Voiko työnantaja

vaatia korvausta

Puolisoni on tehnyt siivous hommia ilman sopimuksia viikonloppuisin ja myös kesätöitä. Töistä on yleensä ilmoitettu vain paria päivää ennen ja joskus myös edellisenä päivänä. Ja nyt tänään kävi, niin että hän sairastui ja ei töihin pystynytkään menemään ja ikävä kyllä ei pystynyt ilmoittamaan tästä ennenkuin parin tunnin jälkeen. Hänen pomonsa laittoi viestin: työnantajalle koituneet kustannukset 400 euroa työhön tulon estymisen ilmoittamatta jättämisesta, lasku tulee perässä. Voiko tälläisestä työnantaja periä korvauksia? Koska minkäänlaista sopimusta ei ole tehty ja kuulemma sovittu vain palkka ja työ tehtävät puhelimessa. Selväähän on että työt loppui kokonaan tähän eikö se jo riitä?

8

875

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tällaisia

      työnantajia! Mistä näitä löytyykään.

      Pidän puolisosi "työnantajaa" toimeksiantajana eikä hänellä ole mitään oikeutta lähettää tuollaista laskua, ellei hän voi osoittaa, että tuollaisesta sanktiosta on sovittu. En usko, että on. Mutta toimeksiantaja yrittää nyt vierittää sairastumisesta aiheutuneet menetykset puolisosi maksettaviksi. Minun mielestäni laskua ei tarvitse eikä pidä maksaa. Jos pomon viesti tuli tekstarilla tai sähköpostilla, voitte vastata hänelle (ystävällisesti), että kyseinen lasku on aiheeton.

      • puoliso

        viesti asiasta tuli nimenomaan tekstiviestillä, ja viestin sisältö oli tarkalleen seuraavanlainen: työnantajalle kerääntyneet kustannukset ilmoittamattomasta työtön menosta 400 e. Vastuukorvausvaatimus tulee perästä.


      • Tuleva byrokraatti
        puoliso kirjoitti:

        viesti asiasta tuli nimenomaan tekstiviestillä, ja viestin sisältö oli tarkalleen seuraavanlainen: työnantajalle kerääntyneet kustannukset ilmoittamattomasta työtön menosta 400 e. Vastuukorvausvaatimus tulee perästä.

        Yritin etsiä oikeuskäytäntöä työntekijän korvausvelvollisuudesta työvuoron suorittamatta jättämisestä. En löytänyt mitään, joten oletan, että yksikään oikea työnantaja ei ole kehdannut yrittää tuollaisia korvauksia hakea.

        Kannattaa tosiaankin ilmoittaa työnantajalle, että korvausvaatimus on perusteeton. Jos työnantaja laittaa saatavan perintään niin silloin voitte ilmoittaa perintätoimistolle, että saatava on perätön, jolloin perintätoimiston tulee luopua perinnästä. Voihan työnantaja lähteä tuota oikeudessa vaatimaan, mutta menestymisen mahdollisuuksia tuskin on.

        Työnantajan asenne työntekijöihin kuulostaa sellaiselta, että suosittelisin tarkistamaan, että työnantaja on hoitanut kaikki asiaankuuluvat maksut ja palkka on maksettu tismalleen oikein.


      • Lakikirjasta löytyy
        Tuleva byrokraatti kirjoitti:

        Yritin etsiä oikeuskäytäntöä työntekijän korvausvelvollisuudesta työvuoron suorittamatta jättämisestä. En löytänyt mitään, joten oletan, että yksikään oikea työnantaja ei ole kehdannut yrittää tuollaisia korvauksia hakea.

        Kannattaa tosiaankin ilmoittaa työnantajalle, että korvausvaatimus on perusteeton. Jos työnantaja laittaa saatavan perintään niin silloin voitte ilmoittaa perintätoimistolle, että saatava on perätön, jolloin perintätoimiston tulee luopua perinnästä. Voihan työnantaja lähteä tuota oikeudessa vaatimaan, mutta menestymisen mahdollisuuksia tuskin on.

        Työnantajan asenne työntekijöihin kuulostaa sellaiselta, että suosittelisin tarkistamaan, että työnantaja on hoitanut kaikki asiaankuuluvat maksut ja palkka on maksettu tismalleen oikein.

        Vahingonkorvauslaki on se joka antaa oikeuden vahingonkärsineelle vaatia korvausta vahingon aiheuttajalta.

        Työsopismuslain lopusta löytyy kuitenkin vielä erillinen viittaus tähän,
        "Työntekijän, joka tahallaan tai huolimattomuudesta rikkoo tai laiminlyö työsopimuksesta tai tästä laista johtuvia velvollisuuksia tai aiheuttaa työssään työnantajalle vahinkoa, on korvattava työnantajalle aiheuttamansa vahinko vahingonkorvauslain (412/1974) 4 luvun 1 §:ssä säädettyjen perusteiden mukaan."

        Ellei tässä kyseisessä tapauksessa ole todistettavissa että on joutunut onnettomuuteen jonka takia ei ole kyennyt ilmoittamaan työnantajalle on laiminlyönyt veloitteensa tai huolimattomuuttaan jättänyt ilmoittamatta.

        Ymmärrettävästi työnantajalle saattaa aiheutua ylimääräisiä kuluja kovaavan henkilön hankkimisesta tilalle sekä asiakkaalle annettavien hyvityksien muodossa. Itse tunnen parikin tapausta joissa lopputilistä on vähennetty tällaiset korvaukset (näissä kuitenkin kohtuullistettu melkoisesti).

        Kuvattu työsuhde on kieltämättä epätyypillinen ja epäilyksiä herättävä, mahdollisesti pimeä työsuhde? Suosittelisin myös tarkastamaan eläkkeiden, ja muiden etuuksien maksut.


    • ohjeita

      ja yhteystiedot löydät netistä työsuojelupiirin sivuilta.

    • Eihän tuon pitäisi olla mikään ongelma. Jos ei ole edes työsopimusta tehty ei työnantaja voi edes todistaa että sinun olisi kuulunut olla kyseisinä päivinä töissä, ja lakihan sanoo kaikenlisäksi että työvuorolistat tulee olla kaksi viikkoa etukäteen tehty ei seuraavina päivinä..

      Työnantaja siinä pulassa on koska työsopimus tulisi aina tehdä, muuten työsuhde on laiton.

      • työsopimus?

        Miten työsopimus voi olla laiton, jos sitä ei ole alunperinkään tehty?

        Työsopimus voi olla suullinen tai kirjallinen, kumpikin on yhtä pätevä. Kirjallinen sopimus on suotavampi, koska silloin voidaan riitä tilanteessa tarkistaa, että mitä sitä on sovittu.

        Jos työnantaja soittaa kotiin ja tarjoaa töitä tehtäväksi ja maksaa palkan tehdyn työn vastikkeeksi, on silloin olemassa vähintäänkin suullinen sopimus, joka on laillinen.


    • tsv,,

      Olet oikeutettu sairasajan palkkaan koska työnantaja on viestillään myöntänyt
      että olet töissä.
      Myös jos aikoo irtisanoa olet oikeutettu korvaukseen.
      laskua älä maksa ..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuinka vanha kaivattusi on?

      Gallup teille kaikille
      Ikävä
      116
      1357
    2. Taas puukotus yläristillä!

      Tänään taas puukotettu hengiltä ihminen Kuopiontien läheisyydessä yläristillä! Nyt näitä alkaa olla viikoittain!
      Pieksämäki
      39
      1187
    3. Mitä teillä grillataan juhannuksena? Anna oma vinkkisi grilliherkkuihin

      Kesä ja juhannus on grillailun kulta-aikaa. Mitä teillä grillataan juhannuksena? Anna oma vinkkisi grilliherkkuihin. Ka
      Grillaus
      46
      993
    4. Minkä haluaisit

      Nähdä kaivatultasi
      Ikävä
      102
      898
    5. Olen päättänyt tappaa itseni tämän vuoden puolella

      Minulla ei ole oikeastaan mitään hävittävää. Elämäni on surkeaa ja tunnen ihmisten tuijotukset ja supinat. Ne nauravat r
      Ikävä
      82
      764
    6. Ihana juhannusperinne

      Lähdemme aina juhannuksena aivan hirveässä kännissä kiikkerällä veneellä pieliselle! Se on hauskaa ja jännittävää puuhaa
      Lieksa
      48
      751
    7. Mistä tunnistaa suomussalmelaisen kassajonossa

      Terveiset täältä Kuopiosta! Olen aikoinaan Suomussalmelta lähtenyt maailmalle ja muutaman mutkan kautta päätynyt savon s
      Suomussalmi
      77
      723
    8. Älä itke rakas.

      Tunnen sun kyyneleet silmissäni. Kaikki tulee menemään hyvin. Loppu häämöttää jo...
      Ikävä
      56
      708
    9. On ikävä sua

      Muru.
      Ikävä
      34
      636
    10. Mä muuten kerroin puolisolle susta

      Nimeä mainitsematta....
      Ikävä
      59
      625
    Aihe