http://www.nasa.gov/mission_pages/LRO/multimedia/lroimages/apollosites.html
Myöhemmin kuvia on saatavissa vielä paremmalla erottelukyvyllä.
Myöhemmin kuvia on saatavissa vielä paremmalla erottelukyvyllä.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 24
Vanhimmat
elleivät sitten "kadota" kuviaan salaperäisesti.
LRO siirtyy varsinaiselle matalammalle kiertoradalleen vasta joskus elokuun lopulla. Silloin saadaan noin 2-3 kertaa tarkempia kuvia kuin nuo eilen julkaistut.
Yritäpäs keksiä nyt jotain muuta hörhöiltävää. Kuuhörhöilyt eivät enää toimi.
Siellähän ne jökötti laskeutumisosat. Flathead/Earth-society täällä ei kyllä noitakaan usko, mutta voinevat silti ihailla studion töiden yhdenmukaisuutta, ei ole vielä klaffivirhettä tullut.
Jaahas, on sitten lisätty kuviin pari valkoista pikseliä
Noooo, mistäs nämä salaliittoteoreetikot sitten tietonsa saa - no netistä tietenkin, sieltä mistä myös lentoihin uskovat saavat - Vois niinkui sitten olla ehkä tasapeli tiedon luotettavuuden suhteen. Tosin tuota kuulentelyä harrastivat kauan ennenkuin verkko levisi meille tavallisille tallaajille jakamaan tietoa.
Nuoret nykyään elää sellaisessa digiefektiviidakossa elokuvineen ja peleineen ettei tuommoiseen epäseksikkääseen tekniseen suoritukseen uskota oikeeesti, samat jannut vie kukkia kentaurin raunoille ;).
Jos kuuhomma olis ollut huijausta, niin pohjois-Korea oilis disneyland silloiseen Nasaan ja Usaan verrattuna.
Huijausta epäilevien reaktio oli tutun turvallinen ja odotettu: harhainen paranoidi ei _pysty_ muuttamaan kantaansa vakuuttavienkaan uusien todisteiden edessä. Ei delusionisti epäile fuulaa sen takia, että jokin näyttäisi olevan vinossa, vaan sen takia, että on mieleltään sairas.
Ihan sama kuinka paljon kuvataan ja kuka kuvaa, hörhömme pään pystyisi selvittämään vain ammattiauttaja.
>"Psychiatric definition
Although non-specific concepts of madness have been around for several thousand years, the psychiatrist and philosopher Karl Jaspers was the first to define the three main criteria for a belief to be considered delusional in his book General Psychopathology. These criteria are:
* certainty (held with absolute conviction)
* incorrigibility (not changeable by compelling counterargument or proof to the contrary)
* impossibility or falsity of content (implausible, bizarre or patently untrue)
These criteria still continue in modern psychiatric diagnosis. In the most recent Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders, a delusion is defined as:
A false belief based on incorrect inference about external reality that is firmly sustained despite what almost everybody else believes and despite what constitutes incontrovertible and obvious proof or evidence to the contrary. The belief is not one ordinarily accepted by other members of the person's culture or subculture (e.g., it is not an article of religious faith).
There is some controversy over this definition, as 'despite what almost everybody else believes' implies that a person who believes something most others do not is a candidate for delusional thought."
Hupaisa määritelmä, jossa uskonnolliset harhamalat jätetään ilmeisesti yhteiskunnallisesti ristiriitaisina ilmiöinä pois. Yhteiskunnat itse yllyttävät harhaisuuteen ylläpitäessään uskontoja ja kannustaessaan uskonnollisuuteen ;)
voin lähettää 70- ja 80-luvun taitteessa rakentamistani Legoista kuvia, jos se helpottaa.
Katsopa, buhhahhah!, suomettuneen Suomen Kuu-studiota Ylen teemalta juuri nyt, neukun hanuria nuollessakin kykenivät kuitenkin tuohon.
Ei sinun olisi edes tarvinnut vaivautua noin itsestäänselvää ja odotettua kommenttia vääntää. Hypit juuri kuin psykiatrit ennustavatkin. ;)
minen nää muuta kuin valkeet nuolet jotka osoittaa että tuossa kohtaa pitäs olla jotain :(
Wau. Enpä olisi vielä odottanut pariin vuoteen noita kuvia. Varsinkin tuo apollo 14 kuva oli komea. Olkoon kuuhuijaus trollit mitä mieltä tahansa niin nuo oli vakuuttavia kuvia.
Eikös nuo huijaus trollit ja niburu höperöt sitä paitsi kuuluisi muille palstoille häiriköimään. Tämä keskustelupalstahan on nimenomaan tähtitiede palsta eikä mikään salaliittoteoria palsta.
Voi hemmetti miten surkeita kuvia, suorastaan säälittäviä. Sitten uskon, jos muun maalaiset kuin jenkit kuvaavat kuuautot ym. terävinä ja selkeinä kuvina.
Onhan päivänselvää, että jenkit ovat ostaneet satelliittien lähettäjät jo ennakkoon.
Ei kannata uskoa edes silloin, jos on itse päässyt kuuhun, sillä jenkit ovat salaa saaneet aikaan posthypnoottisen suggestion, jonka takia ihminen on näkevinään kuuautoja yms. romua kuussa.
Jos ne kuvat ottaa esim. japanilaiset niin välittömästi heidät leimattaisiin jenkiien kätyreiksi. Ihan sama mitä nenän eteen työnnetään niin aina löytyy joku joka alkaa vaatimaan parempaa todistetta. Oli sitten asia mikä hyvänsä.
Nytkin vaadittiin kuvia. Kuvat saatiin niin ne ei riitä.
Niinkuin tuossa joku jo aiemmin totesi että vaikkapääsisit itse katsomaan niin sitäkin ruvettaisi väittämään hypnoosiksi. Pääasia että pääse väittämään vastaan ilman minkään valtakunnan todisteita.
Ja täälläkin on hierveä mesoaminen siintä että jokainen todiste voidaan väärentää. Mutta mitä jos se onkin että juuri ne todisteet ovatkin aitoja ja koko salaliitto teoria onkin alunperin lähtöisin Neuvostoliitosta.
Kukaan huijaukseen uskovista ei pysty esittämään yhtään todistetta mitä ei pystyisi tieteen nimissä kumoamaan.
Ja sama väännettynä rautalangasta. Jos minä ajan autolla esim. välin Hki-Tre ja takaisin. Kuvaan näsinneulan ja särkänniemen kummitusjunan.
Kotona kerron kaverille reissusta ja näytän valokuvat.
Kaveri rupeaakin väittämään että et sinä siellä ole käynyt. Kuvat on netistä kopioitu.
Niin millä minä sen sitten voin todistaa että olen käynyt Tampereella.
Ihan samaan törmätään nyt tuon kuussa käynnin kanssa.
Turha ja lapsellinen kijoitus kulkusmieheltä. Niin tyypillinen kuu-uskova. Niin, minustakin nuo kuvat ovat muuten suuri vitsi.
Eli siis kuussa ei ole käyty koska sinä sanot niin. Vähät todisteista(valokuvat, kuukivet yms.)
Parhaimmat todisteet kuusta käynnistä ole siellä kuvatut videot, kuvat ja näytteet jota tuotu maahan jne. jne.
Nämä uudet kuvat eivät kyllä minään 100% todistusaineistona toimi kovin hyvin. Johtuu siitä että
- NASA:aa epäillään salkkareiden puolesta huijauksesta
- NASA itse otti kuvat ja toimitti ne medialle
- Kysymys: voidaanko kuvat studiossa luoda . Vastaus: todella helposti.
Itse uskon kuulentoihin täysin. Mutta jotenkin surkuhupaisaa on se että näillä kuvilla yritetään sitten todistaa salkkareille jotain.
Apollo 11: Launch
http://spaceflight.nasa.gov/gallery/video/apollo/apollo11/html/launch.html
Apollo 11: Onboard Activities
http://spaceflight.nasa.gov/gallery/video/apollo/apollo11/html/onboard.html
Apollo 11: Lunar Activities
http://spaceflight.nasa.gov/gallery/video/apollo/apollo11/html/lunar_activities.html
Apollo 11: Earth Re-entry
http://spaceflight.nasa.gov/gallery/video/apollo/apollo11/html/earth_reentry.html
Apollo 11: Spacecraft Recovery
http://spaceflight.nasa.gov/gallery/video/apollo/apollo11/html/recovery.html
Apollo 10: Onboard Activities
http://spaceflight.nasa.gov/gallery/video/apollo/apollo10/html/onboard_activities.html
Apollo 10: Lunar Activities
http://spaceflight.nasa.gov/gallery/video/apollo/apollo10/html/lunar_activities.html
-------------------
Apollo Lunar Surface Journal Video and Movie Libraries
http://history.nasa.gov/alsj/alsj-video.html
vitsi... niin huonoja juttuja, ettei edes naurata. Olet ei mitään.
En tässä ota kantaa siihen, onko Apollo 11 käynyt kuussa vai ei. Kuvia katsellessa näkee heti ammattikuvaaja, että kuvissa on käytetty kahta valolähdettä. Kuun kamarassa on astronauttien varjot langenneet "maahan" takaa oikealta tulevasta valolähteestä. Astronauttien ympärillä on pieniä kraatereita joiden pohjalla näkyy reunavallin varjo. Niiden saama valo tulee etuvasemmalta. Kuvat on mitä ilmeisemmin studiotyötä. Katsokaapa näitä kuvia missä astronautit pystyttävät sitä lippua niin huomaatte saman kuin ammattilainenkin. Onhan kuussa voitu käydä mutta kuvat on tehty maassa.
Mythbusters Moon Hoax Photo Explanations
They proved that shadows can appear at uneven angles. They proved shadows don't always look parallel on uneven surfaces.
http://www.youtube.com/watch?v=XAcXBT-GZCo
Clavius Moon Base
PHOTO ANALYSIS
terrain and shadow
http://www.clavius.org/trrnshdow.html
PHOTO ANALYSIS
shadows at 15 degrees
http://www.clavius.org/shad15.html
Nimimerkin "ammattikuvaajat" kaltaisille keskivertoa tyhmemmille ihmisille internet on taivaan lahja. Enää ei tarvitse julistaa tyhmyyttään omalla naamalla muiden keskuudessa, vaan sen voi tehdä anonyymisti näppäimistön välityksellä globaaleilla keskustelupalstoilla.
Noista Apollojen kuukuvista sen verran, että joko ne ovat alkuperäisiä kuussa otettuja tai sitten kaikki viime vuosina otetut väärennöksiä. Kuten japsien Selene-luotaimen ottamat kuvat, mitkä ovat 100% identtisiä 40 vuoden takaisiin jenkkien kuviin.
Kuvaaja? Elätkö sillä?
"Kuvia katsellessa näkee heti ammattikuvaaja, että kuvissa on käytetty kahta valolähdettä."
Jos todella olisit ammattikuvaaja, et lässyttäisi tuollaista huuhaaroskaa. Vain kuvauksesta mitään tietämätön maallikko voi ihmetellä noin typeriä.