada suurin osa päivän kaloreista

3

863

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • .......

      Ei tarvitse aamupalasta saada suurinta osaa päivän kaloreista. Sehän tarkottaisi keskivertonaisella jo hampurilaisateriaa. Sen sijaan aamupalasta olisi hyvä saada runsaasti kuitua ja proteiinia, jotka pitävät nälän poissa.

      Itse syön aamupalaksi joskus puuroa, joskus ruisleipää leikkeleellä, raejuustolla ja kasviksilla. Välllä riittää myös pelkkä hedelmä.

      • Panhandle

        Aamupalasta tulisi saada noin kolmasosa päivän energiasta ja ravintoaineista. Jos syö päivässä vaikka 1500 kcal, aamupala saisi silloin olla noin 500 kcal:n luokkaa. Ei mitenkään paljon, koska onhan aamulla oltu 7-8 tuntia ilman ruokaa.

        Puuro yksinään ei riitä aamupalaksi, koska siinä ei juurikaan ole proteiinia. Kasviksia (ml. hedelmät ja marjat) pitäisi myös syödä aamulla. Itse olen ratkaissut tämän asian niin, että aloitan aamuni aina murokulhollisella marjoja, vaikka aamiaisen muut ainekset vaihtelevat.


    • tuntuu vähältä????

      Mietityttää, että kuinka paljon syöt päivässä, jos kaurapuuro aamiaiseksi tuntuu vähältä...

      Itse syön lounaaksi töissä pelkästään pussillisen minuuttipuuroa ja seuraksi lasin vettä ja hyvin pysyy nälkä poissa kotiin saakka.

      Jos tarkoituksenasi on laihduttaa, niin sinun kannattaisi pikkuhiljaa "opettaa" vatsalaukkusi pienemmäksi, jolloin et edes pysty syömään niin suuria määriä. Jos jatkuvasti syö paljon, vaikka ruoka olisikin terveellistä, niin varmasti tulee helpommin nälkä ja näin ollen siis päivässä syötyä enemmän, mitä tarvitsisi....

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tajusin mitä haet takaa

      En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
      Ikävä
      40
      3057
    2. Kaksi tyttöä putosi

      Minkä takia ne tytöt katolle oli kiivenny?
      Helsinki
      80
      2781
    3. Mitä haluaisit tänään sanoa kaivatullesi?

      Onko sydämelläsi jotain?
      Ikävä
      182
      2403
    4. Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?

      En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?
      Suomussalmi
      36
      2155
    5. Kiitos kun sanoit ikävästi minulle, herkälle

      Sait kesälomani pilattua😔
      Ikävä
      18
      1476
    6. Naiselle mieheltä

      Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?
      Ikävä
      23
      1403
    7. Salilla oli toissapäivänä söpö tumma

      Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen
      Ikävä
      41
      1386
    8. Kaipaan niin....

      Aaawww mikä kaipuun tunne iski ja lujaa🥺😭❤️
      Ikävä
      10
      1274
    9. Eiii...

      Etkä! 😘
      Ikävä
      13
      1269
    10. Mikset vain

      Unohtaisi?
      Ikävä
      22
      1241
    Aihe