Kuohukermahommat

Mitä tapahtui?
Vatkailin tuossa kuohukermaa ja se näytti vähän laiskalta, mutta sokerin lisättyäni kohta minulla olikin löntti rasvaa ja laimeata maitoa. Onko kaikki pilalla, vai voiko tilanteen jotenkin pelastaa?
1271
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

kermasta tulee voita kirnuamalla, ja samalla tavalla rasva alkaa kokkaroitumaan kun vatkaa liian kauan. Sähkövatkaimella voi aluksi käyttää nopeinta nopeutta, mutta hyvissä ajoin pienentää, ettei käy niin kuin kerroit. Sokerin voi lisätä valmiiseenkin vaahtoon kevyesti sekoittamalla, kun vaahto on vielä hyvin kevyttä ja kuohkeaa. Itse käytän mieluiten siivilöityä tomusokeria, se ei jää rakeina hampaisiin eikä sitä tarvitse kovasti sekoitella.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kuohukermatyypit kirjoitti:

Mitä tapahtui?
Vatkailin tuossa kuohukermaa ja se näytti vähän laiskalta, mutta sokerin lisättyäni kohta minulla olikin löntti rasvaa ja laimeata maitoa. Onko kaikki pilalla, vai voiko tilanteen jotenkin pelastaa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu