Paistetut ahvenet

crudo

Nyt saa kaupasta ahvenfileitä, jotka ovat niitä parhaita kaloja tähän aikaan. Jos joku ei osaa tehdä tästä fileestä aivan ruodotonta voi tutustua asiaan seuraavasta videosta http://www.kalasaalis.com/video/333/Ahvenen fileointi vaihe 2/

Siinä ei tosin näytetä sitä, miten se keskellä oleva ruotosiivu poistetaan - ihme ja kumma! - mutta sehän lähtee kun leikkaa pääpuolesta pois veen muotoisen kiilan kalan pituussuunnassa. Fileestä tulee kyllä vähän kuin pyhähousut, mutta onpahan aivan ruodoton sen jälkeen.

Myllyn Parhaalla on ruiskoppujauhoa, joka sopii melkoisen hyvin ahvenfileitten kuorrutukseen - suolaa ja valkopippuria ja hakattua tilliä joukkoon. Pannulle ja voissa paistaen - melko nopeasti - tulee valmista.

Ahventen kanssa valkoviini-voi-kastike:

Sekoita desi kermaa ja puoli desiä valkoviiniä ja keitä hiljalleen pari minuuttia. Lisää runsaasti voita pieninä paloina ja vatkaa sileäksi. Mausta kastike sitruunamehulla ja halutessasi voit lisätä tuoretta tilliä tai rakuunaa.

Jos et halua kermaa, voit jättää sen pois. Aloita silloin hauduttamalla voissa pieneksi hakattua sipulia, lisää viini ja keitä kokoon tovi, jatka vatkaamalla voi joukkoon. Sitruunamehua, tilliä ja rakuunaa, suolaa ja pippuria matkaan. Mielestäni tätä ei tarvitse edes suurustaa mitenkään, mutta jos haluat sakeamman, suurusta vehnäjauhoilla.

Vähän enemmän makua saat kun lisäät vielä vaikka muutaman kapriksen tai hakattua oliivia, välimerenmakua!

Ahven on juhlava kala vieraspöytään. Lisäkkeenä uudet perunat.

15

2221

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kuulostaa hyvältä

      Jossain telkkarin ruokaohjelmassa oli näytillä juuri tuo tapa tehdä se viilto, jolla ruodot saa pois. Ei ole tullut toistaiseksi kokeiltua, mutta ahven on yksi suosikkikaloistani, jota on tullut pääasiassa grillattua tai savustettua. Tosin meillä kotona lapsuudessa aina paistettiin ahven kokonaisena. Totta kai kastikkeeseen kuuluu kerma, itse olen vasta hiljakkoin oppinut käyttämään kapriksia, oliivit on tuttu juttu, mutta itse asiassa tykkään kapriksista enemmän. Sipulista en välitä lainkaan - yleensä meillä on sipulista diggaaville erityisesti täällä kesäasunnolla tarjolla penkistä leikattua ruohosipulia. Oman perunapenkin satoa vielä odotellaan, mutta mies haki tänään torilta pikkusiiklejä, joita tällä kertaa tosin syötiin pihvien kera - siikli on perunoista paras ja avot, kun pääsee yhdistämään siiklin ja ahvenfileen...

      Ja kiitos, siian mädistä, jota kommentoit jokin aika sitten, tuli aivan erinomaista. Siitä riitti pariinkin mukavaan iltahetkeen purtavaa hyvän valkkarin kera. Päätettiiin juuri hankkia hallista isompi erä mätiä ja pistää sitä pakastimeen kerta-annoksia varten.

      • Toki sipulin voi jättää poiskin ja korvat loppuvaiheessa ripotellulla ruohosipulilla - tule väriäkin!

        Jos nyt haluaisi käyttää tuota sipulia soossiin - tuleehan siitä makua - ei sitä tarvita kuin aivan vähän ja sen voi maun annon jälkeen kauhoa pois. Teen näin itse joskus, koskapa silloin kastikkeen saa aivan sileäksi.


    • Kalastja kymestä

      Kiitoksia ohjeista, tälle tulee käyttöä!! olenki jo kyllästyny ruotoseen kalaan=))..täähä toimii vähä muihinki kaloihin? uskoisin ainakin.

      • Eri kaloilla on erilainen anatomia. Tuo V-viilto tekee ahvenfileestä aivan ruodottoman, mutta osalla kaloista on siellä selkälihoissa se ilkeä Y:n muotoinen väkänen - kuten hauella ja kuhalla. Silloin tämä konsti ei enää toimi.

        Mutta kuten sanottu - ahvenen saa aivan ruodottomaksi.


      • kalakalle50..
        crudo kirjoitti:

        Eri kaloilla on erilainen anatomia. Tuo V-viilto tekee ahvenfileestä aivan ruodottoman, mutta osalla kaloista on siellä selkälihoissa se ilkeä Y:n muotoinen väkänen - kuten hauella ja kuhalla. Silloin tämä konsti ei enää toimi.

        Mutta kuten sanottu - ahvenen saa aivan ruodottomaksi.

        Affen tirisee pannulla.hyvää


    • kiitos taas Crudo

      Tuo v-viilto on upea keksintö, kokeilin ja hyvää ruodotonta tuli. oletko itse kehittänyt tuon v-viillon, vai oletko oppinut joltain toiselta ruoka-gurulta?

    • 54

      Satun asumaan kesät meren äärellä, missä saa suoraan kalastajilta valmiiksi fileoituja ahvenia tosi edullisesti. Paistelin niitä viime kesänä joitakin kertoja ilman kuorrutusta. Pannulle ehtaa voita, kevyesti suolatut fileet pannulle ja fileiden pinnalle yrttiseosta, taisi olla kuivattuja "Välimeren yrttejä". Tuoreetkin varmasti käyvät, mutta yhdistelmä oli erinomainen. Kuorrutetut ovat tietysti ihan omassa lajissaan, välillä piti kalapaljouen keskellä kehittää vaihtelua. Yrtit toimivat myös mm. kuhan mausteena. Se, samoin kuin ahven on niin mieto ja hienon makuinen kala, että liika maustaminen on pahasta.
      Lisukkeina toki kesällä uutta perunaa ja mieluiten omasta maasta, muukin käy.
      Sitten olen laittanut erilaisia juurespatoja ja kun perinneruokaosastolla ollaan, niistä
      yksi uusi kesäkokeilu oli punajuuri-naurispata. Sopivat kivasti yhteen ja menee monen muukin ruuan lisukkeenaa.

      • -------

        Ihan uteliaisuutta täytyy kysyä paljonkos ahven kilo maksoi?
        Näissä kotimaisissa kaloissa kilohinta tuppaa olemaan kallis verrattuna Norjan loheen, joka on kuitenkin arvostetumpi kala. Joten kaupassa täytyisi kilohinta olla 1-2€ .


      • 54
        ------- kirjoitti:

        Ihan uteliaisuutta täytyy kysyä paljonkos ahven kilo maksoi?
        Näissä kotimaisissa kaloissa kilohinta tuppaa olemaan kallis verrattuna Norjan loheen, joka on kuitenkin arvostetumpi kala. Joten kaupassa täytyisi kilohinta olla 1-2€ .

        Se kalastaja pakkaa valmiit fileet muovipusseihin. Painoa en rehellisesti sanoen tiedä, mutta jotain keskimäärin 800-1000 g siinä on. Pussi maksaa tasan kympin ja on siis valmiiksi fileoitua ahventa.


    • Vanha kokki

      Vanha kokki nauraa kundifjönttaansa repien käsittämättömälle kympin kilohinnalle! Eihän tuosta roskakalasta kukaan tervejärkinen maksa kahta euroa enempää kilolta. Tuskipa kukaan muutenkaan tuota syö muuten kuin äärimmäisessä hädässä ja pahassa rahapulassa. Itse syön huomattavasti mielummin kalapuikkoja muusin kera. Kaupan valmispussin muusi on muuten yllättävän hyvää.

    • hip hip hurraa

      työnnä sinä peukku pyllyysi, mukavaa kun oikea crudo on taas täällä.

    • ..........

      Tepon alemmuuskompleksi näyttäytyy taas kerran kaikessa alastomuudessaan! Rääpäleen täytyy kaivaa vanhoja juttuja esille saadakseen nälviä kahta tämän palstan oikeata titäjää ala-arvoisilla tarinoillaan. Muka Vanha kokki olisi tuollaista kirjoittanut! Typeryyden huippu Tepporukka, ei sinusta tule koskaan Crudon tai vanhan kokin kaltaista!

    • Stadin kundikokki

      Toivottavasti ei tulekaan enää hei! Teppo nimittäin ei ole enää vuosiin ollut harrastelijatasolla et sillei hei! Kundi on maailmallakin mainetta niittänyt mestarikokki ja kyökin kiistaton kuningas et sillei hei! Kaikki tämä on rankan opiskelun ja väsymättömän ahkeroinnin seurausta! Kundi elää unelmaansa hei!

    • leksander!

      Oikeammin siis, kundi elää unelmissaan! Hahaahaa voihan v....u mikä itseriittoisuus!

    • Teuvo 84 v

      Sairaushan tuo on!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään

      Kaikkosen erityis­avustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po
      Maailman menoa
      149
      6439
    2. Halaisin sua mies

      Jos voisin 💗
      Ikävä
      32
      2302
    3. Onkohan meillä kummallakin joku pakkomielle toisiimme

      Vähän luulen että on..
      Ikävä
      187
      2089
    4. Mitä tämä on

      Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut
      Tunteet
      10
      1313
    5. Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?

      gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.
      Maailman menoa
      78
      1245
    6. Olen valmis

      Kohtaamaan sinut tänä kesänä, jos sellainen sattuma osuu kohdalleni.
      Ikävä
      73
      1067
    7. Hyvää yötä kaivatulleni

      En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä
      Tunteet
      24
      1047
    8. Nyt on konstit vähänä.

      Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,
      Kiuruvesi
      25
      987
    9. Tilinpäätösvaltuusto 27.5

      Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty
      Pyhäjärvi
      44
      951
    10. Hevoset ajoteillä Karhulanvaaralla

      Minkä ihmeen takia osaamattomat ihmiset tuovat hevosia ajoteille ja pyöräteille? Eilen oli kolari lähellä tämän takia. I
      Suomussalmi
      12
      835
    Aihe