Joissain ruoka-ohjeissa muistan että esim.jälkiruokien koristeina voi käyttää vaikkapa ruusun terälehtiä.
Kysyisinkin ovatko KAIKKI ruusunterälehdet syötäviä, vaikka marketin nippuruusut?
Entä mitä muita kukkia voi käyttää ruoanlaitossa.
Mökkimme on haja-asutusalueella ja pihalla kasvaa päivänkakkaroita, apilaa, horsmaa, peurankelloja, harjaneilikkaa yms.tavallisia luonnonkukkia ja sitten niitä ruusuja:juhannus ja kurttu-.
En ole ollenkaan puutarha-ihminen, joten neuvokaa te viisaammat.
P.s. Olen kaupassa nähnyt horsmankukka-juomaa. Miten sitä tekisin?
syötävät kukat
omalta pihalta.
2
758
Vastaukset
- Panhandle
Kaupan kukista et voi tietää, minkälaisissa oloissa ne on kasvatettu ja mitä myrkkyjä saaneet. Niitä en söisi, mutta omalta haja-asutusalueen pihalta, jossa ei ole käytetty torjunta-aineita, voi tietysti syödä kaikkia sellaisia kasveja, jotka eivät ole myrkyllisiä. Ainakin kehäkukkia ja ruiskukkia muistan joskus lehtien ruokakuvissa nähneeni (siis ruuassa), ja apilaa voi syödä, muista en ole varma.
Horsmankukkajuoman ohje varmaan löytyy googlettamalla. Sain sellaista kerran tuliaisiksi, mutta en ihastunut, vaikka se olikin suloisen väristä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv1443641"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?722206Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p641938Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am971911- 191869
Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.91714Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m171581- 791564
Kyllä mä suren
Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko111370Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!
Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu1251353